סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

מצח בצבא

חקירת מצח בצבא – שאלות ותשובות

כאשר מתקבל הזימון לחקירת המשטרה הצבאית נדמה כאילו האדמה רועדת מתחת לרגליים, שהשמיים נופלים עליכם. אכן, מדובר במעמד מלחיץ ומפחיד המהווה חלק מהליך משפטי שעלולות להיות לו השלכות הרות גורל – לא רק על שירותכם הצבאי אלא גם על חייכם באזרחות ואף על החופש שלכם.  

יש משמעות קריטית למה שתאמרו בחקירת מצח בצבא ולאופן שבו תתנהלו במהלכה יהיו השפעות גדולות על המשך הדרך, על הראיות והחשדות כנגדכם, על גיבוש כתב האישום, וכן על המשפט – במידה וייערך.

על כן, חשוב מאוד לפנות בהקדם האפשרי אל עורכת דין בעלת ניסיון רב שתסייע לכם להיערך לקראת החקירה, ולהגיע אליה רגועים ובטוחים יותר, דבקים בגרסתכם ונמנעים מטעויות קשות. במאמר הבא ייסקרו כמה דברים שחשוב לדעת על החקירה כשאלות ותשובות.

מה זה בכלל מצ"ח?

מצ"ח הן ראשי תיבות של משטרה צבאית חוקרת, כלומר יחידה השייכת למשטרה הצבאית המתמקדת בחקירות משטרתיות בצבא. כך למשל, היחידה עוסקת בחקירות של עבירות סמים, רכוש, מין עבירות על חוק השיפוט הצבאי ועוד.

חקירת מצח בצבא

מי מזומן לחקירת מצ"ח?

לחקירת מצח צבא יכולים להיות מזומנים כל מי שמצויים תחת מרות הצבא באותה עת, כגון: חיילים בשירות סדיר  – חובה ובקבע, חיילי מילואים, אזרחים עובדי צה"ל וכו'.  אפשר  שהזימון יהיה על בסיס מידע מודיעיני שנאסף כנגדכם. למשל כזה שהושג בחקירות של אחרים שהזכירו את שמכם,  או בהתכתבויות וואטסאפ עם חשודים אחרים. כאשר המידע עשוי להוות בסיס על היותכם מבצעים ראשיים של העבירה או מסייעים לה בעקיפין או במישרין. מאידך, למשטרה הצבאית החוקרת מזומנים גם אנשים שאינם חשודים בביצוע עבירה, אלא קיימת התרשמות  וחשד שיש להם מידע לגבי תיק מסוים, למשל היו עדי ראיה לעבירה.

האם אני זכאי להיוועץ בעורך דין?

אכן, ממש כמו במסגרת האזרחית, כל אדם שנחקר על ידי המשטרה הצבאית זכאי להתייעץ עם עורך דין וכמובן גם להיות מיוצג על ידיו. שימו לב, הייצוג אינו כולל נוכחות וליווי של עורך הדין במהלך החקירה עצמה, כפי שרואים למשל בסרטים המגיעים מארה"ב. זוהי עוד סיבה שבגללה יש להיערך היטב לחקירה, שאליה תגיעו בגפכם. עוד חשוב לדעת כי מי שכדאי להתייעץ איתו הוא עורך דין בעלי ניסיון רב עם המערכת הצבאית, ושהינו בעל ההסמכה וההרשאה לייצג אתכם במידת הצורך ובהמשך הדרך מול בתי דין צבאיים. אמנם, ניתן לקבל את הייעוץ והייצוג ללא עלות גם מעורך מהסנגוריה הצבאית, אך לעורך דין אזרחי יש לרוב יותר ניסיון, מיומנות, קור רוח וחופש פעולה מול המערכת.

האם התייעצות עם עורך דין מגבירה את החשדות נגדי?

ממש לא. זוהי כאמור זכות בסיסית וחוקתית להתייעץ עם עורך דין צבאי מדובר בפעולה  נכונה, הגיונית וטבעית והיא אינה מעלה או מורידה בשום אופן את החשדות כנגדכם.

מה המטרה של חוקרי מצ"ח?

ראשית, חשוב להבין כי חוקר מצח הינו חייל מנוסה ומיומן שהוכשר לאורך זמן רב לתפקידו. המטרה שלו ברורה: למצוא ולגבש ראיות שיהוו בסיס לכתב אישום כנגדכם או כנגד אחרים. הוא אינו ידיד שלכם או אדם המעוניין לעזור לכם לחשוף את לבכם. יש לזכור זאת ולהתנהל באופן מושכל ככל הניתן כדי להימנע מהפללה עצמית. אכן, כל מילה שאומרים מול חוקר מצ ח עלולה לעלות ביוקר, לסבך אתכם ואחרים ולהעלות את רף החשדות. זוהי אחת הסיבות שבגללה כה חשוב להיוועץ קודם עם עורך דין שיעזור לכם לגבש ולדבוק בגרסה שלכם.

מה יקרה לי בחקירה?

כאמור, חוקר פלילי מצח הוא בעל מקצוע מיומן, ויעשה ככל שביכולתו על מנת להוציא מכם מידע מפליל. החוקרים עשויים לנקוט בתרגילים שונים כגון "השוטר הטוב והשוטר הרע", לספר לכם שיש בידיהם חומר נרחב המפליל אתכם בעבירות חמורות, להלחיץ מאוד בסיפורים לגבי השלכות על חייכם, לומר לכם שחברים שלכם ליחידה הפלילו אתכם, ולהשתמש בטכניקות שונות של מדובבים תמימים לכאורה. אין ספק שמדובר במעמד מלחיץ ומאיים, והחוקרים בונים על זה. הדבר החשוב ביותר הוא לשמור על קור רוח ולדבוק בגרסה שלכם, כפי שייעץ לכם עורך דין צבאי.

איזה זכויות יש לי בחקירה

לרשותכם עומדות כמה וכמה זכויות בחקירה. עורך הדין יסביר לכם את כולן וינחה אתכם לשים לב להתנהלות החוקרים, שכן לא פעם הם אינם עומדים בתקנות והדבר בהחלט עשוי להוביל לפסילת ראיות ואף לביטול ההליך כולו. כך למשל, יש לכם הזכות לשמור על שתיקה ולא להשיב לשאלות של חוקרי מצ"ח, אולם חשוב לזכור כי הדבר בהחלט עלול להגביר את החשדות. כמו כן, אם זימנו אתכם לחקירה כעדים בלבד זוהי זכותכם שלא להשיב על שאלות שעלולות להפליל אתכם, וכל עוד לא הפכתם מעדים לחשודים הרי שהשתיקה אינה פועלת כנגדכם. יחד עם זאת, גם במקרה הזה כדאי להיוועץ תחילה עם עורך דין צבאי כדי להימנע מהסתבכויות מיותרות.

לפרטים נוספים ולקבלת ייעוץ והכנה לפני חקירה, צרו קשר כאן או בטלפון 03-7360260 ו- 04-8682000.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן