סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

פטור משירות צבאי

כך תקבלו פטור משירות צבאי – באופן חוקי!

החוק במדינת ישראל קובע כי כל נער ונערה, בהגיעם לגיל 18, חייבים להתגייס לצה"ל. כדאי לדעת שישנם פרמטרים שונים המאפשרים לקבל פטור משירות צבאי ואותם נפרט. חשוב לציין שלא כל מי שמחליט לא להתגייס לצה"ל הוא משתמט, ושישנם סיבות אמיתיות לקבלת פטור, באופן חוקי.

באילו תנאים יתקבל הפטור משירות צבאי?

מצב משפחתי;   

פטור על רקע מצב משפחתי, ניתן במקרים חריגים. המבחן הוא חשיבות נוכחותו של הנער או הנערה במסגרת המשפחתית, וההשפעות על המשפחה בהיעדרם. בנוסף, מקרים בה קיימות נסיבות כלכליות חריגות, הכל כמובן יבחן לגופו. לא כל בעיה כלכלית תוביל לקבלת הפטור.

פטורים ייחודיים לנשים;

הריון – בהצגת מסמכים רפואיים מתאימים, נערה בהריון תהיה זכאית לפטור משירות.

נישואין – נערה שנישאה ונישואיה אושרו ברבנות, זכאית לפטור משירות צבאי.

טעמי דת – פטור מטעמים אלו, ניתן לנערות יהודיות בלבד, המצהירות כי אורח החיים לא מאפשר להן להתגייס לשירות צבאי או שהגיוס פוגע באמונת המשפחה. פטור מסוג זה עשוי להינתן גם במהלך השירות ולאו דווקא בתחילתו, זאת עקב שינוי באורח חייה של הנערה. ההצהרה צריכה להיות חתומה על ידי דיין או שופט.   יש לציין כי לאור מקרים רבים של הצהרות שקריות, הצבא מפעיל אמצעים שונים על מנת לזהות מתחזות אשר מקיימות אורח חיים חילוני.

פטור משירות צבאי

הגירה ועולים חדשים;  אזרח ישראלי שעבר להתגורר בחו"ל לפני גיל 16, זכאי לקבלת פטור משירות צבאי. יש לציין כי צריך להסדיר את מעמדם של האזרחים החיים בחו"ל, וזאת על מנת שלא להיקלע לסכסוכים עם הרשויות בישראל.

עולים חדשים בגילאי 22-27 אינם חייבים להתגייס. גברים עם ילד אחד לפחות פטורים גם הם מגיוס.

פטור עקב בעיות בריאות;

מועמדים לגיוס, אשר במהלך הבדיקות הרפואיות, מצבם הבריאותי התגלה ככזה שאינו מאפשר להם להתגייס לשירות בצה"ל. למעשה מדובר על אלו שקיבלו פרופיל 21 – ולא כשירים לחלוטין לשירות.

חשוב לדעת, כי בניגוד למה שחושבים, פטור מטעמי בריאות לא פוגע באזרחות, למעשה זהו עניין חסוי על פי חוק.

פטור מטעמי מצפון;

מדובר בפטור נדיר באופן יחסי, והוא ניתן לאלו אשר מצהירים כי הם מתנגדים לשימוש בנשק, והגיוס לצה"ל עומד בניגוד מוחלט לתפיסת העולם שלהם. מי שרוצה לקבל פטור מטעם זה, יאלץ לעבור בחינות וועדות ייעודיות, על מנת לקבוע שהוא אכן לא כשיר לשירות עקב עמדותיו הפציפיסטיות.

 מגזרים שלא חייבים בגיוס – אוכלוסיות בני המיעוטים בישראל, עליהן לא חל החוק, לא מחויבות בגיוס לצה"ל.

בכל מקרה בו מעוניינים לקבל פטור משירות צבאי, ולדעת את זכויותיכם, מומלץ לפנות לעורך דין שמכיר את המערכת הצבאית, וידע לכוון אתכם ולייעץ לכם בצורה הנכונה והיעילה ביותר.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן