סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

עונש על עריקות

מהו העונש על עריקות מהצבא?

עריקות הינה עבירה  פלילית הייחודית לצה"ל. מדובר בעבירה חמורה בעלת השלכות בלתי מבוטלות הכוללת גם רישום פלילי. חשוב לדעת כי חייל המואשם בעבירה זו זכאי לליווי וייצוג מטעם עורך דין צבאי, החל משלבי החקירה ועד להופעה בפני בית הדין הצבאי. ביכולתו של עורך הדין להביא ראיות לנסיבות מקלות של המקרה, דבר שבהחלט עשוי להקל משמעותית על ההתייחסות והענישה.

רף ענישה גבוה

בהיעדר נסיבות אישיות יינתנו עונשים  ברף גבוה. רף  זה מעיד על החומרה בה מתייחס הצבא לעבירה זו. הגדרת העריקות בהתאם לחוק, היא היעדרות של חייל מהצבא שלא מתוך כוונה לחזור אליו, ויתרה מכך – במידה וההיעדרות היא לתקופה של שלושה שבועות ברציפות – הרי שהכוונה שלא לחזור מובנת מאליה, אלא אם יצליח החייל לשכנע בהיפוכם של הדברים.

באותו הקשר, יש לציין כי קיים הבדל משמעותי בין נפקדות לעריקות, כאשר בראשונה הענישה המרבית עומדת על 3 שנות מאסר, וגם כאן הענישה בפועל עוד הרבה נמוכה מהראשונה.

על פי החוק, נפקדות משמעה שהחייל נעדר מהמקום בו עליו להימצא באותו זמן או משירות הצבאי, אלא אם הצליח להוכיח שהייתה הצדקה סבירה לכך או היתר. במרבית המקרים תעדיף הפרקליטות הצבאית להגיש כתב אישום בגין היעדרות מן השירות ולא בגין עריקות, אלא אם מדובר במקרה חריג של היעדרות מאוד ממושכת. הלכה למעשה, אם תקופת ההיעדרות הייתה פחותה ממאה  ימים, ייעשה השיפוט במסגרת דין משמעתי ובלי עורך דין המייצג את החייל, והענישה נוטה להיות קלה. ואולם, אם מדובר בהיעדרות שאיננה הראשונה, או בהיעדרות ארוכה עובר הטיפול במקרה לבית הדין הצבאי.

עונש על עריקות

השלכות נוספות של הרשעה

כאמור, החוק קובע בגין עריקות מהצבא עונש חמור יחסית, כאשר כל מקרה נבחן לגופו. כך לדוגמא, עונש על עריקות יכול להיות תקופת מאסר ממושכת והורדה בדרגה. לכך מצטרף רישום פלילי אשר נותר במרשמים המשטרתיים לשנים רבות מאוד, ועלול להפריע לאדם בחייו האזרחיים – החל בהשתלבות בעיסוקים מסוימים ועד בהוצאת ויזה למדינות שונות. מעבר לכך, אם חייל נעדר לתקופה של יותר מחודשיים מהשירות הוא מאבד את זכותו לקבל שירותי רפואה מהצבא ואינו זכאי לת"ש מהיחידה. כמו כן, תקופת ההיעדרות אינה נחשבת למניין ימי השירות, ואף לא מקבלים עליה משכורת צבאית.

הקלה בענישה וההשלכות

ניתן להבין אם כן, כי עבירת עריקות הינה חמורה ועלולות להיות לה השלכות מרחיקות לכת. על כן, ישנה חשיבות גדולה להסתייעות בשירותי עורך דין צבאי בעל ניסיון רב. עורך הדין ילווה את החייל לכל אורך הדרך, החל מחקירת מצ"ח ועד לעמידה בפני בית הדין הצבאי. ביכולתו של עורך הדין לשטוח טענות ולהביא ראיות בדבר נסיבות מקלות, שבהחלט נלקחות בחשבון על ידי בתי הדין הצבאיים. כך לדוגמא, ניתן להראות כי עקב מצב כלכלי רעוע נדרש החייל לפרנס את עצמו ואת משפחתו, על חשבון השהייה ביחידה ומילוי תפקידו. עוד ניתן להראות כי קיים מצב רפואי מיוחד אצל אחד מקורבי משפחתו של החייל, הקשור להיעדרותו, וישנן נסיבות מקלות נוספות העשויות להביא להקטנה משמעותית של הענישה ושל ההשלכות.

לקבלת ליווי, סיוע וייצוג משפטי

לפרטים נוספים ולקבלת סיוע וליווי משפטי מעו"ד דנה נוף בעבירת עריקות, הנכם מוזמנים להתקשר ל- 03-7360260 (סניף תל אביב) או 04-8682000 (סניף חיפה).

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן