סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

משפט צבאי: שאלות, תשובות וכמה הערות

הבסיס החוקי לכך שישנו משפט צבאי הוא חוק השיפוט הצבאי  החל על – חיילים בשירות סדיר (חובה וקבע), א.ע.צ. וחיילים בשירות מילואים. על חיילים אלה חל החוק לגבי כל עבירה שביצעו בזמן היותם בשירות (אף אם לא בתפקיד). כך למשל, עניינם של חיילים המואשמים בעבירות סמים יידון בדרך כלל בבתי דין צבאיים, ולא בבתי משפט אזרחיים‏‏, למרות שזוהי עבירה שאינה צבאית באופייה

החוק חל על חיילים אלה מהרגע שבו החלו בשירותם ועד לשיחרורם בפועל. בעבירות מסויימות הקבועות בחוק, תחולת חש"צ חלה גם לאחר השחרור.בנוסף, החוק חל גם על מלש"בים (מועמדים לשירות ביטחון) – על מי שחייב היה להתייצב לשירות אך לא התייצב ("משתמט").

מכאן שמדובר בחוק של מדינת ישראל הקובע אילו חוקים יחולו בצבאעל מי הם חליםמה עונשו של מי שמפר אותם ולמי נתונה הסמכות לשפוט את מי שעבר על החוק הצבאי.

מהם המאפיינים העיקריים שבהם  שונה המשפט הצבאי מהמשפט האזרחי?

 • עבירות בעלות אופי צבאי ייחודי: במשפט הצבאי ניתן למצוא חוקים שהינם ייחודיים למי שמשרת בצבא הידוע שבהם הוא האיסור על היעדרות ללא רשות, או, כמו שהוא מוכר לאדם מן הישוב: החוק שאוסר על נפקדות ו/או עריקות. ישנם חוקים נוספים שנועדו לשמר את המשמעת בצבא – מחוקים המסדירים הופעה תקינה ועד חוקים העסוקים בסירוב פקודה או בהתעללות בשבויים.
   
 • הסמכות לשפוט את מי שעבר על החוק: לצבא מערכת משפט עצמאית – בבתי דין צבאיים (צפון וח"י, מרכז ועורף, מטכ"ל וח"א, דרום וז"י) חייל שעבר על החוק הצבאי יישפט בתוך הצבאמערכת המשפט הצבאית היא עניין מורכב – משיפוט בפני קצין ביחידה (דין משמעתי) ועד למשפט צבאי בפני בית דין צבאי.

חייל שביצע עבירה בזמן חופשה – האם הוא נשפט בצבא או בבית משפט אזרחי?

זהו נושא שיש להרחיב בו אבל, למען הקיצור, אציין כי חוק השיפוט הצבאי קובע שחיילים בשירות פעיל –  גם כשהם נמצאים בחופשה – כפופים למשפט הצבאי. חייל שיואשם בעבירת סמים יישפט בדרך כלל בבית דין צבאי גם אם ביצע את העבירה במהלך חופשה מהצבא.  

בתוך מערכת המשפט הצבאית, מה תפקידו של עורך דין צבאי?

עורך דין צבאי הוא עורך דין שתחום העיסוק שלו הוא המשפט הצבאי ושקיבל אישור לייצג את מי שזקוק לכך בפני רשויות הצבא – רק עורכי דין שקיבלו אישור מהצבא יכולים למלא תפקיד של סנגור צבאי ולהופיע בפני בתי דין צבאיים. עורך דין זה יכול לייצג חיילים )בסדיר, קבע או מילואים) או מי שעדיין לא התגייס אבל מחויב בגיוס, בפני רשויות הצבא השונות ובכל המקרים הבאים:

 • במקרים של דין משמעתי מ"ש) עורך הדין איננו יכול לייצג את החייל בהליך אבל הוא יכול לייעץ לפני ההליך ואף להעניק חוות דעת משפטית שתוגש במהלך ההליך.
   
 • במקרה של משפט צבאי והעמדה לדין בפני בית דין צבאי: כאשר מדובר בעבירות חמורות יותר כמו עריקות או אלימות קשה וכן הלאה. עורך הדין ייצג את הנאשם בפני בית הדין.
   
 • פניה לנציב קבילות החיילים (נקח"ל) עורך הדין יכול להגיש קבילה בשם החייל (בכפוף לחתימה על ייפוי כח) כ"כ לייעץ, להדריך ולסייע בניסוח הקבילה.
   
 • פניה לקצינת פניות הציבור )קפ"צ): ככל, כל אחד יכול לפנות אל קצינת פניות הציבור – עורך דין יכול לסייע בייעוץ ובהנחיות. כמו כן, הוא יכול להמליץ אם לפנות אל הקצינה או אל נציב קבילות החיילים.
   
 • במקרה של הליכי פיטורים, השעיה, זכויות עתודאים ואנשי קבע: הצבא הינו גוף מעסיק וכל מי שצריך להתמודד עם הצבא בנושאים שהינם בעלי אופי של יחסי עובדמעביד יוכל להיעזר בעורך הדין הצבאי. גם במקרים של שחרור מוקדם או פרישה מוקדמת מהשירות והסדרת השאלות של גמלה ותנאי פרישה (כמו למשל במקרים של "נוהל לשחרור משרתי הקבע מטעמים ארגוניים.("
   
 • ייצוג בפני "וועדת הערר" – ועדה שהיא למעשה בית דין לעבודה לאנשי קבע.
   
 • הכנה לקראת חקירת קציןבודק (קבו"ד) או כאשר חייל או קצין צריכים להופיע בפני ועדת חקירה(ווח"ק) מכל סוג שהוא והם זקוקים לייצוג.
   
 • בהליכי התרת התחייבות לשירות קבע (רלבנטי גם לגם עתודאים).
   
 • ועדות הדחההשעיהביטול מינוי  ועוד.
   
 • ועדות שעוסקות בכלואים: ייצוג בפני ועדה לעיון בעונש (ועדת שליש וועדת חצי) או ייצוג בפני ועדה  210 (ועדה העוסקת בהעברת כלואים ממתקן כליאה צבאי למתקן כליאה אזרחי). 
   
 • ייצוג בפני ועדת סמים במיטב (היחידה הצבאית שמופקדת על שיבוץ ומיון חיילים): וועדה זו דנה בעניינם של מי שהואשמו בעבירות סמים במהלך השירות בצבא ומחליטה אם לשחרר אותם או להשאיר אותם בצבא.
   
 • טיפול ברישום פלילי: כאשר יש צורך בקיצור תקופת מחיקת רישום פלילי לפני הגיוס לצבא ו/או במהלך השירות הצבאי.
   
 • ייצוג במגוון הליכים מנהליים מול רשויות הצבא: בתחומי הרפואה, תנאי השירות (ת"ש)עתודאים (העסקה במקצוע) וכיוצא בזה.
   
 • ייצוג תושבי חו"ל בפני רשויות הצבא: הסדרת המעמד של מי שמתגורר במדינה אחרת מזה זמן ומואשם בעריקותטיפול בילדים של ישראלים שמתגוררים בחו"ל בכל הנוגע לגיוס ולשירות הצבאי.

תפקידו של עורך הדין הצבאי הוא לסייע ללקוח שלו במהלך ההתמודדות שלו עם מערכת השיפוט הצבאיתהידע,הניסיון והמומחיות של עורך הדין הצבאי הינם הכרחיים להתמודדות מיטבית עם מערכת סבוכה שמציבה אתגרים מיוחדים המצריכים את הכלים המתאימים והמותאמים ספציפית לה.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן