סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

ערעור על פרופיל נפשי

ערעור על פרופיל 21 נפשי

התפיסה הרווחת בציבור היא שפרופיל 21 נפשי מנוצל על ידי מועמדים לשירות בטחון שאינם מעוניינים להתגייס לצבא, אלא שבפועל, ישנם גם לא מעט מקרים הפוכים לגמרי בהם הצבא קובע פרופיל נפשי למועמד לגיוס, בעוד המועמד עצמו לא מוכן לקבל את הגזירה ורוצה להתגייס אף על פי כן. במקרה זה, עומדת לרשות המועמד לגיוס האפשרות להגיש ערעור על פרופיל 21 נפשי ובכדי למקסם את ההסתברות שערעור כזה יתקבל, חשוב להבין מדוע מלכתחילה קבע הצבא את הפרופיל הנמוך ומהי הדרך הנכונה ביותר "לשכנע" את הצבא שהוא טעה. אפשר כמובן ללמוד מהי הפרוצדורה הנדרשת בכדי להגיש את הערעור, אבל אם אתם רוצים להבטיח שהערעור יזכה לסיכויים הטובים ביותר להתקבל, חשוב לנהל את תהליך הערעור בסיוע עורך דין צבאי מומחה ובעל ניסיון בתחום.

באילו מקרים קובע הצבא פרופיל 21 נפשי?

ככלל, כל אדם המתגייס לצה"ל חייב לעמוד בקריטריונים פיזיולוגיים ונפשיים שמעידים על כשירותו והתאמתו לשירות צבאי. בהתאם לכך, כל מועמד לגיוס עובר תהליך יסודי לצורך בחינת התאמת המועמד לשירות צבאי. במקרים בהם מחליט הפסיכיאטר הצבאי כי מצבו הנפשי של המועמד לגיוס אינו מאפשר לו לשרת בצבא, יכול הפסיכיאטר לקבוע פרופיל 21 נפשי שחיילים רבים יגדירו אותו כפטור משירות צבאי וחיילים רבים אחרים יגדירו אותו כמניעה בלתי צודקת לשרת בצבא. אם אתם שייכים לקבוצה השנייה, אתם יכולים להגיש ערעור על פרופיל נפשי ורצוי שתעשו זאת בליווי עורך דין צבאי.

 

ערעור על פרופיל 21 נפשי – עקרונות מרכזיים

עפ"י חוק שירות ביטחון, שירות בצה"ל הינו חובה. אולם, ישנם מקרים בהם זה פשוט בלתי אפשרי. צה"ל בוחן את המועמדים לגיוס ואם  מוצא כי שירות צבאי עלול לגרום לנזק למתגייס עצמו או לחילופין לצבא. כך למשל, בהיבט הנפשי, לא יגייס הצבא אדם שקיימת אצלו רמה גבוהה של מסוכנות לציבור או לעצמו. יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים בהם ניתן לערער על קביעת הפסיכיאטר הצבאי בפרשנותו את מצבו הנפשי של המלש"ב (מועמד לשירות ביטחון) שעלולה למנוע ממנו את היכולת לשרת בצבא.

במקרים אלה, ניתן לערער על התאמת פרופיל 21 המעיד על אי כשירות רפואית לשירות ולפנות לרשויות בריאות הנפש של הצבא.  נדרשת  חוות דעת פסיכיאטריות אזרחיות ולהזניק מהלך של ערעור על פרופיל 21 נפשי, תוך שימוש בטיעונים הנכונים שלוקחים בחשבון גם את נקודת המבט של הצבא עצמו.

משרד עורכי דין דנה נוף מתמחה בייצוג וייעוץ משפטי צבאי ובעל ניסיון רב לסייע לכם בהתמודדות  שלכם מול הצבא, ובכלל זה גם הגשת ערעור על פרופיל נפשי שנקבע לכם.

עו"ד נוף מסוגלת לסייע ולהחזיר אתכם לשורות הצבא. אתם רק צריכים להתקשר 03-7360260 ולספר לנו על המקרה שלכם.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן