סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

כל מה שצריך לדעת לפני חקירה של משטרה צבאית

חקירה במשטרה צבאית חוקרת (מצ"ח) היא אירוע מלחיץ ומשמעותי שעשוי לקבוע את גורלכם. כדאי שתגיעו מוכנים

המשטרה הצבאית החוקרת, או בכינויה הנפוץ – מצ"ח, היא הגוף המקביל לרשות אכיפת החוק בחיים האזרחיים – המשטרה. מצ"ח חוקרת מדי שנה אלפי חיילים בחשד לעבירות שונות, החל בעבירות סמים וכלה בעריקות. חקירה במשטרה הצבאית יכולה לקבוע את גורלכם לטוב ולרע, ומטרתה לבסס חשדות לביצוע עבירה לכדי הרשעה.

חשוב לדעת, כי עיקר כתבי האישום המוגשים כנגד חיילים מבוססים על חומרי החקירה במשטרה הצבאית החוקרת, ורק מיעוט מחומרי ההרשעה הוא עדויות ומידע מודיעיני. בגלל הקושי בהשגת עדויות מהימנות שתהיינה קבילות בבית הדין הצבאי, למצ"ח יש אינטרס עליון שתפלילו את עצמכם במתן הודיה או עדות שתוכיח כי ביצעתם עבירה.

 

נקראתם לחקירת מצ"ח? אל תדברו מילה לפני שהתייעצתם עם עו"ד צבאי 

אל תדברו עם אף אחד – גם עם מי שנראה ידיד. כלל ברזל שחשוב לזכור בכל הקשור לחקירת מצ"ח: מרגע שנקראתם לחקירה, כל מילה שתגידו עשויה לשמש כנגדכם בבית הדין הצבאי. אל תדברו מילה, גם לא שיחה ידידותית. דרשו להתייעץ עם עורך דין צבאי

המשטרה הצבאית חייבת לאפשר לכם לשוחח טלפונית עם עורך דין צבאי בחדר פרטי בו אף אחד, כולל החוקר, לא יכול לשמוע את שיחתכם. כל זה יקרה לא לפני שהחוקר יוודא שאכן אתם מבקשים לשוחח עם עורך דין (לעיתים מבקשים מעוה"ד לשלוח תעודת עורך דין  בתוקף.
חוקרי מצ"ח ינסו לאיים עליכם ולהפחיד אתכם. "אם אתה רוצה לדבר עם עו"ד זהו סימן שאתה אשם". לא, זהו לא סימן לכלום, וסירוב לדבר עד התייעצות עם עורך דין צבאי אינו נחשב לשמירה על זכות השתיקה שיכולה להוסיף משקל לחומר הראיות נגדכם. זו זכותכם הלגיטימית ולא ייגרם לכם כל נזק מכך. המשטרה הצבאית החוקרת משתמשת באינספור תכסיסים ומניפולציות כדי להשיג מכם הודיה או הפללה. כשתשבו במסדרון בהמתנה לחקירת מצ"ח יהיו שם חיילים נוספים שגם הם ממתינים לחקירה. אל תתפתו לשוחח עמם ולחלוק חוויות. חלקם הם מדובבים מטעם המשטרה הצבאית, וכל מילה שלכם מתועדת על ידם ואף מצולמת. ככלל, כל תנועה שלכם מרגע הזימון לחקירה עשויה להיות מתועדת ולהוות חלק מחומר הראיות נגדכם.

חשוב מאוד: אל תבטחו בחוקרים, גם לא ב'חוקר הטוב', זה שתפקידו להרגיע אתכם אחרי ה'חוקר הרע'. אף אחד במשטרה הצבאית אינו ידיד שלכם או מתכוון לסייע לכם. אל תתפתו לניסיונות הידידות מצד חוקרי מצ"ח. הזהרו בלשונכם.

 

כדי לצלוח חקירת משטרה צבאית חייבים ליווי של עורך דין צבאי

לנחקרים בחקירת משטרה צבאית חוקרת אין את הכלים להתמודד עם התחכום שמפעילה מצ"ח נגד החשודים. אולם עומדות לרשות הנחקרים זכויות בסיסיות.

לכן, גם אם חוקרי מצ"ח ינסו להניא אתכם מעמידה על זכויות אלה והדרישה לקבלתן. ליווי עורך דין צבאי בחקירת מצ"ח הוא זכות בסיסית  ולא בגדר המלצה אלא בגדר חובה. 

מי שלא מכיר את המערכת, אין לו סיכוי לצלוח את החקירה בשלום מבלי שהתייעץ עם עורך דין צבאי וכך תוסיפו הודיות והפללות לחומר הראיות נגדכם.

 

לאיזה עורך דין כדאי לפנות?

לפני שתעמדו מול חוקרת  או חוקר פלילית מצח,  חובה כאמור להתייעץ עם עורך דין. חשוב להבין כי חוקי משטרה צבאית וצה"ל אינם מאפשרים נוכחות של עורך הדין בחקירה עצמה. למעשה, גם אין ייצוג של עורכי דין במהלך חקירות אזרחיות, כפי שאפשר לראות למשל בסרטים הוליוודיים וכפי שאכן קורה באמריקה. אין ספק שעמידה מול חוקר פלילי מצח או חוקר אזרחי, ללא ליווי של עורך דין, משחק לרעת החשוד ונקווה שבעתיד המצב ישתנה, כך שעורכי דין יוכלו לשמור על זכויות לקוחותיהם מול חוקרת פלילית במשטרה הצבאית.

הייעוץ יהיה פרונטלי – אם מספיקים להיפגש לפני החקירה או טלפוני, במהלך החקירה.

במצב עניינים זה יש כמובן להפיק את המיטב ולפנות אל עורך דין צבאי, אשר יסייע בעמידה מול חוקרת מצח או חוקר פלילי בצבא.

אחת השאלות החשובות היא לאיזה עורך דין כדאי לפנות. ובכן, עד לפני מספר שנים הכתובת שאליה ניתן היה לפנות היו עורכי דין צבאיים, כלומר בעלי הסמכה להופעה בפני בתי דין צבאיים. מדובר בעורכי דין אזרחיים בעלי ניסיון רב והיכרות מעמיקה עם המערכת הצבאית, ועם ההתנהלות של חוקרת פלילית במצח או חוקר. יחד עם זאת, החל משנת 2017 חל שינוי בתחום וכיום כל עורך דין יכול לייצג לקוחות שהסתבכו עם מצח משטרה צבאית. ומה שחשוב להבין הוא שיש הבדלים בין אלו לאלו.

כאשר אתם מקבלים ממשטרה צבאית חוקרת אפשרות להתקשר לעורך דין , אתם רוצים לדעת שמי שתפנו אליו ויעמוד לימינכם הוא הגורם המקצועי ביותר שיש. תרצו לקבל ייעוץ, ליווי וייצוג המכיר היטב את הפרוצדורה המצפה לכם, את החוקים והתקנות לגבי חיפושים ומעצרים בצבא, את האופן שבו מתנהל חוקר פלילי צהל, את הדרך שבה בוחנים את הראיות בפרקליטות הצבאית וכן הלאה. מטבע הדברים, ככל שיש יותר ניסיון ובקיאות במערכת הצבאית, העומדת בפני עצמה עם חוקים, תקנות, הליכים וכללים השונים מהמערכת האזרחית, כך גדל מאוד הסיכוי לאתר פתרונות יצירתיים, למנוע טעויות חמורות, למצוא כשלים בהתנהלות של חוקרי מצ"ח בחקירה  פלילית בצבא המובילה לפסילת ראיות ואף לסגירת התיק, וכיוצא בזאת.

יש לציין כי חיילים יכולים לפנות גם אל הסנגוריה הצבאית ולקבל ייצוג בחינם. זוהי בהחלט אפשרות, והשירות ניתן על ידי עורכי דין שמכירים טוב את המערכת. יחד עם זאת, ראוי להדגיש שלא ניתן לבחור את עורך הדין שייצג אתכם. לכן פעמים רבות הכתובת הטובה ביותר היא לפנות לעו"ד צבאי בעל ניסיון של  שנים רבות עם המערכת הצבאית, שאינם חוששים לפעול בצורה נחרצת מול הגורמים המעורבים, ושיש להם בשלות אישית, בגרות וניסיון חיים התורם לטיב הליווי שמקבלים לקוחותיהם.

דוגמא טובה לכך מהווה עורכת הדין דנה נוף, הנמנית על המובילים בדיני צבא בישראל. מאז פרישתה מצה"ל בדרגת סא"ל בשנת 2005 ייצגה עו"ד נוף מאות חיילים בבתי דין צבאיים ומול רשויות צה"ל, ובמהלך שנים אלו צברה הצלחות רבות ומוניטין מצוין.

לפרטים נוספים ולקבלת ייעוץ והכנה לפני חקירה, צרו קשר כאן או בטלפונים 03-7360260 ו-04-8682000.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: