סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

משתמטת מהצבא

מה ההשפעה של השתמטות מהצבא על העתיד שלך?

חוק שירות חובה בצה"ל חל על כל אזרח ישראלי. החוק קובע כי חובת האזרח או האזרחית לשרת בצבא אלא אם הם עונים על קריטריונים שהוגדרו מראש. ההחלטה שלא לגייס אזרח היא החלטה של הצבא  בלבד. מלש"ב  שמחליט  על דעת עצמו שלא להופיע לגיוס יוגדר משתמט או משתמטת מהצבא. חשוב להבין כי השתמטות היא פעולה אינה חוקית בעוד הימנעות מגיוס היא פעולה חוקית שמתבצעת בשיתוף פעולה מלא מול הגורמים הצבאיים והסכמה של שני הצדדים לאי שירות.

ההחלטה שלא להתגייס או להשתמט יכולה לבוא בעקבות אירועים או סיבות שונות כמו עקרונות, קושי אישי ואחרות. המשותף לכולן הוא שהצבא אינו רואה באותן סיבות כמוצדקות לאי גיוס. הגורם אשר מטפל בהשתמטות הוא הצבא ולא המשטרה כיוון שמתאריך הגיוס הוא האחראי על האזרח.

עבירת השתמטות מהצבא

מרגע צו הגיוס ועד למתן פטור הגורם האחראי לטיפול בבעיות שונות הוא הצבא. גם אם האזרח השתמט ועוד לא עבר בשרשרת החיול וגם אם הוא חייל נעדר שלא חזר מחופשה מביתו, האחראי לטפל בו יהיה צה"ל. בעוד שחייל עשוי להישפט על אי הגעתו לבסיס לאחר כ- 100 יום.  משתמט יהיה חשוף להליך פלילי לאחר שנה מיום צו הגיוס.

השתמטות מהצבא היא עבירה פלילית. העבירה תטופל בכל מקרה, בין אם המשתמט יסגיר את עצמו ובין אם יתבצע מעצר יזום. לאחר משפט שיכול להתבצע בדין משמעתי או בבית דין צבאי, העונש עשוי להיות קל כמו נזיפה והוא יכול להיות קשה ולכלול מאסר בבית כלא צבאי.

משתמטת מהצבא

השפעת השתמטות על החיים האזרחיים

משתמט מהצבא יכול לקבל עונש קל או כבד וכפי שכל עונש נמדד לגופו כך גם ההשפעה על החיים האזרחיים. במקרים רבים לא תהיה להשתמטות השפעה על האזרחות והדבר לא ימנע מהאזרח להתקבל למקומות עבודה וללימודים בתחומים מסוימים. עם זאת חשוב לדעת כי במקרה של הרשעה בעבירת העדר מן השירות הצבאי ההשלכות עשויות להיות חמורות ולהתבטא גם ברישום פלילי במשטרת ישראל, מניעת ויזה למדינות מסוימות ומגבלה בקבלה לחלק ממקומות העבודה.

ההחלטה לא להגיע ליום הגיוס מתקבלת לא פעם בקלות דעת בשל אי הבנת החוק. משתמטת מהצבא או משתמט עלולים לפגוע בעתידם והם לא מודעים להשלכות של מעשיהם. במקום לפעול בצורה חפוזה יש לפעול על פי החוק ולהתנהל בצורה הנכונה מול הגורמים המתאימים. כיוון שבדרך כלל המועמדים לגיוס יודעים שאינם מעוניינים לשרת, עליהם לתכנן זאת מבעוד מועד.

במקום השתמטות מהצבא שחרור מהצבא

הדרך הנכונה להתנהל ולא לשרת בצבא היא להגיש בקשת שחרור מסודרת. במקום השתמטות מהצבא יש לפעול על פי הכללים, לפנות אל הגורמים המתאימים שבוחנים בקשות שחרור ולעשות זאת על פי הנהלים. אלו אשר לא הופיעו לצו הגיוס ומתכננים שלא להופיע צריכים להבין את ההשלכות ולפנות בהקדם לעו"ד שיעזור בהתנהלות נכונה מול הצבא.

עורך דין צבאי פלילי אשר מכיר את הנהלים ושיודע כיצד להגיש בקשה, יוכל לייצג אותך לפני יום צו הגיוס או לאחריו. יחד תוכלו לתכנן את הפעולות הבאות, להפחית את הסיכונים וההשפעות של הצעדים שלך ולהוביל לשחרור ללא השלכות חמורות.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן