סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

תפקידו וחשיבותו של עו"ד צבאי

חשיבות ייצוג ע"י עו"ד צבאי 

כדי לענות על שאלה זו חשוב לדעת, שמדיניות הצבא בנוגע לעבירות מסוימות היא נוקשה למדי. בעוד שמערכת השיפוט האזרחית לא תעמיד לדין אזרח בגין עבירות מסוגים מסוימים, הפרקליטות הצבאית מונחית להתייחס בחומרה ולעיתים בהגשת כתב אישום בנוגע לחלק מהעבירות (בהמשך נרחיב על העבירות הצבאיות "המיוחדות" לצה"ל).כפי שאמרנו, הצבא מאפשר לכל חשוד בעבירה מסוימת במסגרת שירותו הצבאי לפנות לעורך דין מומחה, שייצג אותו כסניגור בבית הדין הצבאי. עו"ד צבאי הוא ברוב המקרים גם עו"ד פלילי, שמחזיק אישור מיוחד לעסוק במשפט צבאי. האם פניה לעו"ד צבאי היא הכרחית או שניתן לנהל משפט גם בלעדיו?

לנוכח ההשלכות המשמעותיות שעשויות להתלוות להרשעה בעבירות פליליות בצה"ל, השלכות שעלולות ללוות את החייל שנים ארוכות לאחר השחרור, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי מקצועי. מטרת עו"ד צבאי מקצועי היא ללוות ולייצג את הנאשם, ולצמצם ככל הניתן את ההשלכות של הרשעה בבית הדין הצבאי. כבקיא ברזי המערכת, יכול עו"ד צבאי מקצועי להעניק לנאשם ייצוג מקצועי ולהסיר סנקציות שיוטלו עליו בגין ההרשעה.

עבירות הנשפטות בבית הדין הצבאי

בית הדין הצבאי רשאי לשפוט חיילים בגין שני סוגי עבירות:
• עבירות פליליות- כפי שנקבע בחוק העונשין
• עבירות צבאיות- עבירות מיוחדות לצה"ל. כמה דוגמאות לעבירות נפוצות: עריקות, סירוב לבדיקת שתן לצורך גילוי סמים, חריגה מסמכות, הוצאת נשק או רכוש מצה"ל, פגיעה במשמעת, סירוב פקודה ועוד.

בדומה למשפט האזרחי, גם במשפט הצבאי על חלק מהעבירות לא מקבלים יותר מקנס כספי, ואילו חלק מהעבירות גוררות עונשים חמורים כמו מאסר בפועל. עבירות שעשויות לגרור עונשים חמורים במיוחד כמו מאסר בפועל, מאסר מותנה או הורדה לדרגת טוראי הן עבירות סמים בצבא, המחייבות את החייל לעמוד בפני וועדת סמים צבאית ולעיתים שוללות ממנו את ההטבות המתלוות לשחרור מצה"ל, או עבירות ייחודיות כמו אי ציות לפקודה, עריקות או הפקרת נשק שגוררות עונשים קשים במיוחד.

בדומה לתהליך המקביל במשפט האזרחי, עו"ד צבאי מלווה את הנאשם החל משלב החקירה מול מצ"ח (הגוף החוקר את החיילים), דרך הגשת כתב האישום וכלה בייצוגו בבית הדין. עו"ד צבאי יוכל לסייע לנאשם לעמוד בחקירת המצ"ח, וידע כיצד לצמצם ואף לבטל לחלוטין את האישומים נגדו.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: