סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

יציאה מהצבא על סמים

שימוש בסמים בצבא – דברים שחשוב לדעת

מדי שנה נפתחים מאות תיקי חקירה במצ"ח כנגד חיילים החשודים בעבירות סמים. חשוב להבין כי מערכות האכיפה והמשפט של צה"ל מתייחסות בחומרה יתרה אל שימוש בסמים בצבא, ולו בשל הפגיעה ביכולות התפקוד והלחימה. יחד עם זאת, חיילים רבים עדיין סבורים כי עישון סמים בצבא היא עבירה הזוכה למכה קלה על היד ותו לא. בשורות הבאות נסביר מהי באמת הגישה כלפי סמים בצהל ומדוע חשוב לפנות אל עורך דין צבאי סמים.

חייל שנחשד בשימוש  בסמים – מה ההשלכות?

חייל ימצא עצמו חשוד בשימוש בסמים אם נתפס  (גם על ידי משטרת ישראל) וברשותו כמות מסוימת של סם מסוכן בהתאם לפקודת הסמים המסוכנים, או שהוא סירב לתת דגימת שתן אם נערכה בדיקת פתע ביחידה  או במסגרת זימון למצ"ח לאור מידע מודיעיני.

ההשלכות של  שימוש בסמים או החזקת סמים תלויות בנסיבות רבות. כך למשל, הדבר תלוי בכמות הסמים שנתפסה שכן במקרה של מריחואנה מעל ל- 15 גרם כבר לא נחשבים לשימוש עצמי אלא למטרות סחר. בנוסף, מה שמשפיע הוא האם השימוש היה במהלך השהייה בבסיס, כלומר בתוך הבסיס או במסגרת פעילות צבאית, או שהדבר נעשה בעת חופשה מהצבא – ועל כך יורחב בהמשך.  יש  גם משמעות לסוג הסם שהחייל נתפס איתו. עוד שיקולים המשפיעים על המשך ההליכים, כגון הגשת כתב אישום ועל גזרי הדין שניתנים על ידי בתי הדין הצבאיים, הם האם מיוחסות עבירות סמים נוספות לאותו חייל, מידת האקטיביות שלו בביצוע העבירה, הדרגה של החייל ותפקידו, האם יש לו עבר פלילי, ועוד.

סמים קלים בצבא

הסדר מותנה במקום כתב אישום בית דין צבאי

לאורך השנים מדיניות העמדה לדין בבית דין צבאי לא הבחינה בין שימוש בתוך ומחוץ לצבא. משנת  2017 קיימת הקלה מסוימת. הגישה היא שאם מדור בשימושים בודדים שנעשו בנסיבות אזרחיות וללא נסיבות מחמירות ואין הרשעות קודמות, תשקול המערכת להימנע ממעצר ואף להימנע מהגשת כתב אישום.  בהקשר זה כדאי להכיר את האפשרות של "הסדר מותנה". מדובר בהסכם בו החייל מסכים להודות בעבירת סמים המיוחסת לו ומתייחס לבצע בדיקת סמים במצ"ח אחת לחודש במשך שנה. ככל שיעמוד בהסכם וימצא נקי משימוש בסמים מכל סוג,  התביעה תורה על סגירת התיק הפלילי ללא הגשת כתב אישום וקיום הליך פלילי.. המשמעות היא שאין רישום פלילי, אין ענישה ואין הרשעה, אך, כאמור,  החייל חייב לעמוד בתנאים מסוימים כמו בדיקות שתן שייערכו לו מעת לעת במצ"ח או התחייבות שלא להשתמש בעתיד בסמים.

על השלכות של הרשעה  בבית דין צבאי בעבירות  בסמים בצבא 

בהיעדר הסדר מותנה, ואם יוגש כתב אישום, הרי שהענישה המרבית על החזקת ושימוש בסמים לצריכה עצמית (עד 15 גרם במקרה של מריחואנה, כאמור), היא עד 3 שנות מאסר. בפועל, הענישה היא לרוב הרבה יותר מקלה ובמיוחד אם אין נסיבות מחמירות. מאידך, יש לקחת בחשבון את ההשלכות של הרשעה  בעבירות של  עישון סמים בצבא. מעבר לעונש  של מאסר בפועל ושלילת רישיון נהיגה לתקופה מסוימת. ההרשעה טומנת בחובה  גגם  רישום פלילי. לא מדובר ב- "עונש" במובן הרגיל של המילה, אבל חשוב להבין כי הרישום ילווה את החייל לאורך שנים רבות באזרחות וישפיע על העתיד התעסוקתי.

מדובר בשנים ארוכות שבהן הרישום עלול לפגוע בהיבטים שונים של חייו, למשל הוא לא יוכל ללמוד ולעסוק במקצועות שונים כגון רופא, פסיכולוג, אדריכל ועוד, לא יוכל להתקבל לעבודה במקומות מסוימים, יתקשה לקבל אשרה כניסה ושהייה במדינות מסוימות, ועוד. אין ספק שמדובר בכתם משמעותי על שמו של החייל שימשיך איתו הלאה לאזרחות. אם לא די בכך, יכולים להיות עונשים נוספים בהתאם לנסיבות, כגון פסילה של רישיון הנהיגה הצבאי והאזרחי, הורדה בדרגה ועוד.

בעבירות  סחר בסמים, מדובר בהתייחסות שונה לחלוטין. כאן תמיד תהיה הגשת כתב אישום אפילו אם מדובר בסמים קלים, והענישה המקסימאלית היא מרחיקת לכת: עבירת הסחר יכולה להתקיים כאמור אם נתפסה אצל החייל כמות סם הגדולה מהגדרת השימוש העצמי, וכן אם ביצע פעולות כגון מכירה או תיווך – גם אם לא קיבל תמורה כספית עבור הסם שתיווך בהעברתו או מסר בעצמו. יחד עם זאת, אפילו בעבירה זו הענישה אינה כה חמורה ובפרט אם מדובר בסמים הנחשבים לקלים, והדבר תלוי מאוד בנסיבות ובייצוג שהמשפטי שהחייל מקבל.

למידע נוסף בנושא עונש על שימוש בסמים בצבא – לחצו כאן

פנייה אל עורך דין סמים בצבא

חשוב לדעת כי זוהי זכות חוקתית בסיסית של חייל לפנות אל עורך דין צבאי סמים, ואין בפנייה זו כל ראייה או רמז לכך שהוא אשם. את הפנייה יש לבצע מהר ככל הניתן ועוד לפני החקירה של מצ"ח על מנת להתכונן אליה היטב. יש לציין כי ניתן לפנות גם לסנגוריה הצבאית  ולקבל ליווי עורך דין  בחינם.  ההחלטה על אופי הייצוג של  עורך דין  מהסנגוריה הצבאית או עו"ד פרטי נתונה בידי החייל ומשפחתו.

רצוי כמובן לפנות לעו"ד בעל ניסיון רב ועשיר, המכיר היטב את מערכת המשפט הצבאית. עורכת דין מנוסה כמו דנה נוף יכולה להוביל להקלות משמעותיות כגון הסדר מותנה, סגירה של התיק, מעצר פתוח, הפחתה של החשדות והאישומים, הקלה בגזר הדין ועוד.

לפרטים נוספים ולקבלת ייעוץ ניתן לפנות אל עו"ד דנה נוף בטלפונים 03-7360260 | 04-86820000 או צרו קשר כאן

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן