סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

כלא 10 – כל מה שצריכים לדעת

כלא 10 – הכלא הצבאי בישראל כל מה שצריכים לדעת

כלא 10 שנפתח בתחילת שנת 2022 ידוע גם בשמות כלא בית ליד, כלא נווה צדק או בסיס כליאה 416. המתקן מחליף את כלא 6 וכלא 4 ומהווה חלק מהקריה המשפטית של צה"ל. אם אחד מיקיריכם הגיע אל המתקן, בשורות הבאות תקראו מידע חשוב על כלא 10 צבאי.

מידע בסיסי על כלא 10

הכלא נפתח מספר חודשים לאחר סגירתם של כלא 6 הסמוך לעתלית וכלא 4 שבצריפין. מדובר במתקן חדש ומרכזי שבו שוהים חבושים, עצורים ואסירים. הכלא שוכן ליד כפר יונה וצמוד למחנה "בית ליד" כאשר בבסיס שוכנת גם הקריה המשפטית של צה"ל המורכבת מבתי הדין הצבאיים, ממשרדי הסנגוריה והתביעה הצבאית. ריכוז בתי הדין והמשרדים ליד הכלא נועד להקל ולייעל את מתן השירות המשפטי, ללא צורך בהובלות של עצורים בניידות.

את כלא צבאי 10 החלו להקים כבר לפני כשבע שנים, במידה מסוימת מדובר בשיפור התנאים בהשוואה לכלא 4 ולכלא 6, שכן השטח עבור כל כלוא במתקן הוגדל, והחדרים כוללים טלוויזיה, מיטות, שני כיורים, שירותים ומקלחת צמודים לתא, וכמו כן קיימים במתחם מרכז לסיוע נפשי, מרפאה רפואית ומגרש ספורט, חדרי אוכל, מטבחים, בית כנסת ומשרדים.

בתוך כך, בית הכלא המשתרע על פני יותר מ- 30 אלף מ"ר כולל מערך אבטחה, שנועד הן למניעת בריחה והן לשמירה על שלום החיילים, באמצעות מאות מצלמות וחומה גבוהה.

כלא 10

הפלוגות בכלא 10 ומערך גחל"ת

המתקן יכול לאחסן בין 900 ל- 1,000 כלואים ומחולק למספר פלוגות, כאשר לכל פלוגה יש חדר אוכל, מטבח ובית כנסת משלה, ומובילים אותה מפקד פלוגה, סמל ומדריכים. אחת הפלוגות הינה ייעודית לנשים, פלוגה נוספת מיועדת לכלואים בבידוד המצריכים השגחה עקב חשש לפגיעה בעצמם או באחרים, וכמו כן ישנן פלוגת אוהלים ופלוגות רגילות. 

 

חלק בלתי נפרד מהכלא הינו מערך "גורמי חזרה לשירות תקין" או בקיצור גחל"ת. מטרתו של המערך היא לעזור לכלואים לשוב לשירות צבאי מלא עד לשחרור, כאשר לאבחונים שהוא מבצע יש חשיבות גדולה בהתרשמותו של בית הדין הצבאי ובפסק דינו. כמו כן, בסמכותו של גחל"ת לטפל בפטורים משירות, שינויים בשיבוצים ובהקלות שונות.

ביקורים בבית הכלא הצבאי

אל הכלא הצבאי ניתן להכניס לבד, או בתיאום מראש עם חמ"ל הכלא על ידי בני משפחה, חפצים פרטיים וציוד אישי כמו תמונות אישיות, מסמכים, מגבות, ספרים, מברשת ומשחת שיניים, לבנים, מצעים, בגדי שינה, אימונית, נעלי אצבע ועוד. לא ניתן להכניס לכלא כסף מזומן, סיגריות וטלפון נייד, מלבד בביקורי משפחה שבמהלך יכול החייל לשוחח בטלפון הנייד של אחד המבקרים.

ניתן לבקר  את הכלואים בתיאום מראש עם חמ"ל הכלא, בטלפון 073-3103722 .

ימי הביקורים בכלא הצבאי הם בימי שני ורביעי בין השעות 13:00 עד 16:00. משך הביקור הינו 30 דקות ורשאים לבקר 2 מבוגרים ו 2 ילדים (עד גיל 16) .החל מהיום ה- 8 לשהות בכלא יכול חייל בחובה, קבע או מילואים לקבל ביקור ראשון, ולאחר מכן ניתן לבקרו אחת לשבועיים ולהביא פריטי מזון ומשקאות באריזה סגורה. נשים כלואות ניתן לבקר לרוב כבר מהיום השלישי לשהות במתקן. הביקורים נערכים במתחם ביקורי המשפחות, ואורכים עד חצי שעה לכל היותר.

ניתן להעביר חבילות בימים א' עד ה' בין 8:30 ל- 20:00 וכן ביום שישי בין 8:30 ל- 13:00. ביקורי המשפחות נערכים בימים ב' עד ד' בין 13:00 ל- 16:00 ויש לתאם זאת מראש בטלפון של החמ"ל שמספרו 073-310-3725. לאחר הפנייה, הסגל של הכלא יאשר את הבקשה ויעביר את הזמנים והמיקום לגורם המבקש לבקש את החייל.

חופשות ושחרור מבית הכלא

כלוא שנשפט בבית דין צבאי או בדין משמעתי יכול להגיש בקשה לחופשה בהתאם לתנאי המקרה. לדוגמא, חבוש השפוט בדין משמעתי לזמן של יותר מ- 28 ימים יכול לצאת לחופשה של 28 שעות בכל 4 שבועות בכפוף לאישור מפקד הכלא. הדבר נכון גם לגבי אסירים, אם כי רק לאחר שריצו שליש מעונשם. עם זאת, מי שנשפט לתקופה קצרה מ- 28 ימים אינו זכאי לחופשות, אלא אם מתקיימות נסיבות חריגות שאושרו על ידי מפקד הכלא. למשל, הולדת ילד לכלוא, פטירה של בן משפחה מדרגה ראשונה, ברית מילה לאח או בן של הכלוא, נישואין של בן משפחה מדרגה ראשונה או של הכלוא.

לגבי קיצור תקופת הכליאה, קיימות 3 אפשרויות עקרוניות. ראשית, אם מדובר בחייל שנידון לתקופת מאסר בפועל של יותר משנה, ניתן אחרי ריצוי מחצית זמן עונשו לכנס את וועדת חצי. זוהי וועדה שסמכותה לקבוע את שחרור החייל שריצה את מחצית מעונשו, אך לרוב הבקשות נדחות ועוברות אל אחרי ריצוי שני שלישים מהעונש. האפשרות השנייה היא כאמור וועדת שליש, שבסמכותה להעניק שחרור מוקדם אחרי שחייל ריצה שני שליש מעונשו, כתלות בהתנהגות טובה ובכך שתקופת המאסר היא יותר מ- 100 ימים. האפשרות השלישית היא ניכוי מנהלי על ידי מפקד הכלא, המנכה יום אחד עבור כל 10 ימים בכלא. גם אפשרות זו מותנית בהתנהגות טובה, ופתוחה עבור מי שנשפט לתקופה של פחות מ- 100 ימים.

לייעוץ, ליווי וייצוג מול הגורמים הרלוונטיים

ישנה משמעות גדולה לליווי מטעם עורך דין צבאי בשורה ארוכה של תחומים הקשורים אל כלא 10, לרבות מעצרים, חופשות, וועדות ושחרורים. לקבלת עוד פרטים בנושא ולליווי, ייעוץ וייצוג משפטי, פנו אל עורכת דין צבאית דנה נוף בטלפון 048682000 (סניף חיפה) או 03-7360260 (סניף תל אביב).

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן