סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

עריקות - מה חשוב לדעת

עפ"י חוק השיפוט הצבאי, העונש המרבי על עבירת עריקות הינו 15 שנות מאסר (בפועל, זו אינה רמת הענישה הנהוגה).  תקופת המאסר נקבעת בהתאם לאורך תקופת ההיעדרות, נסיבות אישיות מבית בגינן ניתן להפחית את העונש, גיליון העבירות הקודמות של החייל וכדומה. ברוב המקרים, לתקופת המאסר הנגזרת על העריק נלווה גם עונש מאסר על תנאי, וזאת כאמצעי הרתעה. 

תקופת עונש ריצוי  המאסר שהינה  חלק מהעונש לא תחשב כתקופת שירות (מה משכונה בסלנג הצה"לי: "דפוק"), ויהיה צורך להשלים את השירות עבור כל יום מאסר בפועל, כמו גם על תקופת ההיעדרות. כך  לדוגמא: במידה וניתן גזר דין על היעדרות מהשירות בת 60 ימים  והעונש הינו  מאסר בפועל לשלושים ימים, השירות הצבאי המלא יעמוד על שלוש שנים ושלושה חודשים.

חשוב לדעת: לעונש מאסר בפועל  שהינו מעל שלושה חודשי מאסר, יש השלכות של רישום פלילי מלא המלווה את חייו לאורך כ-17 שנה. עריק שעונשו מופחת משלושה חודשי מאסר ייענש ברישום פלילי מופחת הנמחק באופן אוטומאטי לאחר חמש שנים.

מהן הנסיבות המקלות על העונש?

המערכת הצבאית רואה בעבירת העריקות עבירה חמורה ולכן הנטייה היא להחמיר עם מבצעי העבירה. יחד עם זאת, המערכת הצבאית נוטה להתחשב בחיילים אשר ביצעו את עבירת העריקות בהתאם לנסיבות מקלות המפחיתות ברוב המקרים את העונש הצפוי. ברשימת הנסיבות המקלות תוכלו למצוא את הנסיבות הבאות: קושי כלכלי אשר הוביל את החייל לערוק מהצבא לצורך קיום עבודות ששכרן בצידן, בעיות רפואיות במשפחה (מחלה, מוות וכו) וחוסר התאמה מוחלט של מבצע העבירה למסגרת הצבאית. במקרים בהם מדובר בעבירה ראשונה ו/או במקרים בהם גיליון העבירות על מבצע העבירה הינו נקי מעבירות משמעת, בית הדין הצבאי נוהג להתחשב בחייל ולהפחית מצורה משמעותית את עונשו.

חשוב שתדעו: חיילים העומדים לקראת משפט צבאי שעניינו עבירת עריקות, זכאים לייצוג של עורך דין. זכות זו עומדת לרשותכם מרגע המעצר על ידי המערכת הצבאית, או לחילופין, עם התייצבותכם בכלא הצבאי. קבלת שירותי ייעוץ והכוונה משפטית מקדימים ככל הניתן, הינה פעולה המאפשרת לכם לבנות תיק הגנה מבוסס טיעונים באמצעותם תוכלו להפחית את העונש הצפוי לכם במידה משמעותית ואף למזער נזקים עתידיים באמצעות ביטול סעיף הרישום הפלילי הנלווה לעונש הניתן בגין עבירת עריקות.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: