סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

אמנים פעילים בצה"ל

"לא רק ספורט"  – אומן פעיל בצבא , מוזיקאי מצטיין , רקדן מצטיין

 

מעמדות "המצטיינים" בצה"ל אינם מיועדים רק לספורטאים אלא גם לרקדנים מצטיינים, מוסיקאים מצטיינים ואמנים מצטיינים בתחומם. 

צה"ל, בתיאום עם מנהל הספורט, התרבות מאפשרים לאוכלוסיות שונות העומדים לקראת שירות חובה,  להמשיך בעיסוקם המקצועי במסגרת הגדרת מעמדם כמצטיינים בתחומם. מעמדו מצטיין  בצבא  מוענק, בין היתר, לספורטאים, מוסיקאים, רקדנים ואמנים צעירים בתחומי השירה, המשחק או הדוגמנות. בקטגוריית ספורטאים מצטיינים נמנים גם שחקני שחמט וברידג' שכישוריהם בתחום מקנים להם את האפשרות להיות זכאים לתנאי שירות מטיבים, וזאת על מנת להמשיך להתאמן ולהתחרות בענף בו הם מוגדרים כמצטיינים.

רקדנים מצטיינים בצה"ל

בניגוד לאוכלוסיית הספורטאים המצטיינים הרשאים להסדיר את מעמדם טרם הגיוס ובמהלכו, רקדנים מצטיינים רשאים להסדיר את מעמדם אך ורק טרם גיוסם לצה"ל. את הבקשות למעמד רקדן מצטיין, יש להגיש למנהל התרבות באמצעות מילוי טפסים רלוונטיים לנושא. אחת לשנה, במהלך חודש פברואר, מנהל התרבות מקיים בחינות מקצועיות לכלל מגישי הבקשה. מייד לאחר הבחינות, מנהל התרבות מרכז את שמותיהם של הרקדנים העומדים בקריטריונים המקצועיים הנדרשים לוועדה בראשות מפקד מיטב והיא זו הקובעת האם לאשר את  מעמד "רקדן מצטיין".

אומן פעיל בצבא

מוסיקאים מצטיינים בצה"ל

הסדרת מעמדו של מלש"ב העוסק במוסיקה כ"מוסיקאי מצטיין" מתאפשרת טרם שירותו הצבאי, וזאת באמצעות פנייה למנהל התרבות ועמידה באודישנים אותם מקיימים נציגיהם של משרד התרבות, הצבא ואנשי מקצוע בתחום המוסיקה. לרוב, תינתן עדיפות להזמנתם של המוסיקאים למבחני המיון לתזמורת צה"ל והם מוזמנים לאודישנים. עם סיום הליכי האודישנים, מנהל התרבות מרכז רשימה של מוסיקאים העומדים בכל הקריטריונים להגדרת מעמדם כמוסיקאים מצטיינים, כאשר ועדה בראשות מפקד מיטב היא זו המחליטה בדבר הענקת המעמד כן או לאו בהתאם להקצאות.

בדומה לספורטאים מצטיינים, גם מוסיקאים ורקדנים מצטיינים זכאים לתנאי שירות המאפשרים להם להמשיך להתאמן ולהתחרות באופן סדיר במקביל לשירותם הצבאים. ברוב המקרים, הרקדנים והמוסיקאים המצטיינים משובצים לתפקידים צבאיים במסגרתם הם משרתים כשש שעות ביום לאורך חמישה ימים בשבוע, ובנוסף, הם זכאים לתשעים ימי חופשה לאורך השנה במידה והחופשה מיועדת למטרות המוגדרות כנחוצות על ידי מנהל התרבות. חשוב לדעת: מוסיקאים מצטיינים רשאים לתרגל את מיומנויות הנגינה שלהם אך ורק במסגרות בהן לימודי הנגינה אינם מקנים להם נקודות זכות אקדמיות.

אמנים פעילים בצה"ל

אמנים צעירים בתחומי השירה, הדוגמנות או המשחק, ראשים להגיש, לפני הגיוס לשירות חובה,  בקשה לשלטונות הצבא לצורך הכרתם  במעמד "אומן פעיל". בקשה זו מועברת למיטב והיא חייבת לכלול בתוכה את המסמכים הבאים: פרטי המבקש ופירוט הסיבות לבקשה, טופס קורות חיים הכולל בתוכו פירוט מורחב בדבר העשייה האומנותית לאורך השנים, המלצות שונות מצד גורמים מקצועיים בתחום הרלוונטי, חוזה עבודה המעיד על פעילות אומנותית מתמשכת.

וועדה בראשות מפקד מיטב הכוללת בין היתר את נציגי יחידת מיטב, קצינים מחיל החינוך וגורמים מקצועיים מתחומי האמנות השונים, מתכנסת אחת לשנה (בדרך כלל במרץ), דנה בבקשות השונות המונחים לפניה. אמן  צעיר שהוחלט כי יקבל את המעמד הנכסף  של  "אומן פעיל" ישובץ ביחידות צה"ל השונות בהתאם לשיקולי הצבא.  

תנאי השירות של אמן פעיל זהים למעמד ספורטאי פעיל במסגרת מעמד זה זכאים לשני ימי שירות מקוצרים מדי שבוע ולחופשה שנתית בת 90 יום המיועד למטרות אימון ותרגול בתחום הרלוונטי.

 

מעמד טאלנט – מעמד חדש

בצה"ל מבינים שכיום, ישנם לא מעט "כוכבים" שמצליחים לטפח קריירה מגיל צעיר ולאחרונה הותאם גם מסלול טאלנט שיאפשר למתגייסים הצעירים לשלב שירות צבאי במקביל להמשך הקריירה באזרחות. הראשון שהיה במסלול כזה הוא יונתן מרגי ובהמשך נועה קירל.

מזלול טאלנט מוגבל לעד חמישה חיילים בלבד בכח נקודת זמן. מסלול זה מאפשר חופשה מיוחדת  של 90 יום לצורך מימוש ופיתוח הקריירה  (לעומת 45 ימים שמקבל "אומן פעיל"). כמו כן, מסלול זה מאפשר עד 120 ימי דחיית שירות (דח"ש). הכרה במסלול טאלנט חייבת לעבור ועדת אומן פעיל ורק לאחר שהמועמד נמצא מתאים  למסלול, הוא ישובץ בחיל חינוך. הטלאנט יופיע במסגרת השירות בפני לוחמים ביחידות צה"ל השונות.

 

מספר מכסות מצומצם – להגדיל את הסיכויים להתקבל

בניגוד למכסת הספורטאים המצטיינים העומדת על מספר מאות מדי שנה, מכסת המעמדות המיועדת לרקדנים ומוסיקאים מצטיינים ולאמנים פעילים הינה מצומצמת ביותר והיא עומדת על מספר עשרות בלבד (מדי שנה) לכל קטגוריה. צעירים מוכשרים רבים עומדים בפני סכנה של גדיעת הקריירה בשל הגיוס לצבא.

במידה והינכם מעוניינים להגדיל את סיכוייכם בכל הנוגע לשיבוצם כמוסיקאים/רקדנים מצטיינים, או לחילופין, להגדיל את סיכוייכם להסדרת מעמדכם כאמנים פעילים לאורך השירות הצבאי (באחד מתחומי הבמה והדוגמנות), מומלץ להיוועץ עם עורך דין צבאי המתמחה בנושא, וזאת לצרכי קבלת מידע מקצועי מורחב בנושא ולצרכי סיוע בכל הנוגע להגשת בקשתכם ונימוקה.

עו"ד דנה נוף, סגן אלוף במילואים, יו"ר ועדת צבא וביטחון בלשכת עורכי הדין, שירתה 22 שנים בשירות קבע צה"ל בתפקידי משאבי אנוש. דנה מכירה את המערכת הצבאית המורכבת באופן מוחלט. בשנת 2005 פרשה מצה"ל ומאז עוסקת בדיני צבא ויצגה מאות מלש"בים וחיילים מול רשויות צה"ל השונות ובבתי דין צבאיים ומסייעת ללקוחותיה שהסתבכו עם הצבא, או שרוצים להשתלב בו בצורה שלא תפגע בכישוריהם ובקריירה האומנותית שלהם.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: