סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

שחרור כלא צבאי

שחרור מכלא צבאי

הסיכוי של חייל להיכנס לכלא במהלך שירותו הצבאי, גבוה משמעותית מהסיכוי שאזרח מהשורה יכנס לכלא. חייל הוא גם אזרח, כך שחלות עליו שתי מערכות חוקים שונות, קרי, החוק האזרחי והחוק הצבאי. במהלך שירותו הצבאי נדרש החייל לעמוד בדרישות רבות, החל מענייני משמעת כגון: הופעה, סירוב פקודה דרך שמירה על טוהר הנשק  וכלה בעמידה בערכי צה"ל. כל סטייה מדרישות המערכת עלולה להוביל לענישה לרבות כלא צבאי.  לעיתים מחבוש המוטל על החייל במשפט בדין המשמעתי על ידי מפקד ביחידה בגין עבירת משמעת ולעיתים הרשעה בעבירות פליליות לגביהן הוגש כתב אישום לבית דין צבאי שגזר הדין עלול להיות בכליאה ממשית. המשמעות של הדברים היא שכלא צבאי הוא כלא לכל דבר ועניין והאופציה של שחרור מכלא צבאי אינה תלויה ברצונו הטוב של אף אחד, אלא כפופה לחוקי הצבא בלבד.

ניכוי מתקופת המאסר – זה אפשרי

על פי ספר החוקים הצבאי, ישנם שלושה מצבים בהם ניתן לבקש שחרור מוקדם לחייל בכלא צבאי:

  • ועדת חצי – במקרה של חייל שנדון לשנת מאסר ומעלה, ניתן לכנס ועדת חצי לאחר שריצה החייל מחצית מעונשו. הוועדה מוסמכת לקבוע שחרור של החייל לאחר ריצוי מחצית מעונשו, אך למעט מקרים חריגים במיוחד, בקשות לוועדה זו נדחות ומועברות לשלב הבא של ריצוי שני שלישים מהעונש.

  • ועדת שליש – בדומה לדין האזרחי, חייל שהציג התנהגות טובה במהלך תקופת מאסרו, יוכל לבקש שחרור מוקדם מכלא צבאי לאחר ריצוי שני שליש מעונשו. אפשרות זו עומדת בפני מי שתקופת מאסרו עולה על 100 ימים.

  • ניכוי מנהלי – עבור חיילים שנשפטו לתקופה של עד 100 ימים בכלא, בסמכות מפקד הכלא לנכות ממאסרם יום אחד בגין כל 10 ימים בכלא, וזאת בכפוף להתנהגות טובה ואי ביצוע עבירות במהלך תקופת המאסר.

מכאן ניתן ללמוד כי בכל הקשור לאופציה של שחרור כלא צבאי מציע אפשרויות נוספות מעבר למה שמציע כלא אזרחי, אך בכדי להבטיח את הסיכויים המרביים לניצול האפשרויות המוגדרות בחוק הצבאי, חשוב מאוד לנהל את תהליך בקשת השחרור המוקדם בליווי עורך דין צבאי מומחה.

משרד עורכי דין דנה נוף, מתמחה בדין הצבאי ובייצוג חיילים, אנשי קבע, חיילי מילואים ומועמדים לשירות בטחוני (מלש"ב). לרשות המשרד ניסיון רב בזירה של שחרור מכלא צבאי ורקורד מרשים של הצלחות בשחרור חיילים בכל אחת מתחנות השחרור האפשריות. אם חשוב לכם לממש את האופציה של שחרור מוקדם עבור קרוב משפחה או אחר, צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 03-7360260 ונשמח לעזור.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: