סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

חיילים שהורשעו בצבא יוכלו למחוק את רישומם הפלילי

חיילים שהורשעו בצבא יוכלו למחוק את רישומם הפלילי
ליאור פרי (04.10.2011)

מהפיכה ברישום הפלילי של חיילים שביצעו

שני חברים בני 19, האחד חייל וחברו האזרח נתפסים מעשנים גראס יחדיו. הביטוי "לתפוס ראש" מקבל משמעות חדשה – החייל תופס את ראשו ביאוש בעוד שחברו האזרח מחייך כל הדרך לג'ויינט הבא. כנגד האזרח, לפי הנחיות היועץ המשפט לממשלה, לא יוגש כתב אישום ואם יוגש, קרוב לוודאי שיסתיים ללא הרשעה. אך אצל החייל מדובר במלחמת הישרדות אמיתית. כתב אישום יוגש נגדו בבית דין צבאי ויגרור אחריו רישום פלילי על כל המשתמע מכך. לאחר ריצוי עונשו, החייל אף עלול לעמוד בפני ועדת סמים שבסמכותה לשחררו מצה"ל מסיבות של "התנהגות רעה וחמורה" על רקע עישון סמים. כך אומרת עו"ד דנה נוף, מומחית לדין הצבאי, המתייחסת לשינוי החדש בנושא הרישום הפלילי של עבירות שבוצעו בתקופת הצבא. 
בעקבות התיקון, נקבעה מדרג של "רישום פלילי מופחת", שבמסגרתו, משך התקופה עד למחיקת הרישום הפלילי קוצר לחמש שנים. הרישום הפלילי המופחת מקביל בהשלכותיו לאלו של צו מבחן ללא הרשעה או צו שירות לתועלת הציבור ללא הרשעה, הנהוגים במערכת המשפט האזרחית. 
התיקון שנכנס לתוקף בימים אלו יחול על הרשעות חדשות של חיילים, אולם יש לו גם תחולה רטרואקטיבית על חיילים שהורשעו ושלהרשעתם נלווה רישום פלילי שלא תואם את נסיבות העבירה. עשרות אלפי חיילי צפויים, אם כך, ליהנות מתיקון החוק.
התיקון יחול על מי שהורשע פעם אחת בלבד .

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: