סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-86820000

חיפוש
חיפוש

נפקדות ממילואים

נפקדות ממילואים – מתי היא נכנסת לתוקפה? 

חייל מילואים הנקרא לשירות מילואים פעיל, נדרש לעשות כן ללא דחיות, ובמידה והוא איננו מתייצב לשירות (מיומו הראשון) הוא נחשב כנפקד. תקופת הנפקדות למשרתי מילואים נעה בין 15 ל-20   יום, ולאחר תקופה זו, החייל מוכרז כעריק והטיפול בעניינו מועבר למדור עריקים הפועל מטעם השלישות הראשית. חייל המתייצב לשירות מילואים לאחר מספר ימי היעדרות (הנכללים בתקופת הנפקדות), יובא לדין משמעתי במסגרת יחידת המילואים בה הוא משרת, והעונש שייגזר עליו יהיה בהתאם לסיבות האישיות אשר הובילו אותו להיעדר מהשירות ייקבע עונשו.

ברוב המקרים, חיילי מילואים נדרשים לדין משמעתי גם בגין תקופות היעדרות ממושכות מהשירות (עד שנה מיום הזימון לשירות מילואים). אולם, בגין תקופות ארוכות יותר, נבחנת האפשרות להעמדתם לדין פלילי בבית דין צבאי. להרשעה בבית דין צבאי השלכות הרות גורל.  עונשי מאסר בפועל, עונשי מאסר על תנאי, הורדה בדרגה, קנס  ורישום פלילי שירשם ברישומי משטרת י שראל .

בטרם תתקבל החלטה להגשת כתב אישום כנגד עריקי מילואים, הפרקליטות הצבאית לוקחת בחשבון מספר גורמים כגון: תקופת ההיעדרות הנוכחית, האם בעבר היו היעדרויות נוספות, מספר ימי המילואים אליהם זומן , אופי המילואים (חד יומי? אימון? תעסוקה מבצעית?) , האם בתקופת ההיעדרות הייתה מלחמה או מבצע ועוד.

חשוב לדעת: הטיפול בחיילי מילואים המוכרזים כעריקים איננו נותר בטיפולה של המערכת הצבאית בלבד, והוא  גם מועבר גם לטיפולה של משטרת ישראל. כפועל יוצא מכך, אתם עתידים להיעצר גם במהלך בדיקה שגרתית אותה מבצע שוטר תנועה ברכבכם, או לחילופין, בכל מפגש מזדמן שלכם עם סמכויות האכיפה.

במידה ואתם עומדים לדין משמעתי ביחידה בה אתם משרתים כחיילי מילואים או במידה ואתם עומדים לקראת דין פלילי בפני בית דין צבאי בגין עבירת עריקות משירות מילואים, אנו ממליצים לכם להיוועץ עם עורך דין צבאי העוסק ומתמחה בנושא. פנייה מוקדמת ככל הניתן לעו"ד צבאי תאפשר גם לכם לגבש קו הגנה המבוסס על הנסיבות האישיות אשר הובילו אתכם לביצוע העבירה, ובכך תוכלו "להמתיק" את עונשכם, או לחילופין, להוביל לביטול כתב האישום הפלילי כנגדכם.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן