סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

רופא שנחשב לעריק במשך 23 שנה זכה לפטור מצה"ל

סאגה ארוכה וכואבת הסתיימה לאחר שנים ארוכות: ד', רופא שהיה מבוקש בעוון עריקות מצה"ל במשך 23 שנה, זכה לפטור מצה"ל לאחר פגישה עם מפקד מיט"ב בקונסוליה הישראלית בצרפת. השניים נפגשו בתיווכה של עו"ד צבאי דנה נוף. עו"ד נוף: "ד"ר ד' יוכל סוף סוף לתרום למדינה מכישוריו"

"אתה רשאי לחזור לישראל מבלי לחשוש שמא תיעצר בשדה התעופה" – במילים אלו חתם מפקד מיט"ב סאגה בת שנים רבות של רופא יהודי ממוצא אירופאי שערק משירות בצה"ל ולא הגיע לארץ 23 שנה, מפחד שייעצר בעוון עריקות מצה"ל

ד"ר ד', בן 52 כיום, הוא רופא בכיר המתגורר ועובד באחת ממדינות אירופה. ד' עלה לארץ בגפו בהיותו בגיל 17, והוא גויס לצה"ל בסוף שנות ה-80, כשהוא נשוי ואב ל-2. את שירותו הצבאי החל בקורס טייס. לאחר מכן, שירת ד' במלחמת לבנון הראשונה. את לימודי הרפואה עשה ד' בישראל, תוך שהוא חותם על שירות קבע בצה"ל. במלחמת המפרץ, שירת ד' כרופא צבאי, ובאותו זמן התחילה הפרשייה.

בתקופת המלחמה עזבה אשתו של ד' את הארץ יחד עם ילדיהם של בני הזוג, ועברה להתגורר יחד עם הוריה בחו"ל. כל ניסיונותיו של ד' להשיב את אשתו עלו בתוהו, וכך, קרוע בין חובתו כלפי הצבא ובין אהבתו לילדיו, יצא ד' מהארץ והפך לעריק.

במהלך השנים ניסה ד"ר ד', שהפך בינתיים לרופא בכיר בתחומו, להסדיר את מעמדו מול רשויות הצבא בדרכים רבות, אך הובהר לו כי אם יגיע ארצה ייעצר ויועמד לדין בגין פשע חמור שעניינו עריקה משורות הצבא (סעיף 92 לחוק השיפוט הצבאי, פשע שעונש של 15 שנות מאסר נקוב בצדו), עליו לא חלה התיישנות, מפני שעריקות מצה"ל הנה עבירה מתחדשת. כשפנה לפרקליטות הצבאית, נאמר לד"ר ד' על ידי סגן הפצ"ר דאז, אל"מ אביחי מנדלבליט, כי עליו להגיע ארצה ולהישפט על מעשיו. גם פניותיו לשר הביטחון ולנשיא המדינה דאז לא צלחו.

לאחרונה, בחר אחד מילדיו של ד"ר ד' לעלות ארצה ולשרת בצה"ל בעקבות אביו. בתוך כך, פנה דר. ד' לעו"ד צבאי דנה נוף, העוסקת רבות בענייני הסדרת מעמד ועריקות מצה"ל, בבקשה לסייע לו להסדיר את מעמדו מול צה"ל אחת ולתמיד. עו"ד נוף, ניצלה חלון הזדמנויות והצליחה לתאם פגישה בחו"ל בין ד"ר ד' לבין מפקד מיט"ב, אל"מ גיל בן שאול, שהגיע במסגרת תפקידו לביקור בקונסוליה בצרפת. בפגישה אישית שנערכה בין השניים, החליט מפקד מיט"ב לפטור את הרופא מהשירות בצה"ל ולמחול על עבירת העריקות מצה"ל. כעת, משהוסר האיום למעצר ולהעמדה לדין בעבירה הגוררת עמה רישום פלילי, מתכוון ד"ר ד' לשוב ארצה ולתרום מיכולותיו המקצועיות וממומחיותו למדינה ולתושביה.

עו"ד צבאי דנה נוף אמרה בעקבות סיומה של הפרשייה, כי היא שמחה שהצבא השכיל לסלק את התעקשותו המיותרת לאורך השנים ולאפשר לד"ר ד' לחזור להיות אדם התורם לעמו.

עריקים? נפקדים? זקוקים להסדרת מעמד או לייצוג בעבירות עריקות מצה"ל? פנו עוד היום לעו"ד צבאי דנה נוף. ליצירת קשר, לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן