סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

כל מה שרציתם לדעת על נפקדות מצה"ל

הבסיס החוקי לעבירת נפקדות ולעונש עליה

עבירות נפקדות מצה"ל או עריקות מצה"ל מבוססות על סעיפים 94, 93 ו-92 לחוק השיפוט הצבאי (תשט"ו-1955). נפקדות מהווה שלב מקדים לעריקות, החמורה מבין השתיים. אך שתי העבירות הן למעשה אותה העבירה: היעדרות מן השירות שלא ברשות. מניין ימי ההיעדרות הוא הקובע אם ייחשב החייל כנפקד או כעריק.
סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי קובע כי "חייל שנעדר משירותו בצבא, או מהמקום שהוא חייב כדין להימצא בו אותה שעה, דינו – מאסר שלוש שנים, אלא אם הוכח כי היה לו היתר או הצדק סביר אחר לכך".
ישנן גם שתי פקודות מטכ"ל המגדירות את אופן הטיפול בעריקים ונפקדים משירות סדיר ומשירות מילואים.

מה זה בעצם נפקדות? 

נפקדות ונפקדות קלהעל פי כל אלה, נפקד הוא חייל שלא התייצב במועד בו נקרא להתייצב לשירות. החוק לא מבדיל בין חיילי מילואים, חיילים בסדיר או מי שקיבל צו גיוס ולא הגיע לבקו"ם. כך מי שיצא לחופשה אך חזר לבסיס חצי שעה לאחר השעה היעודה, חצי שעה זו נחשבת כנפקדות. גם חייל שנקרא לשירות מילואים והעדיף להתעלם מן הצו ייחשב לנפקד. כמו כן, עבירת נפקדות מיוחסת גם למי שלא היה במקום בו היה אמור להימצא באותה שעה, כמו חייל שנשאר ביחידתו לאחר שהועבר ליחידה אחרת.

פקודות הצבא מגדירות שני סוגים של נפקדות:
נפקדות קלה – עד 24 שעות היעדרות.
נפקדות – מ-24 שעות היעדרות ועד 21 יום (מהיום ה-21 נחשב הנעדר מן השירות לעריק).

להלן ההבדלים העיקריים בין שני סוגי הנפקדות:
נפקדות קלה עד 24 שעות – הנפקד מקבל שכר על זמן ההיעדרות, כמו גם תשלומי ת"ש אחרים. זמן ההיעדרות לא ייחשב למניין תב"ן שלילי (תב"ן – תקופה בלתי נמנית, ימים שאינם נחשבים למניין ימי השירות בצה"ל ויש צורך להשלימם בתום השירות).
נפקדות – הנפקד לא יקבל כל שכר או ת"ש על תקופת ההיעדרות. זמן ההיעדרות נחשב למניין תב"ן שלילי ותאריך השחרור מצה"ל יידחה בהתאם לתקופת ההיעדרות.
הבדלים נוספים בין נפקדות קלה לנפקדות הם לגבי חומרת העונש התלויה בגורמים נוספים כמו הסיבות להיעדרות ומשכה.

תהליך הטיפול בעבירת נפקדות

הנוהל הצבאי קובע כי לאחר שמונה ימים של היעדרות (או בתוך 48 שעות אם החייל נושא נשק) יבוא לבית הנפקד מפקד מצויד ברכב כדי לברר את סיבת ההיעדרות ולהחזיר אותו לבסיס. בפועל, ברוב המקרים מדובר בהליך פורמלי שבמסגרתו נמסר מכתב לבני משפחת הנפקד ובו הסבר על משמעות העבירה.
הטיפול בעבירת נפקדות נעשה במסגרת היחידה בדין משמעתי (דמ"ש) בפני קצין בעל סמכות, כלומר, לא ייזקף לחובתו רישום פלילי, דבר שרק בית הדין הצבאי יכול לגרום.

העונש על נפקדות

העונש על עבירות נפקדות תלוי בשיקול דעת הקצין המקיים את ההליך המשמעתי, והוא תלוי בגורמים כמו נסיבות העבירה, משך זמן ההיעדרות וחומרתה. עונש המאסר המקסימלי שניתן לגזור על נפקד במסגרת דין משמעתי הוא 35 ימי מחבוש.

בעזרת עורך דין צבאי אפשר להקל בעונש על נפקדות

במקרים רבים, חיילים נעדרים מן השירות הצבאי בעקבות יחס מפלה מן המפקדים, הטרדות מיניות, התעללות, מצב נפשי קשה ועוד נסיבות אישיות אחרות. רבים מן החיילים לא מאמינים כי תמצא להם אוזן קשבת במערכת הצבאית ומעדיפים להיעדר מן השירות מחשש שקולם לא יישמע ולא יינתן להם מענה.
לאור החומרה הרבה שמייחס הצבא לעבירות נפקדות ועריקות, חשוב מאוד להבין כי יש להציג את הנסיבות האישיות בדרך הטובה ביותר כדי להקל את חומרת העונש. יהיה קשה עד בלתי אפשרי לעשות זאת ללא התייעצות בעורך דין צבאי המכיר את המערכת לעומק וידע להשתמש בטיעונים הטובים ביותר כדי להגן עליכם מפני עונש כבד.
לפנייה לעו"ד צבאי דנה נוף – לחצו כאן                

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: