סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

חובת גיוס למי שלא חי בארץ

על פי החוק בישראל, חייב כל אזרח ישראלי להתגייס לשירות צבאי בגיל 18 ולהסדיר את מעמדו הצבאי קודם לכן, בגיל 17. עבור רובם המכריע של אזרחי ישראל, מדובר בתהליך פשוט ומסודר במסגרתו מועמדים לשירות ביטחון מקבלים צו ראשון בגיל שש עשרה וחצי ונכנסים לתהליך מיונים ומבחנים לקראת הגיוס לצבא. תהליך זה כולל בירוקרטיות שונות לצד מבחנים אישיותיים ובדיקות רפואיות, כך שבגיל 17 מעמדנו הצבאי יוסדר לקראת הגיוס בפועל בגיל 18. יחד עם זאת, מה קורה עם אזרחי ישראל שמתגוררים דרך קבע בחו"ל? על כך בשורות הבאות.

על מי חלה חובת הגיוס?

חובת הגיוס לצה"ל חלה על כל אזרח ישראלי שהגיע לגיל 18 ללא יוצא מן הכלל ולמעט פטורים שניתנו במסגרת החוק, למשל לאוכלוסייה הערבית או החרדית. חובת גיוס למי שלא חי בארץ כמוה כחובת הגיוס של מי שכן חי בארץ ואף אחד לא פטור מחובת השירות הצבאי. יחד עם זאת, צה"ל מבין שמלש"ב שעב את הארץ לפני גיל 16 ומתגורר בחו"ל עם הוריו הוא נעדר זיקה לארץ ולכן הוא יקבל דחיית שירות בקונסוליה. לצבא יש סמכות לעצור אזרח ישראל שחייב בגיוס ולא התגייס עקב מגוריו בחו"ל, כאשר הוא מגיע לשערי ישראל בנמל התעופה. בכדי למנוע את זה, חשוב מאוד להסדיר את הדברים מראש והצבא אכן מציע מסלולי פטור זמני או קבוע עבור אזרחי ישראל המתגוררים דרך קבע בחו"ל. מסלולים אלה כוללים את מסלול בן מהגרים, יליד חו"ל, בן שליחים ועוד והדברים צריכים להגיע להסדרה בטרם הגיע המועמד לגיוס לגיל 17.

 

אז מה עליכם לעשות?

כאמור, חובת גיוס למי שלא חי בארץ כמוה כחובת הגיוס שחלה על כל אזרח ישראלי. יחד עם זאת, אם אתם מתגוררים דרך קבע בחו"ל, אתם בהחלט יכולים להסדיר את הדברים בסיוע עורך דין צבאי אם הסדרת המעמד לא אושרה דרך הקונסוליה. עם הגיע המועמד לגיוס לגיל 17, יש לפנות לרשויות הצבא דרך הקונסוליה באזור המגורים בבקשה להסדיר את מעמדו כאזרח ישראל שאינו חי בארץ. במסגרת הסדרת מעמד זו יינתן למועמד לגיוס מעמד של "בן מהגרים" שהוא מעין "פטור זמני"   עד להגיעו לגיל הפטור משירות צבאי . הדבר יאפשר למועמד לגיוס להגיע לביקורים בארץ ללא חשש ממעצר. פטורים אלה ניתנים כל עוד האזרח שוהה בחו"ל ועד גיל 26. ניהול התהליך בליווי עורך דין צבאי, יבטיח לכם את הסדרת המעמד בצורה הטובה והנכונה ביותר לכם וללא חשש מתקלות שיובילו למצבים לא נעימים בשדה התעופה.

משרד עו"ד צבאי דין דנה נוף מתמחה בדיני צבא ובכל הסוגיות המנהליות והפליליות של השירות הצבאי. במסגרת זו, אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר עוד היום בטלפון 03-7360260 ולקבל הסבר מפורט בנושא של חובת גיוס למי שלא חי בארץ.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: