סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

פטור משירות צבאי - כל מה שאתם צריכים לדעת

יותר ממחצית מהאזרחים בגיל גיוס בישראל מקבלים פטור משירות צבאי מדי שנה. מי זכאי לקבל פטור מצה"ל? מה צריך לעשות כדי לקבל פטור כזה? עו"ד צבאי דנה נוף במדריך מקוצר

סוגיית ההשתמטות מצה"ל תופסת מקום של כבוד ברשימת הנושאים הבוערים בחברה הישראלית, בדרך כלל בהקשרים שליליים כאלו ואחרים. למרות הדעה הרווחת, מרבית הצעירים שאינם מתגייסים לצה"ל אינם נחשבים כמשתמטים, לפחות לא בהגדרה החוקית של המושג. על פי הנתונים, יותר ממחצית מכל מחזור גיוס שנתי נפטרים מן השירות הצבאי. חלקם אינו מתגייס, וחלק אחר מקבל פטור משירות צבאי במהלך השירות. קיימות אפשרויות רבות לקבלת פטור מצה"ל, וננסה להקיף את כולן במאמר זה.

ראשית, חשוב להבהיר כי תהליך קבלת הפטור אינו אחיד לכל סוגי הפטור. יהיו חיילים שיקבלו פטור משירות צבאי בהליך מהיר, ויהיו כאלה שיצטרכו לעבור מסלול מכשולים ארוך טרם קבלת המסמך המיוחל, הכל בהתאם לסיבה בשלה ניתן הפטור.

פטור משירות צבאי מטעמי הכרה דתית

פטור מטעמי דת הוא, כך מסתבר, המפורסם מכולם, בעיקר בשל העובדה שרבים טועים בינו לבין דחיית השירות הניתנת לבני ישיבות שתורתם אומנותם – דחייה העומדת בלב השיח הציבורי. פטור מטעמי דת הוא פטור ייחודי הניתן לנשים יהודיות בלבד, המצהירות על קיום אורח חיים דתי שאינו מאפשר להן לשרת בצה"ל. על פי הנתונים, כמעט מחצית מן הצעירות בישראל קיבלה פטור מטעמי הכרה דתית, דבר שמוכיח על הצהרות שקריות רבות מצד חיילות ומלש"ביות שניצלו את הפטור האוטומטי הניתן למצהירות על דתיוּת. בעקבות זאת, צה"ל החל להחמיר את הבדיקות ולהפעיל חוקרים פרטיים במטרה לחשוף מתחזות המקיימות אורח חיים חילוני. פטור משירות צבאי מטעמי הכרה דתית יכול להינתן גם לחיילות במהלך השירות הצבאי, כמו במקרים של חיילות שחזרו בתשובה.

 פטור מטעמי מצפון ניתן בדרך כלל לפציפיסטים או בעלי השקפות שמאליות, אשר השימוש בנשק או השירות בצה"ל עומד בסתירה לתפיסת עולמם. קבלת פטור משירות צבאי מטעמי מצפון היא מורכבת למדי, וצה"ל אינו נוטה לאשר פטור כזה בקלות. בקשה של פטור כזה במהלך הגיוס תיתקל במכשולים רבים אף יותר ובחשדנות רבה מצד הצבא, אך ישנם חיילים רבים שהצליחו להשיג פטור מטעמי מצפון לאחר שפעלו בצורה יעילה ועקבית. באופן כללי, חייל המבקש פטור משירות צבאי מטעמי מצפון צריך לעמוד בפני ועדת מצפון, שתקבע אם החייל אינו כשיר לשירות ביטחון בגלל עמדות פציפיסטיות.

פטור משירות צבאי מטעמי בריאות

מי מאיתנו לא שמע על פרופיל 21? חיפוש פשוט בגוגל על צמד המילים האלו מניב בליל של מידע מהימן יותר או פחות על אודות סוג הפטור הזה. רבים מן החיפושים מתמקדים בחשש מפגיעה אפשרית בחיים האזרחיים בעקבות הסיבה לפטור. זהו המקום, אם כן, להפריך את החששות: פטור מטעמי בריאות ניתן על רקע בעיות בריאותיות נפשיות או גופניות, הפוגעות בתפקודו של החייל או המלש"ב באופן שלא יוכל לעמוד במטלות הנדרשות ממנו במהלך השירות הצבאי. בתעודת השחרור לא מצוינת הסיבה לפטור – אם מדובר בבעיה נפשית או גופנית – ובכלל, החוק אוסר על מעסיקים לברר על עברכם הצבאי, ובוודאי שלא להעדיף מועמדים אחרים על רקע כזה. אם המעסיק בחר לעבור על החוק, הוא צפוי לעונש חמור. כמו בסוגי הפטור האחרים, פטור מטעמי בריאות יכול להתקבל גם במהלך השירות, אם צצה בעיה המשבשת את תפקודו של החייל או שהחמירה בעיה רפואית ממנה סבל החייל עוד כשהתגייס.

כדי לקבל פרופיל 21 במהלך השירות, יש לפנות בתחילה לרופא היחידה או לקב"ן כדי להתחיל בהליך. משם מתחיל סבב בדיקות שסופו בוועדה הרפואית. זו תקבע את הפרופיל הרפואי שיכריע אם החייל יקבל פטור משירות צבאי או שהוא כשיר לשירות ברמה כזו או אחרת. חשוב לשמור כל מסמך רפואי ולצרף אותו לבקשה המוגשת לגורמים הרלוונטיים.

נשואה או בהריון? את זכאית לפטור משירות צבאי

כמו הפטור מטעמי הכרה דתית, הייחודי לנשים, גם פטור מטעמי נישואין, הריון או הורות הוא פטור ייחודי לנשים בלבד. חיילות או מלש"ביות שנישאו ומעוניינות להשתחרר מצה"ל, יקבלו פטור משירות צבאי בהליך מהיר במיוחד. חיילת שנכנסה להריון גם היא זכאית לפטור מיידי מצה"ל. כדי לקבל פטור כזה יש לפנות למפקד או למרכז התמודדות ותמיכה באגף כוח אדם בצה"ל (מהו"ת), או לעובדת סוציאלית. על פי החוק, על הצבא לספק לחיילת את מלוא התמיכה הדרושה לה, והיא תשוחרר מצה"ל בהליך זריז המתמשך על פני שלושה ימים בלבד. חשוב לציין כי על אף שאינם זכאים לפטור בשל נישואין, חיילים נשואים יזכו להקלות מיוחדות המתחשבות עמם.

פטור על רקע מצב משפחתי

פטור על רקע מצב משפחתי ניתן במקרים מיוחדים, בהם נוכחות החייל או המלש"ב חיונית להמשך תפקוד משפחתו. חשוב להבהיר כי לא כל בעיה כלכלית או משפחתית תהווה עילה למתן פטור משירות צבאי, אלא רק מקרים חריגים במיוחד יביאו את הצבא להכיר בנחיצות הפטור, כמו בן משפחה חולה במחלה קשה וכדומה. בסעיף 36 לחוק שירות ביטחון, ממנו נגזר פטור זה, מצוינות סיבות חריגות נוספות למתן פטור, כמו פטור מטעמי חינוך, התיישבות ביטחונית או צרכי המשק הלאומי. סיבות אלו כמעט אינן משמשות כיום למתן פטור.

פטור עקב הגירה לחו"ל

פטור זה ניתן לאזרחים ישראליים שהיגרו לחו"ל לפני גיל 16, בהסתייגויות ובתנאים שונים. בני מהגרים שנולדו בחו"ל גם הם פטורים משירות צבאי מטעמים אלו, אם רק ישמרו על מעמדם החוקי ויסדירו אותו מבעוד מועד בקונסוליה הקרובה למקום מגוריהם. למרות הפטור האוטומטי המוקנה בחוק למהגרים ובני מהגרים, רבים מן האזרחים הישראליים החיים בחו"ל מסתבכים בבעיות מול שלטונות הצבא, לאחר שלא הסדירו את מעמדם כנדרש ולא פעלו במסגרת החוק. עו"ד צבאי דנה נוף ידועה כמומחית להסדרת מעמד בני מהגרים, ובמהלך שנות פעילותה המקצועית סייעה לאזרחים רבים החיים בחו"ל להיחלץ מעונש מאסר בכלא צבאי.

בנוסף לסוגי הפטור המוזכרים כאן, ישנו גם פטור מגיוס חובה לדרוזים (גברים ונשים) וערבים, כמו גם לנשים מהעדה הצ'רקסית.

פטור משירות צבאי בעזרת עו"ד צבאי מומחה

פטור משירות צבאי הוא הליך שיכול להתמשך על פני זמן ארוך, במיוחד כאשר מדובר בשחרור מוקדם מן השירות. למרות זאת, אל תחששו לבקש פטור מצה"ל אם אתם חשים שהמשך השירות עלול לפגוע בכם בכל אופן שהוא. עו"ד צבאי מומחה יוכל לסייע לכם לקצר ולפשט את התהליך ולגרום לכם לקבל את הפטור מהר ככל האפשר. עו"ד צבאי דנה נוף סייעה לחיילים ולמלש"בים רבים לקבל פטור משירות צבאי, והיא מלווה גם בימים אלו חיילים הנמצאים בעיצומו של התהליך. לפנייה לעו"ד צבאי דנה נוף – לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן