סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

פרופיל 21 - יציאה מהצבא על נפשי

פרופיל 21 הוא מקור לשמועות רבות ולא מבוססות, שרובן ככולן מאיימות בהשלכות חמורות שעלולות לנבוע מקבלת פרופיל צבאי כזה, כמו אי-קבלה לעבודה, פסילת רישיון נהיגה, איסור על יציאה לחו"ל ועוד מיתוסים שונים ומשונים. 

במאמר זה נבקש לעשות סדר בעובדות ולהבהיר מה המשמעות של פרופיל 21 ומה עשויות להיות ההשלכות.
 

מה זה בעצם פרופיל 21 או פרופיל צבאי?

פרופיל 21 הוא פרופיל צבאי שמשמעו אי-כשירות לשירות בצה"ל. לצבא יש מערכת המדרגת את כשירותם של החיילים לשירות לפי מדדי בריאות פיזית ונפשית, כשהפרופיל הצבאי הגבוה ביותר הוא 97, ואילו הפרופיל הצבאי הנמוך ביותר הוא 21. פרופיל צבאי נקבע לפי קריטריונים מסווגים המתעדכנים מעת לעת, ומידע זה נמצא רק בידי מערך הרפואה בצה"ל. כאמור, פרופיל 21 נקבע כאשר לדעת הרופאים הצבאיים החייל אינו כשיר כלל לשירות צבאי, בגלל בעיות בריאות שיכולות להיות פיזיות או נפשיות.

פרופיל 21 לא מעיד על בעיה נפשית 

אפשר להתקבל לעבודה גם עם פרופיל 21 בזאת כבר ניפצנו מיתוס אחד לפיו פרופיל 21 מעיד על בעיה נפשית. לא. פרופיל 21 יכול להיקבע בגלל אפילפסיה או בעיה פיזית אחרת המפריעה באופן חמור לתפקוד היומיומי. כמו כן, גם דיכאון חמור (בעיה שאינה נחשבת ללא-נורמטיבית ורבים מאתנו חוו על בשרם) יכול להוות סיבה לקביעת פרופיל 21, לעומת סכיזופרניה, שהיא מחלה קשה יחסית, שהלוקה בה צפוי להשתחרר מן השירות בצה"ל. 
שמועה נוספת מדברת על כך שחיילים שהשתחררו על בסיס פרופיל 21 לא מתקבלים לעבודה. ראשית, מי שנפגש באפליה בקבלה לעבודה על רקע שירותו הצבאי – יכול לנוח בשקט. בית המשפט עשוי לגזור על המעסיק להעניק לכם פיצויים גבוהים מאוד. החוק אוסר בתכלית אפילו לשאול בראיון עבודה היכן שירתתם בצבא ובאיזה תפקיד, ומי שהתעלם מהחוק ובחר לשאול אתכם על השירות, אסור לו להפלות אתכם על רקע זה.
בנוסף לכך, במקביל למעסיקים שאינם רוצים עובדים עם פרופיל 21, יש אחרים המעדיפים דווקא בעלי פרופיל 21 בגלל הפטור שלהם משירות מילואים. 

אפשר לנהוג גם עם פרופיל 21

פרופיל אין משמעותו פסילת רישיון הנהיגה. במקרים בהם נקבע פרופיל 21 בגלל בעיה פיזית או נפשית שעלולה לפגוע בכושר הנהיגה, הצבא מדווח למכון לבטיחות בדרכים (מרב"ד). פרופיל 21 על רקע התמכרות לסמים או אלכוהול צפוי להוות בעיה משמעותית בעניין רישיון הנהיגה, קשיי הסתגלות לצבא – הרבה פחות. אם שמכם דווח למשרד הרישוי, תצטרכו לעבור מבחן במשרד הרישוי שעלותו כ-600 ₪, וכן תאלצו להיפגש עם פסיכולוג. אם אכן אין לכם בעיה שתגרום לנהיגה שלכם לסכן את עצמכם ואת הציבור – תקבלו את רישיון הנהיגה. ההליך קצת ארוך ועשוי להיות מייגע, אבל ממש לא כולם עוברים אותו, ורוב מוחלט של העוברים אותו מצליחים לקבל את רישיון הנהיגה. 

הטבות לחיילים משוחררים וליוצאי צבא לבעלי פרופיל 21

הטבות לחיילים משוחררים וליוצאי צבא מחושבות לפי משך השירות, כך שאם קיבלתם פטור אחרי שנת שירות תקבלו את כל ההטבות המגיעות לכם לפי חישוב החודשים ששירתתם. ככלל, רק כאלה שלא שירתו בכלל בגלל פרופיל 21 אינם זכאים להטבות, בדיוק כמו כל מי שלא שירת בצה"ל. 

קבלה לאוניברסיטה עם פרופיל 21

אין כל בעיה בקבלה לאוניברסיטה עם פרופיל כזה או אחר. גם בני מגזרים שאינם משרתים בצה"ל מתקבלים ללא כל בעיה באוניברסיטאות. ציון גבוה בפסיכומטרי הוא זה שקובע, לא הפרופיל שיש או שאין לכם. בנוגע למלגות, ישנם גופים המתנים מתן מלגות בשירות צבאי, אבל אם שירתתם תקופה מסוימת ורק לאחריה השתחררתם, ייתכן שאתם זכאים למלגה. 

משכנתה – לא משנה הפרופיל הצבאי שלכם

אין כל בעיה לקבל משכנתא מכל גוף שהוא, הדבר אינו מותנה בשירות צבאי או בפרופיל שלכם. 

ויזה ויציאה לחו"ל

האמונה כי בעלי פרופיל 21 אינם יכולים לצאת לחו"ל היא חסרת קשר לעובדות. אין מדינה שתקבע את מתן הוויזה אליה בפרופיל שלכם בצה"ל. מדינות בעולם לא נוהגות בהליך מתן הוויזה לבדוק אם עשיתם שירות צבאי או השתחררתם ממנו בגלל כל סיבה שתהיה.

לפנייה לעו"ד צבאי דנה נוף – לחצו כאן

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: