סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-86820000

חיפוש
חיפוש

ספורטאי פעיל, ספורטאי מצטיין וספורטאי עילוי – מה משמעותן של הגדרות אלו?

השירות בצה"ל, מטבע הדברים, מונע מחיילים רבים לעסוק בתחומי העיסוק שלהם. חיילים רבים מוצאים עצמם דוחים את התפתחות הקריירה שלהם לימים שאחרי הצבא מחוסר זמן ופניות. עם זאת, קיימים מספר תחומים כמו מוזיקה, מחול וספורט, בהם ניתן לקבל מעמד המאפשר לחייל להמשיך ולהתפתח בתחומו במקביל לשירותו הצבאי. המעמד ניתן על ידי ועדה של מנהל הספורט בשיתוף אגף כוח אדם בצה"ל, בכפוף למכסות שנקבעו מראש. חייל המקבל מעמד ספורטאי פעיל, ספורטאי מצטיין או ספורטאי עילוי זכאי להקלות מפליגות באופי השירות הצבאי שעליו לשרת, הקלות המאפשרות לו להתאמן ולפתח את יכולותיו וכישוריו. 

ספורטאים מצטיינים משרתים בצה"ל שירות מצומצם מאוד. שעות השירות מעטות, הגדרת התפקיד מצומצמת מאוד וישנה

כך למשל, ספורטאי מצטיין או פעיל לא ישרת במרחק העולה על שישים ק"מ ממקום האימונים שלו. ספורטאים מצטיינים או פעילים זכאים לעד 90 ימי חופשה מיוחדת בשנה, זאת כדי לייצג את מדינת ישראל בתחרויות, הופעות ומחנות אימונים המתקיימים במסגרת רשמית. כמו כן, צה"ל מאפשר לספורטאים פעילים או מצטיינים לדחות את שירותם למשך עד 120 יום בשנה לצורך השתתפות בתחרויות, מחנות אימונים והופעות במסגרות רשמיות ולא-רשמיות.התחשבות רבה בצרכים הרפואיים של החייל. בנוסף זכאי חייל בעל מעמד ספורטאי מצטיין להיתרים להשתתפויות בתחרויות בארץ ובחו"ל.

קיים גם מעמד ספורטאי עילוי או ספורטאי מצטיין בעל הצטיינות יתרה, הזכאי לדחיית שירות של שנה אחת בכל פעם עד לארבע שנים במצטבר, או להפחתת שנת שירות ממשך זמן השירות הכולל, זאת כדי לאפשר לספורטאי להתאמן בחו"ל.

תהליך קביעת מעמד ספורטאי מצטיין בצה"ל

ככלל, יש להגיש את הבקשה להכרה כספורטאי מצטיין לפחות עשרה חודשים לפני הגיוס לצה"ל. יש למלא טופס הנמצא במזכירות איגוד הספורט, לצרף לו חתימה של מנהל האיגוד, ולהגישו לצה"ל בצירוף צו הגיוס. קיימת גם אפשרות להגיש את הטופס ללא צו הגיוס, אם צו הגיוס טרם הגיע, ולעדכן את האיגוד לכשיגיע צו הגיוס.
טופס הבקשה נידון בוועדה המורכבת ממפקד או סגן מפקד מיטב, נציג וועדת הנוער ומזכ"ל איגוד הספורט. ועדה זו מתכנסת שלוש פעמים בשנה ומבססת את החלטותיה על שיקולים שונים, בהם: איכות הישגי המועמד, כמות ההישגים להם זכה המועמד, קביעת שיא ישראלי לנוער, וגם האפשרות לייצוג המדינה בתחרויות רשמיות בארץ ובחו"ל. הוועדה עשויה להעדיף מועמדים מתחומי ספורט מסוימים כדי לחזק ענף אתלטי כזה או אחר, בהתאם לשיקולים ספורטיביים ומקצועיים.

טענות לשיקולים זרים בתהליך קביעת מעמד ספורטאי מצטיין

במהלך השנים עלו טענות כי החלטות הוועדה נגועות בשיקולים זרים וכי עסקנים שונים מעורבים בשיקולי הוועדה. על פי טענות אלו, ספורטאים רבים הזכאים למעמד ספורטאי מצטיין לא זכו למעמד זה, בעוד ספורטאים ממוצעים זכו למעמד בשל התערבות עסקני האיגוד שלפי הטענות מערבים שיקולים זרים לחלוטין לשיקולים המקצועיים והספורטיביים.

סיוע עורך דין צבאי במקרה של דחיית בקשה לקבלת מעמד ספורטאי מצטיין

כאמור, ייתכנו מקרים בהם בקשה לקבלת מעמד ספורטאי מצטיין נדחית משיקולים שאינם ספורטיביים. אם אתם חשים שבקשתכם ראויה להתקבל וכי תהליך קבלת ההחלטה בעניינכם היה שגוי או נגוע בשיקולים זרים, באפשרותכם לערער על כך בסיוע עורך דין צבאי שיכול לעזור לכם להשיג את המעמד המגיע לכם ולאפשר לכם להתפתח כראוי לספורטאי מצטיין.
להתייעצות עם עורך דין צבאי דנה נוף – לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן