סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

כלא צבאי משפיע על האזרחות

האם ריצוי עונש בכלא צבאי נרשם באזרחות?

חיילים רבים נדרשים להתמודד עם השאלה האם ריצוי עונש מאסר בכלא צבאי ישפיע על השתלבותם בחיים האזרחיים לאחר השחרור מצה"ל. התשובה לשאלה זו היא מורכבת, שכן היא תלויה במספר גורמים, ביניהם אופי העבירה ומצבו של החייל – מהם מורכבת לבסוף ההחלטה האם להעמידו למשפט צבאי משמעתי או למשפט צבאי פלילי. על מנת לענות על השאלה האם ריצוי עונש בכלא צבאי משפיע על אזרחות? ואם כן, באיזה אופן?  האם הוא עתיד להשפיע על הרישום באזרחות ועל המשך החיים האזרחיים? התשובה לכל השאלות הללו: תלוי. האם עונש כליאה בכלא צבאי היה בעקבות שיפוט בדין משמעתי (ביחידה) או שיפוט בבית דין צבאי. יש להבין את ההבדל בין שני סוגי המשפט הללו. על כן, מומלץ מאוד להיעזר בעו"ד שמתמחה בדין הצבאי על מנת למצות את זכויותיכם על פי חוק.

מה ההבדל בין משפט בדין משמעתי ביחידה למשפט פלילי בבית דין צבאי?

משפט בדין משמעתי הנו משפט המתנהל ביחידה מול חייל שביצע עבירה הקשורה להפרה משמעתית של חוקים שנקבעו בתוך המערכת הצבאית, אשר לא בהכרח רלוונטיים אזרחות. למשל, עבירות הקשורות בסירוב  פקודה שניתנה על ידי גורמים בתוך המערכת הצבאית, נפקדות, עריקות, שימוש בנשק שלא על פי הנהלים ועוד. לרוב, חוקים אלה נקבעו על פי חוק השיפוט הצבאי, אשר בגינן ניתן לשפוט בבתי דין צבאיים בלבד.

לעומת זאת, משפט פלילי הנו משפט המתנהל בבית דין צבאי כלפי חייל שהוגש נגדו כתב אישום על  שביצע עבירות הקשורות לדין הפלילי, אשר על פי דיני הפלילים האזרחיים נחשבים לעבירה פלילית על פי חוקי מדינת ישראל. למשל, עבירות של תקיפה, חבלה, גניבה, הטרדה ועוד. לבתי הדין הצבאיים ישנם סמכויות שיפוט בעבירות פליליות..

כלא צבאי השלכות

כדי לקבוע את ההשלכות של כלא צבאי על החיים האזרחיים, וכיצד כלא צבאי משפיע על האזרחות, יש לדעת מהי סוג העבירה והאם מדובר במשפט משמעתי או פלילי. ריצוי עונש מאסר בגין משפט משמעתי אינו נרשם באזרחות. ההשלכות של עבירה מסוג זה עלולה להשפיע רק על המשך השירות הצבאי. למשל, שינוי בתפקיד בשל איחור בהשתתפות בקורס או בהכשרה צבאית בגלל תקופת המאסר, הדחה מתפקיד בעיקר בדרג הפיקודי, החלטה על סיום השירות ושלילת ההטבות לחיילים משוחררים. אולם, אם מדובר בעבירה פלילית ייתכן והדבר יגרור רישום פלילי באזרחות, התלוי בחומרת העבירה וחומרת העונש. על כן, לריצוי עונש מאסר בכלא צבאי בגין עבירה פלילית במהלך השירות ישנן השלכות באזרחות באם נרשם בעקבותיהן רישום פלילי.

כלא צבאי משפיע על האזרחות

איך רישום פלילי משפיע באזרחות?

השפעת הרישום הפלילי באזרחות תלויה בסוג הרישום הפלילי. אם מדובר ברישום פלילי מופחת, אשר מתייחס לעבירות קלות שבגינן נקבע עונש מאסר קצר יחסית, או בעבירה פלילית הראשונה של הנאשם, את המידע יוכלו לראות רק מספר גורמים מצומצם. כמו כן, רישום פלילי זה נמחק לאחר 5 שנים. לחילופין, אם מדובר בעבירה חמורה, שבגינה אף הוטל עונש מאסר ארוך יותר, הרישום הפלילי יהיה נגיש לכלל הגורמים הממשלתיים, כפי שמתקיים בדין האזרחי. רישום פלילי זה עלול להשפיע על החיים האזרחיים במגוון היבטים, למשל בהשתלבות תעסוקתית במגזר הציבורי, בכניסה למדינות זרות או בקבלת רישיון המדינה לעסוק במגוון תחומים, כגון עריכת דין. על כן, ישנה חשיבות מכרעת להתייעצות עם עורך דין המתמחה בדינים צבאיים, על מנת להקל על הענישה ועל סוג הרישום הפלילי.

ייעוץ וייצוג משפטי מול המערכת הצבאית

צריכים ייעוץ וליווי משפטי מול גורמים צבאיים? אתם לא לבד. דנה נוף, עו"ד צבאי מהמשרדים המובילים בדיני צבא בישראל, כאן על מנת לסייע לכם. עו"ד דנה נוף היא בעלת ניסיון של עשרות שנים, בהן ייצגה מאות חיילים מול רשויות צה"ל, תוך הצלחה רבה ומתן מענה גם במקרים חריגים. פנו אלינו: בסניף תל אביב בטלפון 03-7360260, בסניף חיפה בטלפון 04-8682000, או בדוא"ל dananof-adv@bezeqint.net.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן