סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

סיווג ביטחוני לא מספק? אפשר לערער

מועמדים רבים לתפקידים נחשקים בגופים ציבוריים וביטחוניים שונים, נתקלים באכזבה רבה עם קבלת הודעה לקונית על חוסר התאמה לתפקיד בשל סיווג ביטחוני לא מספק. האם אפשר לעשות משהו לאחר שנקבעו תוצאותיו של התחקיר הביטחוני? לערער.

במדינת ישראל, בה החברה האזרחית והצבא קשורים יחד בקשר שרק הגורל יכול להדק, רבים הם הגופים והחברות שחלק מתנאי הסף לעבודה בהם הוא הסיווג הביטחוני.
בין אם אלה גופים ציבוריים מתחומי התעשייה, בין אם אלה חברות העוסקות באבטחת מידע רגיש, ובין אם זה גופים ביטחוניים כמו משרד הביטחון למחלקותיו השונות, יחידות מסווגות בצבא הגנה לישראל, המשטרה, מצ"ח או מי משירותי הביטחון השונים – אם תרצו להתקבל לתפקידים מסוימים בכל אלה, תצטרכו לעבור תחקיר ביטחוני מקיף, שיקבע את התאמתכם הביטחונית לתפקיד, בתקווה שאתם אכן מתאימים.

בדרך לסיווג ביטחוני: בדיקת פוליגרף ותחקור מקיף 

תחקיר ביטחוני הוא הליך שמתבצע אך ורק על ידי שירות הביטחון הכללי, שהוא הגוף היחיד המוסמך על ידי מדינת ישראל לבצע תחקירים מסוג זה. הסמכויות שמעניקה המדינה לשב"כ לצורך ביצוע התחקיר הן נרחבות למדי, ואם אתם עומדים לפני תחקיר ביטחוני, עליכם לדעת כי מדובר בחוויה פולשנית שתקיף כל מה שיכול לסייע לעורכי התחקיר לדעת עליכם כמה שיותר. תחילתו של ההליך במילוי שאלון ארוך ומקיף, אותו עליכם למלא בכתב יד תוך היצמדות לעובדות. שאלון זה מהווה את הבסיס להמשך התחקיר, שכולל ברבים מן המקרים גם תשאול פרונטלי ובחלק קטן יותר בדיקת פוליגרף – דבר המעוגן בסעיף 7 לחוק שירות הביטחון הכללי; סעיף המקנה לשירות מגוון כלים שונים ומשונים כדי לערוך את התחקיר הביטחוני.
 
מטבע הדברים, דרכי העבודה של שירות הביטחון הכללי הן שונות בתכלית מסגנון ההתנהלות של גופים אחרים במדינה. בעוד הצורך בשקיפות והידיעה על הצורך לתת דין וחשבון מתווה את דרכם של מרבית הארגונים במדינה, שירות הביטחון הכללי אינו כפוף לאותם תקנות וחוקים מגבילים, והוא זוכה למרחב פעולה חופשי למדי כדי להשיג את מטרותיו השונות. דבר זה עשוי לפגוע בכם במהלך קיום התחקיר, אם זה בחקירות שיתנהלו כדי להשיג את המידע האיכותי ביותר על אודותיכם, אם זה בבדיקות הפוליגרף. אם אתם חוששים כי דבר מה מתנהל שלא כשורה ופוגע בכם בניגוד לחוק, מומלץ שתפנו להתייעצות עם עו"ד צבאי דנה נוף, המכירה לעומק את סגנון ההתנהלות של השירות הביטחון הכללי, כמו גם את דרכי הפעולה בהן ניתן לנקוט מולו.
 
לאחר סיום התחקיר, תקבלו הודעה מנומקת על התאמה או חוסר התאמה לתפקיד. להודעה על התאמה ביטחונית יש מספר כללים מוגדרים שנקבעו בחוק. על פי כללים אלו, המופיעים בתקנות שירות הביטחון הכללי, הודעה על אי התאמה ביטחונית צריכה להתייחס לתפקיד מסוים – אליו המועמד מתאים או לא מתאים – ובמקרה של חוסר התאמה, עליה להיות מוגבלת למשך זמן שלא יעלה על 5 שנים. כמו כן, ההודעה צריכה להיות מנומקת, וגם ליידע את המועמד על זכותו לערער על הסיווג הביטחוני בפני וועדת השגה בתוך 30 יום, במועד ובמען הכתובים בהודעה.

אי התאמה ביטחונית? השלב הבא: ערעור בפני וועדת השגה

היום המיוחל הגיע, ובתיבת הדואר הגיע המכתב מהשב"כ, אך למרבה האכזבה הוא מודיע ביובש על אי התאמה ביטחונית לתפקיד שכל-כך רציתם. מה אפשר לעשות? השלב הבא במאבק שלכם על הקריירה – מתחיל עכשיו. באפשרותכם לערער על ההחלטה בתוך 30 יום ממתן ההודעה, בפני וועדת השגה מיוחדת של שירות הביטחון הכללי. על הערעור לכלול תצהיר ובקשה מנומקת שצריכה לשכנע את היושבים בהרכב הוועדה, כי עורכי התחקיר שגו בהחלטתם ואתם, שלא כפי שנקבע, מתאימים לתפקיד. חשוב לציין, כי במידה והשתנו הנתונים מאז שנערך התחקיר ועד שקיבלתם את ההחלטה, ניתן להגיש בקשה לעיון חוזר בדבר.

עזרתו של עורך דין צבאי היא קריטית בהשגה על סיווג ביטחוני

אם אתם באמת רוצים לשכנע את חברי וועדת ההשגה כי אתם מתאימים ביטחונית לתפקיד בו אתם מעוניינים, כאן תפקידו של העו"ד הצבאי הוא חיוני ביותר, והוא מתחיל משלב כתיבת המכתב המנומק וליקוט המסמכים ועד לשלב העמידה בפני הוועדה. בעוד הוועדה יכולה לנהל את הדיונים בחשאיות ובדלתיים סגורות, מבלי שכלל תשמע אתכם, לעורך דין צבאי בעל סיווג ביטחוני רלוונטי יש את האפשרות להיות נוכח בדיונים הגורליים ולהשמיע את קולכם. עו"ד צבאי דנה נוף, כמי ששירתה בצבא בתפקידי מפתח רבים ועמדה בצמתים מרכזיים ביותר בעברה הביטחוני, היא בעלת היכרות מעמיקה וניסיון רב בכל הנוגע להליך הסיווג הביטחוני וערעור על אי התאמה ביטחונית. סיווגה הביטחוני הגבוה ומעמדה של עו"ד נוף מאפשר לה להשתתף בפורומים סגורים ובדיונים הנערכים בדלתיים סגורות, ולייצג אתכם ברגעים הגורליים כל כך עבור העתיד המקצועי שלכם.
אם קיבלתם הודעה על אי התאמה ביטחונית לתפקיד או על סיווג ביטחוני לא מספק, פנו עוד היום לעו"ד צבאי דנה נוף. לפנייה, לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן