סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

חייל שנתפס על סמים

לשימוש בסמים קלים או קשים במהלך השירות הצבאי יש השלכות חמורות הרבה יותר מאשר במסגרת האזרחית. המערכת הצבאית רואה בחומרה רבה שימוש בסמים, גם אם מדובר בסמים קלים, ותופסת אותו כפשע חמור שיש למגר לרוב באמצעות ענישה מחמירה. הענישה יכולה לא פעם להיות כרוכה ברישום פלילי, אשר לו השלכות גם לאחר השחרור במסגרת החיים האזרחיים. ואולם, חשוב לדעת כי החל משנת 2017 חל שינוי במדיניות הצבאית, אשר עבר הקלות משמעותיות, כלפי עבירות סמים, על כן, אם נתפסתם על שימוש בסמים בצהל, חשוב להתייעץ עם עורך דין צבאי סמים על מנת למצות את זכויותיכם ולהפחית את העונש. 

מה נחשב עבירת סמים בצבא?

·         החזקת סמים מסוג קנאביס בכמות העולה על גרם אחד

·         החזקת סמים מסוג שאינו קנאביס, גם אם מדובר בכמות הפחותה מגרם אחד

·         החזקת כלים המשמשים לצריכת סמים

·         סחר ותיווך בסמים או הפצת חומרים מסוכנים

·         גידול סמים

מהן ההשלכות של חייל שנתפס על סמים?

לחייל שנתפס על עבירת סמים בצבא עלולות להיות השלכות משמעותיות גם לאחר השחרור. עבירות סמים עלולות לגרום למעצר צבאי, שחרור מהשירות, פסילת רישיון נהיגה אזרחי, הסדר שיקומי ועוד. בראש כל ההשלכות הללו עומד גם חשש להגשת כתב אישום פלילי כנגד החייל, ו/או ריצוי עונש מאסר בפועל, אשר עלולים כמובן להיות כתם בחיים האזרחיים (רישום פלילי)

נסיבות מקלות ומחמירות

ככלל, לעבירות סמים בצבא יש נסיבות מקלות ומחמירות. מדיניות ההעמדה לדין בעבירות סמים בצהל, או יציאה מהצבא על סמים, תלויה בגורמים רבים, ביניהם:

·         האם לחייל מיוחסות עבירות סמים נוספות

·         מידת האקטיביות של החייל בביצוע העבירה

·         כמות וסוג הסם

·         האם השימוש היה בבסיס או בחופשה

·         עבר פלילי

·         דרגת החייל ותפקידו

כאמור, מאז שנת 2017 ישנו שינוי לטובת החייל במדיניות הצבא כלפי עבירות סמים. לאור השינוי למדיניות מקלה, אם נעשה שימוש בסמים בנסיבות אזרחיות (כ – 4 שימושים), ובהעדר נסיבות מחמירות (למשל, הרשעה קודמת על שימוש בסמים), תישקל הימנעות ממעצר, מעצר פתוח והימנעות מפתיחת תיק פלילי. על כן בכל עבירת סמים בצבא מומלץ להתייעץ עם עו"ד צבאי שמתמחה בכך.

חייל שנתפס על סמים בצהל מאמר

שינוי מדיניות הצבא על עבירות סמים

·         ביטול רישום פלילי לעבירות סמים נסיבות מקלות – חייל/ת הנתפס/ת לראשונה בביצוע עבירות סמים בצהל יהיו בתקופת מבחן – לאחר שהנסיבות של חייל נמצאו מתאימות להסדר הקפאה  – שזה בעצם תקופת מבחן של שנה, ובמקרים חריגים כשישה חודשים, שבה החייל  יידרש להימנע מעישון סמים ולתת בדיקות שתן שגרתיות ככל שיידרשו (בתדירות של פעם בחודש). בסיום תקופת המבחן, ובמידה והחייל/ת יעמדו בתנאים אלה, התיק נגדו ייסגר. הסדר זה מותנה בכך שהחייל/ת ביצע את עבירת הסמים במהלך חופשה, ולא בעת שהייתו בבסיס או בנסיבות צבאיות אחרות. כמו כן, מדיניות זו לא תחול על קצינים בשירות חובה, משרתי קבע ו/או חיילים בעלי הרשעות פליליות קודמות. מדובר בבשורה משמעותית מאוד עבור חיילים וחיילות רבים, שכן לפני שנת 2017 כל עבירת סמים הייתה גוררת רישום פלילי.

 

·         דין משמעתי בלבד בעת סירוב "צו קש"ב" של מתן שתן – בעקבות השינוי במדיניות מאז 2017, חייל/ת אשר יסרבו למתן שתן, הניתן באמצעות "צו קש"ב" של קצין משטרה צבאית, יישפטו בדין משמעתי בלבד בתוך היחידה שבה הם משרתים (אם מדובר בפעם ראשונה ויחידה של סירוב להיבדק. לשיפוט בדין משמעתי ביחידה אשר השלכות על האזרחות.

מדובר בהקלה משמעותית, שכן לפני שנת 2017 היה מוגש נגד החייל/ת כתב אישום, ובמקרים רבים הרשעה שגררה רישום פלילי באזרחות.

עורך דין סמים בצבא – עורך דין צבאי דנה נוף

 

צריכים ייעוץ או ייצוג משפטי על שימוש בסמים בצבא? אתם לא לבד. עו"ד צבאי דנה נוף, מהמשרדים המובילים בדיני צבא בישראל, כאן על מנת לסייע לכם. עו"ד דנה נוף היא בעלת ניסיון של עשרות שנים, בהן ייצגה מאות חיילים מול רשויות צה"ל, תוך הצלחה רבה ומתן מענה גם במקרים חריגים. פנו אלינו: בסניף תל אביב בטלפון 03-7360260, בסניף חיפה בטלפון 04-8682000, או בדוא"ל [email protected].

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: