סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-86820000

חיפוש
חיפוש

הסדרת מעמד צבאי

מהי הסדרת מעמד צבאי?

החוק במדינת ישראל קובע כי כל אזרח חייב לשרת בצבא אלא אם נקבע אחרת. ישנן אוכלוסיות מסויימות אשר יכולות לבקש "פטור משירות צבאי", בין היתר, נכנסים גם אזרחים ישראליים שאינם מתגוררים בישראל או ילדים לאזרחים ישראליים  שנולדו בחו"ל וקיבלו אזרחות על אף שלא התגוררו בארץ. מי שמתגורר בחו"ל צריך לדעת כי ילדיו מחויבים בגיוס או לחילופין לבצע הסדרת מעמד צבאי.

את ההסדרה של המעמד ניתן לעשות מגיל 16 וחצי ויש לבצע אותה לפני גיל 18. יש לציין כי האפשרות להסדרה ניתנת לאלו אשר עברו להתגורר בחו"ל עם הוריהם לפני גיל 16. כלומר, אזרחי המדינה אשר היגרו עם משפחתם לחו"ל לאחר גיל זה עדיין חייבים בגיוס ושירות

הסדרת מעמד צבאי היא פעולה יזומה

צה"ל לא מעניק פטור גורף לכל אלו שלא מתגוררים בארץ או שנולדו בחו"ל או שעזבו לפני גיל 16 אך מבין כי למי שהוא "חסר זיקה לארץ" ועומד בקריטריונים הקבועים בחוק  ניתן לאפשר להם להסדיר את מעמדם הצבאי. כלומר, מדובר בפעולה יזומה אשר צריכה להתבצע על ידי האזרח, בין  אם הוא עבר את גיל 18 או על ידי הוריו ובין אם הוא עדיין קטין. את הסדרת המעמד ניתן לבצע דרך הקונסוליה באזור המגורים או בעזרת עורך דין צבאי המתמחה בתחום זה.

ככלל, ככל שאין  בעיות חריגות, ניתן להסדיר מעמד "בן מהגרים" ללא התערבות של עורך דין.

חשוב לדעת כי במקרה שההורים גרושים והילד מתגורר עם אחד ההורים בחו"ל כשההורה השני מתגורר  בארץ, יש לצרף למסמכים מסמך גירושין ומסמך אשר מעיד כי הילד נמצא בחזקת ההורה שמתגורר בחו"ל. מדובר בהליך מסודר שיש לבצע על פי הדרישות. הסדרת מעמד צבאי היא פעולה שגרתית כשהתשובה יכולה להינתן תוך שבועות ספורים.

הסדרת מעמד צבאי

מתי יש להיעזר בעורך דין לצורך הסדרת המעמד?

ישנם מקרים אשר יכולים להיות מורכבים יותר בהגשת הבקשה. למשל, ילדים שעברו לחו"ל לאחר שמלאו להם 16 שנה לא יוכלו להסדיר את המעמד באופן אוטומטי. עם זאת יתכן שישנה הצדקה ל"איחור" בהסדרת המעמד אך כדאי להתייעץ עם עורך דין לצורך הדבר. כמו כן ישנם מצבים בהם אין צורך בהסדרה אלא קבלת פטור בשל נסיבות כמו דת, בריאות ואחרות. מקרים אלו יטופלו בישראל ולא בחו"ל או באמצעות עורך דין שינהל את הנושא בארץ.

אלו אשר התעכבו מסיבות אלו ואחרות עם הגשת הבקשה וטיפול בהסדרת מעמד "בן מהגרים" או שהגיעו לרגע האחרון יוכלו גם כן להתייעץ עם גורם מוסמך. יש לזכור כי מי שאינו מתגייס לצבא ולא טיפל בנושא הפטור יוגדר כמשתמט ועל כן הוא עלול להיות חשוף להליך משמעתי ומשפטי עם הגיעו לישראל ועלול להיות מעוכב או להיעצר בכניסה לישראל.

כדאי לדעת כי ישנם מצבים בהם אנשים לא יודעים שהם אמורים היו להתגייס. מדינת ישראל מספקת אזרחות באופן אוטומטי לבני ובנות אזרחים, גם אם הם נולדו בחו"ל וגם אם מעולם לא ביקרו בישראל. כבר קרו מצבים בהם אותם בוגרים הגיעו לישראל ונעצרו בשדה התעופה בטענה שהם עריקים כשהם הגיעו לטיול כתיירים מבלי שידעו שהם אזרחים. הטיפול בעניין זה יכול להתבצע גם בעזרת עו"ד במידת הצורך.

טיפול במי שכבר הוגדר כ"משתמט משירות צבאי" השוהה בחו"ל

למרבה הצער, ישנם הורים שלא דאגו לבצע הסדרת מעמד צבאי לילדיהם השוהים עימם בחו"ל, ומצב זה בהחלט מוביל להגדרת הילד כמשתמט משירות צבאי.  זהו בדיוק המצב ממנו מנסים להימנע על ידי הסדרת מעמד צבאי לישראלים המתגוררים בחו"ל המבוצע מבעוד מועד. ואולם, במידה והמועד חלף והילד מוגדר כמשתמט או כעריק, עלולות להיות לכך השלכות כבדות משקל – עד כדי מעצר כאשר הוא מגיע לארץ. אין ספק כי עיכוב או מעצר על ידי שוטרים או משטרה צבאית בביקורת הגבולות בנמל התעופה, איננה חוויה נעימה. ובוודאי שאין זה נעים לשהות במעצר העלול להתפרש על פני ימים ומאסר שעלול לגרור גם רישום פלילי.

בנוסף, עצם החשש של המשתמט מפני חזרה לארץ, בין אם באופן קבוע או לביקור קרובים, הוא בעיה חמורה בפני עצמה הפוגמת מאוד באיכות  החיים. עם זאת, במידה שההסדרה לא נעשתה בזמן והדברים הגיעו לידי כך, עדיין חשוב לפנות לעורך דין צבאי מנוסה המכיר היטב את רשויות הצבא, את החוקים, התקנות וההליכים. אמנם, ישנה סבירות גבוהה כי הילד שמגיע ארצה יעמוד בפני משפט, אך ההסדרה המוקדמת של המצב מול רשויות צה"ל תוכל למנוע את המעצר. ומכיוון שנמנע המעצר והנושא טופל מבעוד מועד, שהרי שהתוצאות של ההליך המשפטי צפויות להיות טובות ומקלות יותר.

לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי

בשורה התחתונה, את הסדרת המעמד הצבאי יש לבצע בזמן ומול הרשויות המתאימות, ובמידת הצורך להסתייע בעורך דין. מה שבשום אופן לא כדאי לעשות, הוא להזניח את הטיפול ולקוות שהדברים איכשהו יסתרו מעצמם. הצבא אינו נוטה להיות ותרן בעניינים אלו. לפרטים נוספים ולקבלת ייעוץ וסיוע משפטי, צרו קשר כאן או בטלפונים 03-7360260 ו- 04-86820000.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן