סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

חקירת מצ"ח על סמים

מה עושים אם נפתחת חקירת מצ"ח סמים

סמים הם עניין חמור מאד בעיני רשויות הצבא וחשד לשימוש ואחזקה של סמים מוביל לחקירת מצ"ח.  חשדות בנושא זה נחקרות על ידי חוקרי מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) וחשוב לדעת בדיוק איך להתנהל במהלך החקירות. הדבר הנכון ביותר לעשות הוא למצוא עורך דין שילווה את המקרה מההתחלה וינחה את החייל החשוד איך יהיה הכי נכון לצלוח את החקירה ולצאת ממנה במינימום נזקים שיש להם השלכות על העתיד. ענישה על עבירות סמים שמבוצעות במהלך השירות הצבאי יכולה להשפיע על עתידו של החייל גם לאחר שישתחרר והוא עלול למצוא את עצמו עומד אל מול דלתות שנסגרות בפניו בעת הניסיונות להתקדם בחיים. מכאן החשיבות וההבנה של חומרת השימוש בסמים במהלך הצבא.

חקירת מצ"ח בחשד לשימוש בסמים

לעיתים ההתחלה של התהליך תהיה תפיסה על חם של החייל משתמש בסמים ולעיתים  על בסיס  מידע מודיעיני שהתקבל במצ"ח אודות חיילים שמשתמשים בחומרים אסורים ולעיתים בביקורת אקראית של משטרת ישראל ברכב של החייל בחופשה. מכיוון שיש אפס סובלנות במקרים שכאלה – הרי שכבר זימון ראשוני לחקירת מצ"ח מסמן שהמצב חמור ובעייתי מאד. בתהליך זה, אין שלב מוקדם מדי לפנייה אל עורך דין צבאי שמכיר את מערכת המשפט הצבאית ויידע להמליץ לחייל מה לעשות, איך לענות על שאלות ובאופן כללי איך להתנהל אל מול ההאשמות והחוקרים. שלבים נוספים ייכללו בדיקת שתן לאיתור שאריות הסם במערכות גופו של החיים או הודאות מפיו או הפללות של חיילים אחרים.

חשוב מאד לזכור שלמרות ההאשמות החמורות – לחייל יש גם לא מעט זכויות ולא תמיד יהיה מי שיוודא שהוא מכיר ויזכיר לו אותן או יוודא שהוא מקבל אותן. אחת הזכויות הבסיסיות הינה "זכות היוועצות" עם עורך דין צבאי. מכאן החשיבות של עורך דין צבאי שילווה אותו ממש מהשלבים הראשונים.

 

שלבים נוספים בתהליך חקירת מצ"ח שכדאי לדעת עליהם

בכל שלב של החקירה המתנהלת נגדו – חשוב שהחייל ישים לב שכל הדברים שהוא אומר נרשמים במלואם ברמת דיוק גבוהה ככל האפשר. אין לדעת איזה שימוש אפשר יהיה לעשות בכל מילה ומילה שלו לאורך התהליך ובמקרים מסוימים דברים או נקודות למחשבה שנראות לא משמעותיות או קריטיות – יהפכו לכאלה ואפילו ייתכן שיוכלו לסייע לו לצלוח את התהליך בקלות רבה יותר או תוך כדי קבלת עונש חמור הרבה פחות.

כל חריגה של חוקרי מצ"ח בהתנהגות או ההתנהלות שלהם מול החייל הנאשם או שלילת זכויותיו ממנו אסורות בתכלית וגם הן יכולות להשפיע על המשך התהליך ועל השלבים השונים עד לסיום המקרה.

לא מומלץ לוותר על ליווי מקצועי צמוד של עורך דין לענייני צבא כבר מהשלבים הראשונים של המעצר.

חקירת מצ"ח על סמים

להגיע מוכנים לחקירת מצ"ח

חקירה בבסיס מצ"ח היא ללא ספק מעמד מלחיץ עבור כל חייל, ואין זה משנה אם הוא בשירות חובה או בקבע, מהו תפקידו או דרגתו. עצם הידיעה שהחקירה עלולה להוביל להגשת כתב אישום אל בתי הדין הצבאיים, למעצר או מאסר בכלא צבאי , לרישום פלילי שישפיע על האזרחות, ולעונשים  שונים החל בשלילת רישיון ועד למאסר בפועל – זוהי ידיעה מלחיצה ומאיימת.

למעשה, חקירת מצ"ח סמים מבוססת, מעבר לחומר הראית שנמצא בידי גורמי החקירה, גם על התנהגות הנחקר.  החוקרים לא ממש יעשו מאמצים כדי להרגיע אתכם. כל עו"ד צבאי יסביר לכם שככל שאדם יותר מפוחד, לחוץ ומבולבל כך הוא עלול לפלוט מפיו דברים שיסבכו אותו קשות. אמנם כל שימוש באלימות כלפיכם מצד החוקרים הוא אסור, ואמנם יש לא מעט הגנות לטובתכם, אך בתוך מסגרת החקירה ישנם תרגילי חקירה מותרים וייעשו פעולות רבות שמטרתן להביא אתכם להודאה והפללה. לפיכך, ישנה חשיבות גדולה לפנייה מהירה אל עורך הדין כבר עם קבלת הזימון, על מנת להיערך היטב לחקירה.

 

מה קורה במהלך חקירה במצ"ח ?

בחקירת מצ"ח יכולים לקרות דברים רבים, וצריך לזכור שמטרתם של החוקרים היא לא לעזור לכם, נהפוך הוא. על מנת להוציא מכם הודאה. הם ישתמשו בטכניקות שונות, למשל הם יכולים לנקוט בתרגיל "השוטר הטוב והשוטר הרע", וגם אם כבר ראיתם תרגילים כאלה בסרטים היו בטוחים שכשאדם מנוסה משחק את השוטר הרע המצב יכול להיות מאוד לא נעים. כמו כן, החוקרים יכולים לספר לכם סיפורים כאלו ואחרים שאינם בהכרח נכונים. הם יכולים למשל לספר שמצויות בידיהם ראיות מאוד חזקות כנגדכם שללא ספק יתקבלו בבית המשפט, הם יכולים לומר שאתם משקרים והדבר ברור לאור החומרים שבידיהם, הם יכולים לספר שיש חיילים אחרים ביחידה שהפלילו אתכם, וכן הלאה. יחד עם זאת, עורך הדין המלווה אתכם יוכל להכין אתכם מבעוד מועד, להציג מקרים ותגובות, ולהסביר שאין לקחת שום דבר שנאמר בחדר החקירות כאמת לאמיתה.

למעשה, מה שעליכם לעשות הוא לדבוק בגרסה אחת  שלכם, כפי שעו"ד צבאי סייע לכם  לגבש אותה כך שתביא במידה רבה גם לאפשרות של  סגירת התיק או להפחתת חומרת החשדות והאישומים. יתר על כן, כאשר תפנו לעו ד הוא יסביר לכם שישנן עוד טכניקות ומניפולציות שחשוב להישמר מהן. למשל, המניפולציה בה החוקרים הופכים לכאורה לחברים שלכם מחוץ לחדר החקירה ומדברים אתכם "שלא לפרוטוקול" או חייל שאינכם מכירים שנמצא לכאורה בסיטואציה דומה ומדבר אתכם בחוץ על כוס קפה וסיגריה.

ויותר מכך, היוועצות עם עורך דין לאחר קבלת זימון לחקירת מצח תעזור  לכם להירגע, להרגיש בטוחים יותר, ולא לבצע טעויות חמורות.

 

עוד דברים שחשוב לדעת על חקירות סמים

כאמור, לקראת חקירת מצח סמים חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין. זוהי זכותכם הבסיסית והיא אינה מעידה בשום דרך על היותכם אשמים. עורך הדין שידריך אתכם לקראת חקירת מצ"ח סמים יסביר לכם בין היתר מה המשמעות של סירוב לבצע בדיקה לצורך איתור שרידי סמים בשתן. קודם כל, מותר לכם לסרב ולא למסור מרצונכם החופשי דגימת שתן לגילוי סמים אם אין צו שהוצא על ידי קצין שיפוט בכיר בדרגת רב סרן לפחות. מאידך, אם קיים צו של קצין שיפוט בכיר במקרים מסוימים יהיה זה נבון להיעתר לבדיקה, מאחר שסירוב עלול לשמש כ חיזוק לראיות שיש  – אך כל מקרה צריך להיבחן לגופו.

 

תזכרו! אין חברים במצ"ח!

חשוב מאוד גם להיוועץ עם עורך הדין לפני חקירת מצח בגין עבירות סמים כדי למנוע הסתבכות בעבירה מרף הרבה יותר חמור. כך למשל, אם מהדברים שאתם מספרים יעלה כי תיווכתם בהעברה של סמים מאדם אחד לאחר (בשיחת טלפון, בווטסאפ וכדומה), ואפילו אם נראה לכם שזה היה מעשה חברי ופשוט – אתם עלולים להסתבך בחשדות לתיווך או גרוע מכך, לסחר בסמים. בנוסף, חשוב מאוד לדעת כיצד להציג את נסיבות השימוש, למנוע כל חשד לכך שהשתמשתם בסמים בעת שהייה בבסיס או בביצוע תפקיד, וגם לדעת מתי ואם לשמור על זכות השתיקה תוך הבנת המשמעויות.

 

פגמים לאורך החקירה

עורך דין צבאי מיומן מלווה אתכם מרגע הפנייה ולכל אורך ההליכים. בין היתר, הוא ער לפגמים שיכולים להיות  לאורך התנהלות החקירה, כגון אי שמירה על זכויותיכם, ליקויים בלקיחת דגימת שתן ועוד. ליקויים כאלו בהחלט יכולים לעמוד לזכותכם  ולפסול ראיות, מה שיוביל בסופו של יום לסגירת התיק או לפחות להקלת האישומים.

על מנת להיערך בצורה משמעותית ומיטבית לקראת חקירה במצח, ולקבל ליווי אפקטיבי לכל אורך הדרך, יש לפנות אל עורך דין בעל ניסיון רב והיכרות מעמיקה עם המערכת הצבאית.

 

עד כמה חשוב להסתייע בעורך דין? הנה דוגמא!

חקירת מצח עלולה להסתבך מאוד ללא התייעצות והיערכות מקדימה עם עורך דין מנוסה, ובפרט כאשר ישנו סיכון להגברת רף החשדות משימוש או החזקה של סמים לכדי סחר בסמים. הקו המבדיל בין שתי עבירות אלו יכול להתבטא לא רק בכמות שנתפסה (במקרה של מריחואנה עומד על 15 גרם), אלא בפעולות שביצע החייל – למשל אם תיווך בין חברים לבין סוחר סמים, אם קנה לעצמו כמות יחסית גדולה ו – "מכר" את העודפים לחברים קרובים. שימו לב שלפי פקודת הסמים המסוכנים הענישה המרבית על סחר בסמים עומדת על 20 שנות מאסר, בניגוד להחזקה בלבד העומדת על 3 שנות מאסר לכל היותר. יתרה מכך, במקרים של חשדות לסחר בסמים ישנה סבירות גבוהה מאוד להגשת כתב אישום, ובמקרה של הרשעה גם לתקופת מאסר, ולכך מצטרפות השפעות ארוכות טווח על החיים באזרחות.

בהקשר הזה, דוגמא מצוינת לחשיבותו של  ייעוץ עם עורך הדין ניתן למצוא בלקוח של משרדנו, שקיבל זימון לחקירת מצח סמים בחשד לסחר. אמנם, לא פעם אנו ממליצים על שיתוף פעולה כזה או אחר עם החוקרים, ויש לנו כבוד רב אליהם, אך לעיתים הנטייה של המערכת היא להתחיל בהצהרות גדולות ובומבסטיות, שנראות כאילו מנסים להפיל תיק גדול על חייל קטן. זו בדיוק מה שקרה ללקוח שלנו בשם ג', חייל מצטיין לקראת תום השירות שלו, שבבוקר בהיר נפל עליו תיק של סחר בסמים מבלי שיהיו לחוקרים ראיות סבירות כנגדו או סיבה מהותית, אלא רק שמועות בסיסיות.

אכן, לעיתים לחוקרי מצ"ח, ובעיקר הצעירים מביניהם שרוצים להוכיח את עצמם, יש עודף מוטיבציה שעלולה לגרום אסון ונזק עצום לחשודים. לו היו מגישים כתב אישום כנגד ג' בגין עבירת סחר בסמים וניתנה הרשעה, הגורל המצפה לו היה איום ונורא – וזאת בגין עבירה שכלל לא ביצע. את החקירה ביצעו במסגרת תיק ימל"מ בשיתוף פעולה עם יחידת להב, שכן באותה פרשה נעצרו חיילים ואזרחים רבים שנחשדו בסחר בסמים ובהפצה לקטינים ולחיילים.

ובכן, במקרה של ג' נדרשה תגובה מהירה ונחרצת שתגדע את התהליך בעודו באיבו, שכן ראיות מהותיות כנגדו כלל לא היו. וכך, מה שהחל בקול תרועה רמה עם חשדות לסחר בסמים, שימוש והחזקה, הסתיים בקול ענות חלושה עם סגירת התיק וללא נקיטה בהליכים משפטיים.

זוהי רק דוגמא אחת מיני רבות אחרות לתיקים בהם טיפלנו לאורך השנים, ולחשיבות של עורך דין מיומן המכיר היטב את המערכת, עוד בשלב של חקירת מצח.

דנה נוף, סא"ל במילואים ועורכת דין צבאית עם ניסיון של מעל 20 שנה בטיפול בתיקים של חיילים ומשרתי הצבא, הן כקצינה והן כעורכת דין בעלת הכרות מעמיקה עם עולם המשפט הצבאי. לפרטים נוספים ולקבלת ייעוץ והכנה לפני חקירה, צור קשר כאן או בטלפונים 03-7360260 | 04-8682000.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן