סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-86820000

חיפוש
חיפוש

עריקות מצה"ל – עבירה חמורה על חוק השיפוט הצבאי

עריקות מצה"ל היא עבירה חמורה על חוק השיפוט הצבאי (תשט"ו – 1955). סעיף 92 קובע כי עריק הוא חייל שנעדר מתוך כוונה שלא לחזור אל הצבא, ודינו חמש עשרה שנות מאסר.

על פי סעיף 93, מי שנעדר למשך 21 ימים רצופים מן השירות ייחשב כמי שנעדר בכוונה שלא לחזור אל הצבא, אלא אם יוכח היפוכו של דבר.
סעיף 94 קובע כי חייל שנעדר משירותו הצבאי או מהמקום בו הוא חייב להימצא באותה שעה, דינו מאסר שלוש שנים, "אלא אם הוכח כי היה לו היתר או הצדק סביר אחר לכך".

כתב אישום על עריקות מצה"ל 

ברוב המקרים פרקליטות עריקים מגישה כתב אישום על פי סעיף 94 הקובע עונש של עד 3 שנות מאסר, אך אם החייל נעדר למשך תקופה ארוכה במיוחד, עשויה הפרקליטות הצבאית לשקול הגשת כתב אישום על פי סעיף 92 שהעונש בצדו הוא עד חמש עשרה שנות מאסר.
החוק מחשיב כעריק כל מי שנעדר מהשירות בצה"ל, כולל חיילי מילואים, חיילים בשירות סדיר ומשתמטים. ככלל, הפרקליטות הצבאית נוטה להקל עם חיילי המילואים, וברוב המקרים יוגש כתב אישום בגין עריקות רק לאחר שנה של היעדרות מהשירות.

מנפקדות לעריקות – אחרי 21 יום

לאחר 21 ימי היעדרות מועבר עניינו של העריק מהיחידה אל מדור עריקים ואל רשויות האכיפה השונות, בהן המשטרה ומשטרה צבאית חוקרת, ובשלב זה הופך החייל מנפקד לעריק. העריק אינו יכול לצאת מן הארץ, ואם הוא שוהה בחו"ל הוא אינו זכאי לטיפול קונסולרי.  
עד 75 ימי היעדרות, השיפוט נעשה במסגרת דין משמעתי וללא ייצוג עורך דין, וגם העונש נוטה להיות קל.
מעבר ל-75 יום או אם מדובר בהיעדרות שניה, עניינו של החייל יידון בהליך פלילי בבית הדין הצבאי, והעונש עשוי לכלול תקופות מאסר ארוכות, הורדה בדרגה, ורישום פלילי שעשוי ללוות את העריק למשך שנים רבות גם בחיים האזרחיים.

עריקות מצה"ל = איבוד זכויות החייל

לעריקות מצה"ל יש משמעות רבה גם באשר לזכויות החייל. החל מ-60 יום, העריק אינו זכאי לקבל שירותי רפואה מהצבא. כמו כן, הוא אינו זכאי לטיפול ת"ש מיחידתו. בנוסף, העריק אינו מקבל משכורת צבאית על תקופת ההיעדרות, ותאריך השחרור מהצבא נדחה בהתאם לימי ההיעדרות.
בית המשפט הצבאי עשוי להתחשב בנסיבות האישיות של העריק, ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין צבאי המכיר את הדין ומערכת השיפוט הצבאיים ויוכל לסייע בהצגת הנסיבות המקלות ולהקל ככל שניתן בעונש.
להתייעצות עם עורך דין צבאי דנה נוף – לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן