סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-86820000

הסדרת מעמד צבאי

מהי הסדרת מעמד צבאי?

מדינת ישראל קבעה כי על פי חוק כל אזרח חייב לשרת בצבא אלא אם נקבע אחרת. ישנן אוכלוסיות שונות אשר יכולות לבקש פטור מגיוס ובהן נכנסים גם אזרחים ישראליים שאינם מתגוררים בישראל או ילדים לאזרחים שנולדו בחו"ל וקיבלו אזרחות על אף שלא התגוררו בארץ. מי שמתגורר בחו"ל צריך לדעת כי ילדיו מחויבים בגיוס או לחילופין לבצע הסדרת מעמד צבאי.

את ההסדרה של המעמד ניתן לעשות מגיל 16 וארבעה חודשים ויש לבצע אותה לפני גיל 18. יש לציין כי האפשרות להסדרה ניתנת לאלו אשר החלו להתגורר בחו"ל לפני גיל 16. כלומר, אזרחי המדינה אשר עברו עם הוריהם לחו"ל לאחר גיל זה עדיין חייבים בגיוס ושירות. פטורים מתהליך ההסדרה הם נשים שעברו את גיל 26 וגברים שעברו את גיל 35 ושאינם מופיעים ברישומי הצבא כנדרשים לגיוס.

הסדרת מעמד צבאי היא פעולה יזומה

מדינת ישראל אינה נותנת פטור גורף לכל אלו שלא מתגוררים בארץ, שנולדו בחו"ל או שעזבו לפני גיל 16 אך היא מאפשרת להם להסדיר את מעמדם הצבאי. כלומר, מדובר בפעולה יזומה אשר צריכה להתבצע על ידי האזרח, אם הוא עבר את גיל 18 או על ידי הוריו אם הוא עדיין קטין. את ההסדרה ניתן לבצע דרך הקונסוליה, השגרירות או בעזרת עורך דין צבאי המתמחה בתחום זה.

הסדרת מעמד צבאי

חשוב לדעת כי במקרה שההורים גרושים והילד מתגורר עם אחד ההורים בחו"ל כשהשני בארץ, יש לצרף למסמכים מסמך גירושין ומסמך אשר מעיד כי הילד נמצא בחזקת ההורה שמתגורר בחו"ל. מכאן ברור כי מדובר בהליך מסודר שיש לבצע על פי הדרישות. הסדרת מעמד צבאי היא פעולה שגרתית כשהתשובה יכולה להינתן תוך כשישה שבועות.

מתי יש להיעזר בעורך דין לצורך הסדרת המעמד?

ישנם מקרים אשר יכולים להיות מורכבים יותר בהגשת הבקשה. למשל, ילדים שעברו לחו"ל לאחר שמלאו להם 16 שנה לא יוכלו להסדיר את המעמד באופן אוטומטי. עם זאת יתכן שישנה הצדקה להסדרת המעמד אך כדאי להתייעץ עם עורך דין לצורך הדבר. כמו כן ישנם מצבים בהם אין צורך בהסדרה אלא קבלת פטור בשל נסיבות כמו דת, בריאות ואחרות. מקרים אלו יטופלו בישראל ולא בחו"ל או באמצעות עורך דין שינהל את הנושא בארץ.

אלו אשר התעכבו מסיבות אלו ואחרות עם הגשת הבקשה וטיפול בהסדר או שהגיעו אל הרגע האחרון יוכלו גם כן להתייעץ עם גורם מוסמך. יש לזכור כי מי שאינו מתגייס לצבא ולא טיפל בנושא הפטור יוגדר כמשתמט ועל כן הוא עלול להיות חשוף להליך משמעתי ומשפטי עם הגיעו לישראל.

כדאי לדעת כי ישנם מצבים בהם אנשים לא יודעים שהם אמורים היו להתגייס. מדינת ישראל מספקת אזרחות באופן אוטומטי לבני ובנות אזרחים, גם אם הם נולדו בחו"ל וגם אם מעולם לא ביקרו בישראל. כבר קרו מצבים בהם אותם בוגרים הגיעו לישראל ונעצרו בשדה התעופה בטענה שהם עריקים כשהם הגיעו לטיול במקום בלי שידעו שהם אזרחים. הטיפול בעניין זה יכול להתבצע גם בעזרת עו"ד ואין כל סיבה שיהיו השלכות אישיות על המבקר בארץ.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
שתף בווטסאפ
דילוג לתוכן