סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

חקירות מצ"ח סירוב למסור דגימת שתן

הדרך היחידה להכריח אתכם למסור דגימת שתן בעת חקירת מצ"ח על עבירות סמים – היא צו קש"ב. כדאי שתדעו

מעת לעת, מתבצעות ביחידות צה"ל פעולות יזומות, פעולות מנע, שבמסגרתן מתבקשים חיילים ביחידה מסוימת למסור דגימות שתן. מדובר בדגימות אקראיות שמטרתן היא הרתעה וגילוי אקראי של חיילים המשתמשים בסמים.

במסגרת פעולות המנע, אין חובה על החיילים למסור דגימת שתן. עקרונית, ניתן ליטול דגימת שתן מחייל – רק אם הוא מסכים לכך, ובכתב. החייל אינו חייב להסכים ליתן את השתן וגם אינו חייב להסביר מהי הסיבה לסירובו (לעתים, הסבר יכול להפליל אותו בעבירה).

למעשה, החייל יכול פשוט לומר: "זוהי זכותי לסרב למסור שתן לבדיקה" – ללא נימוק. הוא לא ייעצר, ואין זכות לעכבו. מצ"ח אינה רשאית לחקור את החייל על סיבת סירובו ליתן את השתן. כמו כן לא ניתן לנקוט כנגדו צעדי ענישה על כך. יחד עם זאת, סירוב מצדו של חייל למסור דגימת שתן מעורר חשד נגדו.

אם נגד חייל יש חשד ספציפי כי הוא משתמש בסמים והוא לא מוכן למסור דגימת שתן, הדרך היחידה לחייבו לעשות זאת היא להוציא נגדו צו של קש"ב (קצין שיפוט בכיר במשטרה הצבאית). במקרה כזה, החייל חייב למסור דגימה, וסירוב למסור דגימה כאמור מהווה עבירה של סירוב להיבדק לשם גילוי שימוש בסמים מסוכנים, לפי סעיף 127א לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955.

חקירת מצ"ח בעבירות סמים: מה ההשלכות?

אם בכל זאת החייל מסרב למסור דגימת שתן, הרי סירוב לצו קש"ב יוביל לחקירת מצ"ח, שבמהלכה ייחקר החייל ויידרש לנמק את סירובו. חייל זה צפוי לעמוד לדין בפני בית דין צבאי בגין עבירה של סירוב למסור דגימת שתן.

עבירה של סירוב להיבדק נתפסת, על ידי הפרקליטות הצבאית, זהה בחומרתה לעבירה של שימוש חד-פעמי בסם מסוכן מסוג קנאביס (מריחואנה, חשיש), ואף רמת הענישה המקובלת בגין עבירות מסוגים אלה דומה.

בעבר, נגד חייל שהועמד לדין בגין עבירה של סירוב להיבדק לא נרשם רישום פלילי. בעקבות תיקון 63 לחוק השיפוט הצבאי עבירה זו (סעיף 127 לחש"צ), גוררת בחובה רישום פלילי. בכל מקרה שבו נתן חייל דגימת שתן והוא חושש לתוצאותיה, או במקרה בו סירב חייל להיבדק לשם גילוי שימוש בסמים מסוכנים, זכותו המלאה להיוועץ בעורך-דין   צבאי בכל שלב – לפני, במהלך ואחרי החקירה. גורמי החקירה מחויבים לאפשר לו לממש זכות זו.

חשוב לציין כי עורך-דין המתמחה במשפט צבאי, בעל אישור הופעה בבתי דין צבאיים, יכול לסייע רבות לחייל שאינו מבין את ההליך המנוהל נגדו, או מתקשה להתמודד איתו. התייעצות עם עורך דין צבאי אינה מלמדת על אשמה.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן