סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-86820000

חיפוש
חיפוש

עבירות סמים בצבא - מהעבירות החמורות ביותר

אחד ההבדלים הגדולים בין הדין הצבאי לבין הדין הפלילי, הוא היחס לעבירות סמים. בעוד המשטרה האזרחית עשויה להתעלם מעבירות סמים קלות כמו: אחזקה של מנת סם לשימוש עצמי או שימוש בסמים קלים, למשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) יש אינטרס מובהק למצות את הדין על כל עבירת סמים, ולו הקלה ביותר. כך נוצר מצב בו עבירות סמים בצבא מהוות מספר עצום מתוך התיקים הפתוחים במצ"ח ונידונים בבתי הדין הצבאיים. היחס המחמיר בצה"ל לעבירות סמים נובע מתוך ההנחה ששימוש בסמים ואחזקתם מעיד על חוסר אחריות וגם פוגע פגיעה חמורה ביכולת התפקוד של החייל, דברים העומדים בסתירה מוחלטת לתפקידו של חייל בצה"ל הנדרש לשליטה מלאה ולאחריות כבדה.

צה"ל הכריז מלחמה של ממש נגד השימוש בסמים, והוא מקיים מערכת משומנת של מניעה, אכיפה וענישה מחמירה נגד כל מה שקשור לסמים. העונשים בדרך כלל יהיו חמורים ביותר, וקרוב לוודאי יכללו עונש מאסר בפועל.


הבסיס החוקי לעבירות סמים בצבא 

עבירות סמים בצבא – לא רק בצבא. הבסיס החוקי לעבירות סמים בצבא או באזרחות הוא פקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש, תשל"ג-1973). קיימת גם פקודת מטכ"ל המסדירה את אופן הטיפול בעבירות שימוש ואחזקת סמים. כפועל יוצא מכך, חייל שעבר עבירת סמים במהלך שירות חובה או שירות מילואים פעיל, יכול לעמוד לדין בפני בית משפט אזרחי או צבאי. למרות שיש בידו סמכות להעביר את הדיון לבתי משפט אזרחיים, היועץ המשפטי לממשלה מגבה את הפרקליטות הצבאית המבקשת לשפוט את החיילים בבתי הדין הצבאיים.

עבירות סמים בצבא לא חייבות להתבצע דווקא בזמן השירות או בבסיס. חייל שהשתמש בסם בבית או מעבר לשעות השירות שלו – צפוי להיענש בדיוק כמו חייל שעישן בזמן שמירה בבסיס.

הצעדים המידיים הננקטים במקרה של חשד לעבירות סמים בצבא

אם המפקד שלכם חושד כי עברתם עבירת סמים, הוא מחויב לדווח למצ"ח על החשד, ואילו היא מצדה תפתח בחקירה מידית. כדאי מאוד לקרוא כאן על כל מה שצריך לדעת כשעומדים לחקירת מצ"ח. הכלל החשוב ביותר – לא לדבר מילה לטוב או לרע בלי התייעצות עם עורך דין צבאי.
השלב השני הוא שלילה מידית של רישיון הנהיגה הצבאי שלכם. הוא יוחזר – אם וכאשר יוחזר – רק לאחר מתן פסק הדין, בכפוף להחלטת סמכות הרישוי בצה"ל.

בדיקת שתן

הדבר הראשון שתידרשו לעשות על ידי מצ"ח יהיה בדיקת שתן. שרידים של מריחואנה עלולים להימצא בגופכם עד שבועיים מהשימוש. למעשה, כל עוד לא הוכח בבדיקת שתן שנמצאו שרידי סם בגופכם – עדיין לא הוכח כי השתמשתם בסם, ולא משנה מי אמר נגדכם את מה שאמר.

חשוב לזכור: גם בצבא יש לכם זכות לפרטיות. יש לכם זכות מלאה לסרב לבדיקת שתן, ואי אפשר להאשים אתכם בשום דבר אם עשיתם זאת. אין צורך להיבהל מהפחדות ואיומים. כל מקרה לא מומלץ להשתמש בכדורי סידורל לטשטוש עקבות הסם בגופכם; הם גם לא אפקטיביים וגם גורמים להופעת צבע אדום בשתן, מה שעלול להעמיד אתכם בפני אישום של ניסיון לשיבוש החקירה.
לעומת זאת, גם למצ"ח יש אפשרות להתמודד מול סירוב כזה – צו קש"ב. אם קצין שיפוט בכיר (קש"ב) הוציא צו המורה לכם להבדק, אתם חייבים לעבור את הבדיקה. במקרה כזה, זכותכם לבקש מחוקרי מצ"ח לראות את הצו, כדי להיות בטוחים שאכן הוצא נגדכם צו כזה על ידי קצין שיפוט בכיר.

אם סירבתם לבדיקת שתן לאחר צו קש"ב, אתם צפויים לעמוד לדין בפני בית דין צבאי בעוון סירוב להיבדק לשם גילוי שימוש בסמים מסוכנים. על עבירת 'סירוב להיבדק' קיים רישום פלילי מופחת, וגם עונש מאסר בפועל.
אם עברתם בדיקת שתן והתוצאה נמצאה חיובית (כלומר, נמצאו שרידי סם בגופכם), הסיכויים שתורשעו גבוהים ביותר. צה"ל יודע כי השתמשתם בסמים. הרשעה על עבירות סמים בצבא גוררת עמה רישום פלילי ועונש מאסר בפועל. אם לא התקבל נגדכם מידע נוסף מעבר לבדיקת השתן, אתם צפויים לעונש מופחת.

גם לאחר תוצאה חיובית בבדיקת שתן ניתן לערער על התוצאה ולנסות להוכיח כי היתה שגיאה במהלך הבדיקה או שחל בלבול במעבדה וזו לא המבחנה הנושאת את השתן שלכם. הסיכויים לא גבוהים, אך כל דבר אפשרי.

לעבירות סמים בצבא יש השלכות חמורות במיוחד

ההשלכות העלולות לנבוע מעבירות סמים בצבא הן רבות וחמורות, בהן:

  • עונש מאסר בפועל
  • רישום פלילי שילווה אתכם לשנים ארוכות
  • הורדה בדרגה לדרגת טוראי
  • הורדת סיווג בטחוני
  • שלילת רישיון נהיגה צבאי ואזרחי

מאוד לא מומלץ לעמוד בחקירת מצ"ח בלי ליווי של עורך דין צבאי המכיר את המערכת הצבאית מקרוב. המשטרה הצבאית החוקרת עושה כל שביכולתה – במיוחד בעבירות סמים – להביא להרשעתכם ולהגשת כתב אישום חמור ככל שיתאפשר. כל דבר שתגידו החל מתחילת החקירה יהווה הוכחה נגדכם, ולכן עליכם לבקש להתייעץ עם עורך דין צבאי עם תחילת החקירה. עורך דין צבאי דנה נוף היא בעלת ניסיון רב בייצוג חיילים בפני בתי הדין הצבאיים על עבירות שונות, בהן עבירות סמים בצבא.
להתייעצות עם עורך דין צבאי דנה נוף – לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן