סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

ערעור על סיווג בטחוני וקביעת אי התאמה בטחונית

תחקיר ביטחוני הוא הליך מוכר המשמש לקביעת התאמה ביטחונית לתפקידים רגישים, כמו גם לקביעת סיווג ביטחוני למועמדים לתפקידים שונים בגופים צבאיים ואחרים. הודעה על אי-התאמה ביטחונית לתפקיד אינה נדירה, אך ניתן להגיש ערעור על סיווג ביטחוני או אי-התאמה ביטחונית.

גופים רבים בישראל דורשים לתפקידים שונים סיווג ביטחוני גבוה כתנאי מקדים. ככלל, כל תפקיד בגוף ציבורי, אזרחי או צבאי הדורש גישה למידע רגיש ומסווג, יינתן רק למי שעבר בדיקת התאמה ביטחונית ונמצא בעל סיווג ביטחוני מספיק. הגוף היחיד בישראל שלו סמכות לקבוע סיווג ביטחוני הוא שירות הביטחון הכללי אשר מבצע את התחקיר הביטחוני. תחילתו של התחקיר במילוי שאלון מפורט בכתב יד על ידי המועמד, שאלון אשר מהווה את הבסיס להמשך התחקיר. לעתים קרובות נדרש המועמד לעבור תשאול פרונטלי, ובמקרים מסוימים גם בדיקת פוליגרף. סביב התחקיר הביטחוני של השב"כ נכרכו אגדות רבות, כמו גם תסכולים ומפחי נפש רבים של מועמדים שלא התקבלו לתפקידים נחשקים בעקבות הודעה על אי-התאמה ביטחונית. לכן חשוב מאוד לדעת כי ניתן להגיש ערעור על סיווג ביטחוני או על אי-התאמה ביטחונית לתפקיד – ערעור שבעזרת עורך דין צבאי מנוסה יכול להוביל לשינוי של ההחלטה ולהתקדמות בקריירה.

ערעור על אי-התאמה ביטחונית בעזרת עורך דין צבאי 

אפשרות הערעור, או כפי שהיא מכונה בחוק – ההשגה על החלטת השב"כ, מופיעה בכל הודעת אי-התאמה הנשלחת למועמדים, כמתחייב בחוק. על פי החוק, יש לנמק את ההחלטה, שצריכה להיות מוגבלת לתפקיד מסוים ולתקופת זמן שלא תעלה על 5 שנים, וליידע את המועמד באפשרותו לערער על ההחלטה תוך 30 יום בפני ועדת השגה. קיימת גם אפשרות לבקש עיון חוזר בהחלטה במקרה שהשתנו הנסיבות או התגלה חומר חדש בעניינו של המועמד. עם זאת, ערעור על סיווג ביטחוני הוא פרוצדורה שרבים נמנעים מלממש אותה, לאור האופי החשאי של דיוני הוועדה וסגנון התנהלותה הנגזר מתחום פעילותה ומעבודתה תחת שירות הביטחון הכללי. הוועדה אינה כפופה לדיני הראיות, והיא לא מחויבת לנהל את הדיונים בנוכחות המועמד ובא כוחו.
עם זאת, עורך דין צבאי מנוסה יכול להשתמש בכוחו ובידע המקצועי העומד לרשותו, ולשכנע את הוועדה כי ההחלטה על אי התאמה ביטחונית לתפקיד הייתה שגויה. עורך דין צבאי המטפל בענייני סיווג ביטחוני חייב להיות בעצמו בעל סיווג ביטחוני גבוה ביותר, כדי שיוכל להיות נוכח בדיונים החשאיים שמקיימת הוועדה ולעיין בחומרים המסווגים שמגישים נציגי השב"כ. עורך דין צבאי יכול לסייע לכם גם בבעיות שונות המתגלעות סביב בדיקת הפוליגרף, כמו הפללה עצמית או בכלל באשר לצורך בקיומה.
עו"ד צבאי דנה נוף היא בעלת ניסיון רב שנים בתחום הסיווג הביטחוני, ומועמדים רבים נעזרו בה כדי לשנות את החלטת שירות הביטחון בדבר התאמתם לתפקידי מפתח. עו"ד צבאי נוף היא בעלת סיווג ביטחוני גבוה, כמי ששירתה בעצמה בצה"ל במגוון רחב של תפקידי פיקוד וקצונה, ובאפשרותה להיות נוכחת בדיונים הגורליים ולעיין בחומרים המסווגים הנוגעים לעניינכם. עו"ד צבאי דנה נוף בקיאה היטב בדרכי קבלת ההחלטות של ועדת ההשגה והיא תוכל לסייע לכם לשנות את פני הדברים ולקבל את התפקיד לו אתם ראויים.
לפנייה לעו"ד צבאי דנה נוף, לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן