סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

פטור משירות ביטחון

פטור משירות ביטחון

החוק הישראלי מגדיר חובת גיוס עבור כל אזרח המגיע לגיל 18, גבר או אישה, למעט חריגים שהוגדרו בחוק ושעבורם הוגדרה הזכות לקבלת פטור משירות ביטחון, בין מראש ובין תוך כדי שירות. בבסיסו, פטור זה נועד לאפשר לאזרחים שאינם מתאימים או אינם יכולים להתגייס לצבא מסיבות רפואיות או מטעמים שקבועים בחוק להשתחרר מחובת הגיוס ויחד עם זאת, הצבא בוחן כל מקרה ומקרה לפני שניתנת חותמת השחרור המיוחל.

על איזה רקע ניתן לקבל פטור משירות ביטחון?

תחילה נדגיש כי שחרור משירות צבאי חייב לעמוד בקריטריונים שאותם הגדיר הצבא מראש כקריטריונים שמהווים עילה לפטור. במקרים רבים, לא די בעצם ההצהרה או אפילו בבדיקה של איש מקצוע, אלא נדרש הליך משפטי שבמסגרתו על מבקש הפטור להוכיח את טיעוניו. כך למשל, כאשר מבוקש פטור על רקע של נישואין (פטור סטטוטורי הניתן לנשים בלבד), על האישה מבקשת הפטור להוכיח כי מדובר בנישואין אותנטיים הרשומים במשרד הפנים ולא בנישואים פיקטיביים שנועדו רק לצורך קבלת הפטור.

אחרי שאמרנו את זה, פטור משירות ביטחון ניתן בדרך כלל מן הטעמים הבאים:

  • פטור על רקע נפשי – אנשים הסובלים מבעיות נפשיות שונות, החל מחרדות ודיכאון ועד סכיזופרניה ומחלות נפש, זכאים לפטור מלא משירות צבאי וקבלת פרופיל 21 המגדיר שחרור מיידי מחובת השירות.
  • פטור על רקע בריאותי – אנשים הסובלים ממחלות שפוגעות משמעותית ביכולת השירות שלהם, כמו למשל מחלקת קרוהן, אלרגיות קשות, אפילפסיה וכדומה. הפטור ניתן לאחר בדיקת רופא צבאי וועדה רפואית צבאית ובתום ההליך ניתן פרופיל 21
  • פטור על רקע מצפון – אנשים שאינם יכולים לשרת בצבא על רקע מצפוני כדוגמת פציפיזם או התנגדות לאחיזה בנשק. הליך הפטור כולל בדיקה ראשונית של הבקשה, ראיון בפני וועדה הכוללת נציג אזרחי, נציג משפטי, נציג צבאי ונציג אקדמי מתחום מדעי ההתנהגות. ההחלטה על מתן הפטור תינתן בהתאם לקריטריונים שקבע בפסיקותיו בית המשפט העליון בעבר.
  • פטור על רקע דתי – נשים דתיות אינן מחויבות בשירות צבאי וכך גם חרדים המוגדרים כ"דתם אומנותם" (להם ניתנת דחיית שירות משנה לשנה – ועליהם להוכיח שאכן לומדים בישיבה).
  • פטור על רקע אישי – קשיי הסתגלות, רישום פלילי גבוה, נתונים אישיים ויכולות שכליות נמוכות, רקע כלכלי קשה וכדומה.

 

במשרד עורכי דין דנה נוף תוכלו לקבל ייעוץ מקיף וכולל לגבי יכולתכם לקבל פטור משירות ביטחון על הרקע הרלוונטי עבורכם. משרד עו"ד צבאי דנה נוף  ילווה אתכם לאורך ההליך כולו ויוודאו שההליך הוא הוגן במאה אחוזים כלפיכם. פרטים נוספים תוכלו למצוא באתר האינטרנט שלנו וגם בטלפונים 04-868200003-7360260

המידע המופיע במאמר זה  הינו בגדר מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי אישי.

עו"ד צבאי דנה נוף שירתה למעלה מ- 24 שנה בשירות קבע במגוון תפקידים בצה"ל ומתנדבת לשירות מילואים בדרגת סא"ל בפרקליטות הצבאית. ייצגה מאות חיילים בערכאות מנהליות בלשכת הגיוס ובצה"ל וחיילים בבתי דין צבאיים בכל הארץ שהוגש

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן