סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

תביעות נגד משרד הביטחון- נכי צה"ל

נכה צה"ל הוא מי שנגרמה לו נכות במהלך ובגלל השירות הביטחוני. למי מגישים תביעה להכרה בנכות? מה צריך לדעת לפני הגשת תביעה כזו? כל מה שתרצו לדעת על תביעות נגד משרד הביטחון

כולנו מכירים את המושג 'נכה צה"ל'. מיהו נכה צה"ל? מהם התנאים להכרה בנכות כזו? היכן מגישים את התביעה ומהו התהליך שנדרש כדי להגיש תביעות נגד משרד הביטחון? במאמר זה ננסה להבהיר ככל האפשר את הדברים.

תביעות נגד משרד הביטחון – מי זכאי להכרה כנכה צה"ל? 

ראשית, יש להגדיר מי יכול להיות זכאי להכרה כנכה צה"ל; תביעות נגד משרד הביטחון הן מעשים שבכל יום, אך רבות מהן נדחות על הסף עקב חוסר עמידה בתנאי הסף. למעשה, עניינם של נכי צה"ל נדון בחוק הנכים (תשי"ט-1959), אך מאז נוספו עוד תקנות ותיקונים רבים לרווחת נכי צה"ל ונכי שירותי הביטחון השונים. על פי חוק זה, מי שנגרמה לו נכות עקב שירותו ובמהלך שירותו, זכאי להגיש תביעה להכרה בנכות.
 
בין הזכאים: חיילי מילואים, קבע וסדיר, חיילים משוחררים, משרתים במשטרה ובשב"ס, עובדי משמר הכנסת ונציגי קונסוליות, וכן כאלה המשרתים בשירות הביטחון הכללי ובמוסד. על פי הנאמר בחוק, כדי שתביעה להכרת נכות תאושר, עליה לעמוד בקריטריונים הבאים: נגרמה לתובע נכות כהגדרתה בחוק – "איבוד הכושר לפעול פעולה רגילה, בין גופנית ובין שכלית, וכן פחיתתו של כושר זה"; התובע שירת באחד מהגופים הנזכרים למעלה; הנכות נגרמה בעטיו של השירות ובמהלך השירות.
כדי לזכות בהכרה כנכה צה"ל, יש להוכיח כי נגרמה לכם נכות או מחלה בזמן השירות ובעטיו של השירות, או שמחלתכם החמירה בזמן השירות וכתוצאה ממנו, והחמרה זו גרמה לנכות חמורה יותר משהיתה לפני השירות.

מה אפשר להשיג באמצעות תביעות נגד משרד הביטחון להכרה בנכות?

אם התביעה להכרה בנכות תאושר, נכה צה"ל יכול לקבל סכום כסף נדיב כפיצוי על הנכות שנגרמה לו כתוצאה משירותו את המדינה, ישנם נכי צה"ל שזוכים לקצבה חודשית ממשרד הביטחון, לחלק מהנכים ניתן סיוע בתהליך השיקום.

תביעות נגד משרד הביטחון: תהליך התביעה

ראשית, יש לפנות להגשת תביעה אצל קצין התגמולים באגף השיקום במשרד הביטחון. לצורך הגשת התביעה, מומלץ מאוד להסתייע בשירותיו של עורך דין צבאי מומחה, שיידע להכין את התביעה בדרך הטובה ביותר שתהיה בעלת סיכויים מרביים לאישור. לתביעה עליכם לצרף ראיות ברורות ומוצקות כמו: מסמכים רפואיים, חוות דעת רפואיות, תצהירי עו"ד וכל ראיה אחרת שתעיד על הנכות או המחלה ממנה אתם סובלים. כמו כן, על התביעה להוכיח באופן ברור כי הנכות או המחלה נגרמו בזמן השירות ולא לאחר מכן, וכן להוכיח כי הנכות או המחלה נגרמו כתוצאה מהשירות בצה"ל.
תפקידו של קצין התגמולים לקבוע אם יש קשר בין השירות הצה"לי לבין הנכות או המחלה. את החלטת קצין התגמולים בעניין, אם לאישור או לדחייה, עליו לקבוע תוך תשעה חודשים מיום הפנייה.
אם קצין התגמולים אישר את התביעה, יהיה עליכם להיבדק בפני ועדה רפואית, שתפקידה לקבוע את מידת הנכות ואת אחוזי הנכות – הופעה גורלית מאוד באשר לגובה הפיצויים, התגמולים והסיוע שתקבלו מהמדינה בגלל הנכות.
לאחר שקבעה הוועדה את שיעור הנכות, עליכם לפנות לאגף השיקום של משרד הביטחון, כדי לקבל את התגמולים המגיעים לכם ממשרד הביטחון. גם כאן, עזרה של עורך דין מומחה לזכויות נכי צה"ל ונכי שירותי הביטחון היא חיונית כדי שתמצו את מלוא הזכויות המגיעות לכם.

ערעור על תביעות נגד משרד הביטחון

אם קצין התגמולים החליט לדחות את התביעה מכל סיבה שהיא, ניתן להגיש ערעור לוועדת הערעורים כנגד ההחלטה. חשוב מאוד להתכונן כהלכה לערעור, כדי שזה לא יידחה על הסף. עו"ד צבאי דנה נוף מתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון, ונכי צה"ל רבים נעזרו בה כדי למצות את הזכויות המגיעות להם.
לפנייה לעו"ד צבאי דנה נוף, לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן