סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

נכי צה"ל? כל מה שאתם צריכים לדעת על קצין התמלוגים

אדם שנפגע במהלך שירותו הביטחוני זכאי להגיש תביעת נכות נגד קצין התגמולים. באילו תנאים זכאים נכי צה"ל להגיש את התביעה? על כך במאמר הבא

חוק הנכים (תשי”ט-1959) – הוא חוק שמכוחו נגזרת הזכאות להגיש תביעה להכרה בנכות עקב השירות הצבאי, למי שנכותו נגרמה עקב שירות זה. על פי חוק זה, זכאים כאלה שנגרמה להם נכות עקב השירות הצבאי, להגיש תביעה להכרת נכות נגד קצין התגמולים – אגף השיקום. עם השנים הורחבה רשימת הזכאים להגשת תביעה, והיא כוללת היום גם עובדי שב"ס ומשטרה, נציגים בקונסוליות הישראליות בחו"ל, ואפילו עובדי משמר הכנסת, בנוסף לחיילים בקבע, מילואים וסדיר וחיילים משוחררים, וכמובן עובדי משרד הביטחון כמו שב"כ ומוסד.

כיצד ובאילו תנאים יש להגיש תביעה נגד קצין התגמולים? 


 

חוק הנכים מגדיר את התנאים שהעומדים בהם עשויים להיות זכאים להכרה בנכות. על פי החוק, הכרה בנכות אפשרית כאשר ניתן להוכיח שהנכות נגרמה במהלך השרות הצבאי ובגינו של השירות הצבאי, או במקרה של חבלה שגרמה לנכות במהלך השירות הצבאי, או במקרה של החמרה במחלה תוך כדי השירות; החמרה שגרמה לנכות נוספת על שהיתה קודם.
חוק הנכים מגדיר נכות כ"איבוד הכושר לפעול פעולה רגילה, בין גופנית ובין שכלית, וכן פחיתתו של כושר זה". אם וכאשר נגרמה נכות באחת מהדרכים האלו, כדי שהתביעה מקצין התגמולים תתקבל, יש להוכיח בראיות ממשיות כי הנכות או המחלה נגרמו במהלך השירות הצבאי ובגללו. כך, אם חייל תובע את קצין התגמולים בגין נכות שהוא סובל ממנה כעת אך הוא לא מצליח להוכיח כי הנכות נגרמה כפועל יוצא מתנאי השירות הצבאי – התביעה לא תתקבל. בנוסף, יש להוכיח כי הנכות או המחלה התחילו תוך כדי השירות הצבאי ולא לאחריו. ככל שהראיות יהיו מוצקות יותר, ויכללו חוות דעת רפואיות ומסמכים ברורים ונאמנים בדבר הנכות או המחלה – כך הסיכוי לקבלת התביעה יגבר.

את התביעה חשוב להגיש בעזרת עורך דין צבאי

את התביעה מומלץ מאוד להגיש בעזרת עורך דין צבאי בעל ניסיון בעניינים אלה. עו"ד צבאי דנה נוף היא בעלת ניסיון רב שנים בתביעות קצין תגמולים, ותדע ללוות אתכם ולבנות את התביעה כך שתזכה לסיכויים הטובים ביותר להתקבל אצל קצין התגמולים. לאחר הגשת התביעה, יכול קצין התגמולים לאשר את התביעה או לדחותה. אם קצין התגמולים אישר את התביעה, השלב הבא יהיה בדיקה בפני ועדה רפואית, כדי לקבוע את אחוזי הנכות של התובע.
אם נדחתה התביעה, התובע יכול להגיש ערעור על ההחלטה בתוך פרק זמן של עד 45 יום מקבלת ההודעה על הדחייה. אם קצין התגמולים דחה את תביעתכם, כדאי מאוד שתפנו למשרדנו כדי להכין את הערעור בדרך הטובה ביותר. הערעור יוגש לוועדת הערעורים של בית משפט השלום.
לפנייה לעו"ד צבאי דנה נוף, לחצו כאן.
 

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן