סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-86820000

כל מה שצריך לדעת לפני חקירה של משטרה צבאית

חקירה במשטרה צבאית חוקרת (מצ"ח) היא אירוע מלחיץ ומשמעותי שעשוי לקבוע את גורלכם. כדאי שתגיעו מוכנים

המשטרה הצבאית החוקרת, או בכינויה הנפוץ – מצ"ח, היא הגוף המקביל לרשות אכיפת החוק בחיים האזרחיים – המשטרה. מצ"ח חוקרת מדי שנה אלפי חיילים בחשד לעבירות שונות, החל בעבירות סמים וכלה בעריקות. חקירה במשטרה הצבאית יכולה לקבוע את גורלכם לטוב ולרע, ומטרתה לבסס חשדות לביצוע עבירה לכדי הרשעה.
חשוב לדעת, כי עיקר כתבי האישום המוגשים כנגד חיילים מבוססים על חומרי החקירה במשטרה הצבאית החוקרת, ורק מיעוט מחומרי ההרשעה הוא עדויות ומידע מודיעיני. בגלל הקושי בהשגת עדויות מהימנות שתהיינה קבילות בבית הדין הצבאי, למצ"ח יש אינטרס עליון שתפלילו את עצמכם במתן הודיה או עדות שתוכיח כי ביצעתם עבירה.

נקראתם לחקירת מצ"ח? אל תדברו מילה לפני שהתייעצתם עם עו"ד צבאי 

אל תדברו עם אף אחד – גם עם מי שנראה ידיד. כלל ברזל שחשוב לזכור בכל הקשור לחקירת מצ"ח: מרגע שנקראתם לחקירה, כל מילה שתגידו עשויה לשמש כנגדכם בבית הדין הצבאי. אל תדברו מילה, גם לא שיחה ידידותית. דרשו להתייעץ עם עורך דין צבאיהמשטרה הצבאית חייבת לאפשר לכם לשוחח טלפונית עם עורך דין צבאי בחדר פרטי בו אף אחד, כולל החוקר, לא יכול לשמוע את שיחתכם. כל זה יקרה לא לפני שהחוקר יוודא שלעורך הדין אתו אתם משוחחים יש רישיון לייצוג חיילים בבית דין צבאי.
חוקרי מצ"ח ינסו לאיים עליכם ולהפחיד אתכם. "אם אתה רוצה לדבר עם עו"ד זהו סימן שאתה אשם". לא, זהו לא סימן לכלום, וסירוב לדבר עד התייעצות עם עורך דין צבאי אינו נחשב לשמירה על זכות השתיקה שיכולה להוסיף משקל לחומר הראיות נגדכם. זו זכותכם הלגיטימית ולא ייגרם לכם כל נזק מכך, להיפך.

המשטרה הצבאית החוקרת משתמשת באינספור תכסיסים ומניפולציות כדי להשיג מכם הודיה או הפללה. כשתשבו במסדרון בהמתנה לחקירת מצ"ח יהיו שם חיילים נוספים שגם הם ממתינים לחקירה. אל תתפתו לשוחח עמם ולחלוק חוויות. חלקם הם מדובבים מטעם המשטרה הצבאית, וכל מילה שלכם מתועדת על ידם.ככלל, כל תנועה שלכם מרגע הזימון לחקירה עשויה להיות מתועדת ולהוות חלק מחומר הראיות נגדכם.
חשוב מאוד: אל תבטחו בחוקרים, גם לא ב'חוקר הטוב', זה שתפקידו להרגיע אתכם אחרי ה'חוקר הרע'. אף אחד במשטרה הצבאית אינו ידיד שלכם או מתכוון לסייע לכם. אל תתפתו לניסיונות הידידות מצד חוקרי מצ"ח. הזהרו בלשונכם.

כדי לצלוח חקירת משטרה צבאית חייבים ליווי של עורך דין צבאי

לנחקרים בחקירת משטרה צבאית חוקרת אין את הכלים להתמודד עם התחכום שמפעילה מצ"ח נגד החשודים. כמו כן, עומדות לרשותכם זכויות רבות, גם אם חוקרי מצ"ח ינסו להניא אתכם מעמידה על זכויות אלה והדרישה לקבלתן. ליווי עורך דין צבאי בחקירת מצ"ח הוא לא בגדר המלצה אלא בגדר חובה. כמי שלא מכיר את המערכת מבפנים, אין לכם סיכוי לצלוח את החקירה בשלום מבלי שתוסיפו הודיות והפללות לחומר הראיות נגדכם.
להתייעצות עם עו"ד צבאי דנה נוף – לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
שתף בווטסאפ
דילוג לתוכן