סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-86820000

חיפוש
חיפוש

הסדרת מעמד בן יורדים (בן מהגרים)

בעולם מושלם, היה מצופה שאזרח ישראלי שלא מתגורר בישראל ומנהל את חייו במדינה אחרת לא יהיה חייב בשירות צבאי, ובהתאם לכך גם לא יקרא לו לשירות או לא ייחס לו עבירה של עריקות כאשר הוא אינו מופיע לצו הגיוס. אלא שהעולם אינו מושלם וצה"ל לא תמיד יודע מי מתגורר בארץ וזמין לשירות צבאי ומי לא. ככלל, כל אזרח ישראלי חייב בגיוס צבאי לצה"ל, בין שהוא חי בארץ ובין שלא. יחד עם זאת, עבור מועמדים לגיוס שאינם מתגוררים בישראל בטרם הגיעם לגיל 16, ניתן לבצע מהלך של הסדרת מעמד בין יורדים, מהלך שמיועד להסדיר את מעמד המועמד לגיוס כיורד או כאזרח ישראלי המתגורר בחו"ל ובכך להעניק לו פטור זמני או קבוע משירות צבאי.

מי צריך להסדיר את מעמדו וכיצד זה בא לידי ביטוי?

ככלל, כפי שנאמר קודם, כל אזרח ישראלי חייב בגיוס לצה"ל. הצבא אינו מבחין בין אזרחים ישראלים המתגוררים בארץ ובין אזרחים המתגוררים בחו"ל. במקרים בהם לא הוסדר מעמדו של מועמד לגיוס שחי בחו"ל, ייתכן ואותו מועמד לגיוס ייעצר מייד עם הגיעו לביקור בישראל מכיוון שמבחינת הצבא הוא אזרח ישראלי שחייב בגיוס ושלא הופיע לצו הגיוס שנשלח אליו. על מנת למנוע מצבים אלו, חשוב לבצע הסדרת מעמד בן מהגרים שהוא הליך שמיועד להסדיר את מעמדו של המועמד לגיוס כאזרח ישראלי תושב חו"ל.

החוק הישראלי מגדיר שורה של מקרים שמחייבים טיפול בהסדרת המעמד בצה"ל בגין מגורים בחו"ל ובכלל זה בן מהגרים, יליד חו"ל ובן שליחים. ככלל, תהליך הסדרת המעמד מיועד ליצור תיאום ציפיות בין הצבא ובין המועמד לגיוס צבאי. הצבא לא יכול למנוע מאדם להתגורר בחו"ל, אבל הוא כן יכול לגייס את אותו אדם מייד עם הגיעו ארצה, במידה ומדובר באזרח ישראלי. הסדרת המעמד יכולה להעניק לאותו אדם פטור זמני שאותו ניתן יהיה להאריך מעת לעת לתקופות שונות, או אפילו פטור לצמיתות שפוטר את אותו אזרח משירות צבאי לחלוטין. ההחלטה על סוג הפטור ואורכו נקבעת על פי שורה של פרמטרים כשככל שהמועמד לגיוס חי לאורך זמן רב יותר בחו"ל, כך סביר יותר שיקבל פטור לתקופת זמן ארוכה יותר ואף לצמיתות.

ככלל, את התהליך של הסדרת המעמד מומלץ לבצע בסיוע עורך דין צבאי, שיבטיח כי הדברים נשקלים בצורה אובייקטיבית והוגנת וכי לא ייווצר מצב בו אתם מגיעים ארצה ונעצרים בשדה התעופה.

משרד עורכי דין דנה נוף מתמחה בייעוץ וייעוץ משפטי צבאי ומציע לכם גם את האפשרות לבצע הסדרת מעמד בן מהגרים בצה'ל  עבור עצמכם או עבור כל בן משפחה שלכם אזרח ישראל. לפרטים נוספים והזנקת תהליך ההסדרה צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 03-7360260.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן