סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

איך ניתן לערער על רמות סיווג בטחוני

לתפקידים רבים בגופים שונים נדרש המועמד לעבור תחקיר ביטחוני כדי לקבוע התאמה ביטחונית. איך ניתן לערער על רמות סיווג ביטחוני שנקבע בעקבות התחקיר? על כך במאמר הבא

סיווג ביטחוני הוא הליך שנדרש ממועמדים לתפקידים שונים בגופים צבאיים, ציבוריים ואזרחיים; תפקידים בהם עתיד המועמד להיחשף למידע רגיש ומסווג. לצורך קביעת רמות סיווג ביטחוני או התאמה ביטחונית לתפקיד, יש לעבור תחקיר ביטחוני – הליך שמתבצע על ידי שירות הביטחון הכללי, שהוא הגוף היחיד שלו הסמכות לקבוע רמות סיווג ביטחוני והתאמה ביטחונית. בתחילה ממלא המועמד שאלון מפורט בכתב יד. פעמים רבות נדרש המועמד לעבור תחקור פרונטלי לאחר מילוי השאלון, ולעתים גם תידרש גם בדיקת פוליגרף לפני קביעת הסיווג הביטחוני. קיימות רמות שונות של סיווג ביטחוני, אך השימוש בהן נעשה לצרכים צבאיים פנימיים בלבד. בהודעה הנשלחת למועמד בתום התחקיר מצוינת רק עובדת התאמתו או אי התאמתו הביטחונית לתפקיד המסוים אליו ביקש להתקבל.

התחקיר הביטחוני המבוצע על ידי השב"כ הוא מקיף וחודרני במיוחד, אך ישנם מועמדים ראויים רבים שנקבע בתום התחקיר כי הם לא מתאימים לתפקיד, וזאת בשל סיבות שונות ומשונות, כשיש אפשרות סבירה שהם לא היו מודעים לאופי התחקיר ולא היו מוכנים לדרך בה צריך להתנהל מול שירות הביטחון הכללי.
גם אם קיבלתם הודעה על אי התאמה ביטחונית, באפשרותכם להגיש ערעור על סיווג ביטחוני, ובכך לנסות לשפר את רמות הסיווג הביטחוני שנקבע לכם, או לשנות את קביעת ההתאמה הביטחונית לתפקיד בו אתם מעוניינים. ליווי של עורך דין צבאי בערעור כזה הוא לא פחות מחיוני, זאת בשל האופי החשאי וסגנון ההתנהלות הייחודי של ועדות ההשגה של השב"כ.

עורך דין צבאי יסייע לכם לשפר רמות סיווג ביטחוני 

על פי החוק, כל הודעה שתישלח למועמדים בתום תחקיר הביטחוני חייבת להתייחס לתפקיד אחד בלבד, לכלול נימוק להחלטה, להיות מוגבלת לתקופת מקסימום של 5 שנים, וכן לכלול הודעה על אפשרות ערעור בתוך 30 יום בפני ועדת השגה. ניסיון לערער באופן עצמאי על החלטת השב"כ עשוי להסתיים במפח נפש; סגנון ההתנהלות של ועדות ההשגה הוא אופייני להתנהלות החשאית של שירותי הביטחון – דבר המעוגן בחוק המקנה סמכויות נרחבות לוועדות ההשגה, כמו למשל ההחרגה של הוועדה מהכפיפות לדיני הראיות. כך יכולה וועדת ההשגה לקיים דיונים שלא בנוכחות המועמד או בא כוחו, וגם לקבל ראיות שלא היו יכולות להתקבל בוועדות אחרות. לעומת זאת, ערעור על רמות סיווג ביטחוני בעזרת עורך דין צבאייכול לשפר באופן ניכר את הסיכויים לקבלת התפקיד בו אתם מעוניינים. עורך דין צבאי המטפל בנושאים אלה חייב להיות בעל סיווג ביטחוני גבוה במיוחד, כדי שיוכל להיחשף לחומרים המסווגים הנידונים בוועדת ההשגה ולהיות נוכח בדיונים החשאיים.
עו"ד צבאי דנה נוף היא בעלת ניסיון רב והיכרות עמוקה עם ועדות ההשגה בענייני סיווג ביטחוני, רמות סיווג ביטחוני והתאמה ביטחונית. הסיווג הביטחוני הגבוה של עו"ד צבאי דנה נוף מאפשר לה להיות נוכחת בדיונים המסווגים ביותר ולהיחשף לחומרים הרגישים שלכם אין גישה אליהם. עו"ד נוף מכירה היטב גם את דרכי ההתנהלות של הוועדה, את נקודות התורפה ואת אופי הטיעונים בהם צריך להשתמש כדי לשכנע את חברי הוועדה בעובדת היותכם מתאימים ביטחונית לתפקיד. מועמדים רבים חייבים את התקדמותם בקריירה האישית והצבאית לעו"ד דנה נוף.
לפנייה לעו"ד צבאי דנה נוף, לחצו כאן

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן