סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

ערעור על פרופיל רפואי צבאי

ערעור על פרופיל רפואי צבאי

הפרופיל הצבאי שלכם משקף את הכשירות הרפואית של כל מלש"ב (מועמד לשירות ביטחון )  לאופי השירות הצבאי אליו ישובץ והוא נקבע כבר בצו ראשון.  הפרופיל הצבאי יכול להשתנות בכל רגע נתון החל מהרגע בו הפכתם למלש"בים עם קבלת הצו הראשון ועד ליום השחרור שלכם משירות חובה בצה"ל ואף לאחר מכן במסגרת שירות המילואים.

את הפרופיל הצבאי שלכם קובעת ועדה רפואית בלשכת הגיוס ובהמשך במקרפ"ר (מפקדת חיל רפואה) על בסיס תוצאות בדיקות והמלצות שנמסרות לה על ידי הרופא או הרופאים שבדקו אתכם. יודגש שלא כל בעיה רפואית גורמת  לירידה בפרופיל. לעיתים מסתפקים בסעיף ליקוי ספציפי לצד הפרופיל.

אם אינכם מרוצים מהפרופיל שנקבע לכם ואתם סבורים שהפרופיל הצבאי שנקבע לא משקף  את המצב הרפואי (על כל המשמעויות של שירות כלוחם ביחידה קרבית או בתפקיד ג'וב ביחידה עורפית),  זכותכם  להגיש ערעור על פרופיל רפואי צבאי ואתם יכולים להגיש את הערעור בתוך 30 יום מרגע שנקבע הפרופיל  בין אם כדי  להעלות את הפרופיל ובין אם להוריד אותו.

 

כיצד נקבע הפרופיל הצבאי?

לפני שניגשים להגיש ערעור על פרופיל צבאי, חשוב להבין כיצד בנוי הפרופיל וכיצד הוא נקבע. הפרופיל הצבאי יכול לנוע בין ערכים  של 21 שמשמעותו אי כשירות מוחלטת לשירות צבאי ולבין  97 שמשמעותו כשירות מלאה לשרת בכל יחידה צבאית, לרבות יחידות קרביות. פרופיל זה נקבע על פי סדרה של בדיקות רפואיות הנערכות כבר בשלבי הצו הראשון ויכול להמשיך או להשתנות גם יום הגיוס לצה"ל וגם במהלך השירות הצבאי בכל אחד משלבים אלה ולמעשה לאורך כל השירות הצבאי, יכולה וועדה רפואית צבאית להחליט על הורדת או העלאת פרופיל בהתאם למידע רפואי שהובא בפניה, בין באמצעות החייל עצמו ובין באמצעות גורם אחר.

 

להלן יפורטו רשימת פרופילים אפשריים בצה"ל

פרופיל 97: כשיר לשירות קרבי בכל יחידות השדה  כולל ביחידות מובחרות.

פרופיל 82:  כשיר לשירות קרבי ביחידות שדה  למרות שיש בעיה רפואית קלה שעשויה למנוע התנדבות ליחידות מובחרות יותר.

פרופיל 77:  פרופיל חדש שמותאם למי שסובלים מנזלת, אלרגיות והזעת יתר. בעלי פרופיל זה יכולים  לשרת בתפקידים  שבסוף ההכשרה יוסמכו  לרובאי 04

פרופיל 72:   פרופיל המשקף בעיה רפואית המונעת שירות בחי"ר אך מאפשרת שירות קרבי ביחידות כמו חיל השריון, הנדסה, תותחנים ועוד (למשל: אסטמה קלה, בעיות ברכיים גב קלות

פרופיל 64:  פרופיל המעיד על  בעיה שלאורה לא ניתן  להתמיין ליחידות השדה בשום אופן. כן ניתן להשתבץ ביחידות קרביות בתפקידים תומכי לחימה.

פרופיל 45 : פרופיל המתאר כי קיימת בעיה  רפואית חמורה. לרוב,  עם פרופיל כזה ינתנו פטורים שונים לאור אותה בעיה רפואית.

פרופיל 35:  פרופיל חדש לחולי סוכרת, כבדי שמיעה וחולי אפילפסיה, שיוכלו לשרת בתפקידים עורפיים עם הגבלות מסוימות.

פרופיל 30:  פרופיל שנקבע למי שקיבל פרופיל 21 וטרם הגיוס התחייב לשירות קבע (עתודאים למשל) או התחייבות לקבע בעקבות מקצוע צבאי שנרכש בשירות הצבאי.

פרופיל 25: פרופיל שניתן למי שקיבל פרופיל 21 או 24 וחרף זאת, בחר להתנדב לשירות צבאי ונמצא מתאים לשירות צבאי בכפוף  למגבלות המותאמות אישית.

פרופיל 21: פרופיל שנקבע למלש"ב או לחייל בשירות שמשמעותו  "בלתי כשיר לחלוטין לשירות צבאי מסיבות בריאותיות" (גופניות או נפשיות).

פרופיל 24: זהו פרופיל שרבים נוטים לטעות  ולחשוב כי פרופיל 24 מאפשר פטור משירות צבאי מסיבות רפואיות ואילו פרופיל 21 מאפשר פטור מסיבות נפשיות. זוהי טעות נפוצה. פרופיל 24 מעיד על  "בלתי כשיר זמנית לשירות", שדורש מעקב אחר המצב הרפואי במהלך תקופת הזמניות. למשל:  תקופת החלמה  מניתוח לפני או בזמן השירות .

 

כיצד מגישים ערעור פרופיל צבאי?

ניתן להגיש ערעור על פרופיל רפואי צבאי כאשר החייל או המלש"ב סבורים (על בסיס מסמכים רפואיים התומכים בכך) שהפרופיל שנקבע להם אינו תואם את רמת הכשירות הרפואית שלהם לשירות צבאי. בכדי לערער על הפרופיל שנקבע יש להגיש ערעור בתוך 30 יום מיום קביעת הפרופיל הרפואי על ידי הוועדה הרפואית. לערעור יש לצרף את כל הטענות של החייל/ מלש"ב בליווי מסמכים רפואיים, אישורי רופא, המלצות רופאים מומחים וכל חומר אחר שיכול לסייע בתמיכה בטיעוני המערער. כמו כן, על המערער להסביר היכן לדעתו נפלה הטעות בקביעת הפרופיל המקורי ועל איזה רקע הוא מבקש לשנות את הפרופיל שנקבע. במידה והערעור מתקבל, יוזמן המערער לבדיקת רופא או קב"ן, בהתאם למקרה, יוזמן לוועדת ערר עליונה במסגרתה יתקיים  דיון נוסף לקביעת הפרופיל מחדש .

את התהליך של הגשת ערעור על פרופיל צבאי חשוב מאוד ומומלץ מאוד לעבור עם עורך דין צבאי ובדיוק לעניין זה עומד לרשותכם משרד עורכי הדין דנה נוף, המתמחה בייעוץ, ליווי וייצוג חיילים ומלש"בים מול הצבא ומערכת הבטחון. באתר האינטרנט שלנו תוכלו למצוא מידע נוסף על נושא הפרופיל הרפואי וכן תוכלו ליצור עמנו קשר בטלפונים 04-8682000 | 03-7360260 .

המידע המופיע במאמר זה  הינו בגדר מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי אישי.

עו"ד צבאי דנה נוף שירתה למעלה מ- 24 שנה בשירות קבע במגוון תפקידים בצה"ל ומתנדבת לשירות מילואים בדרגת סא"ל בפרקליטות הצבאית. ייצגה מאות חיילים בערכאות מנהליות בלשכת הגיוס ובצה"ל וחיילים בבתי דין צבאיים בכל הארץ שהוגש נגדם כתב אישום בעבירות שונות

 

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: