סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

חוק זכויות נפגעי עברה-לא להיפגע בשנית

רבים מנפגעי עבירות שונות מוצאים עצמם חשופים לניסיונות פגיעה חוזרת מצד הפוגעים – ניסיונות שמתבצעים, במקרים רבים, על רקע קיום ההליך המשפטי נגד הפוגעים. חוק זכויות נפגעי עבירה חוקק במטרה להגן על נפגעי עבירה ובני משפחותיהם מפני ניסיונות לפגיעה נוספת, ובנוסף, קובע החוק שורה של זכויות להן זכאים נפגעי עבירה ובני משפחותיהם

ניסיונות לפגיעה חוזרת לאחר פגיעה ממעשים פליליים – הם תופעה שכיחה למדי. רבים מאלה שנפגעו בתקיפות אלימות או מין, הונאות או עבירות פליליות אחרות, נחשפים לניסיונות פגיעה נוספים לאחר העבירה הראשונה, אם זה על רקע המניע הראשוני שגרם לעבירה הראשונה, ואם זה במטרה לשבש ולעצור את ההליך המשפטי המתקיים נגד הפוגעים. ניסיונות פגיעה כאלה הם חמורים ביותר, במיוחד לאור העובדה שנפגעי עבירה סובלים גם כך מהשלכות הפגיעה; השלכות שעלולות להשאיר את חותמן למשך שנים ארוכות בנפשם ובגופם של הנפגעים. בגלל חשיבות הדברים וחומרתם, חוקק חוק זכויות נפגעי עבירה – חוק שכל מטרתו היא להגן על נפגעי עבירה מפני ניסיונות פגיעה וכן להעניק לנפגעים זכויות נוספות שיקלו עליהם ככל האפשר. במקביל, במשטרה ובפרקליטות פועלות יחידות סיוע שתפקידן להעניק מעטפת הגנה ועזרה עבור נפגעי עבירה ובני משפחותיהם.

חוק זכויות נפגעי עבירה: מי זכאי להגנה על פי החוק?

על פי חוק זכויות נפגעי עבירה, נפגעי עבירה הם מי שנפגעו במישרין מעבירה, או בני משפחותיהם של אלה שמתו כתוצאה מעבירה, למעט החשוד בביצוע המעשה, הנאשם והנידון. כך למעשה, החוק רואה כנפגעי עבירה גם את בני משפחותיהם של נפגעי עבירה שמותם נגרם כתוצאה מהעבירה, וקובע יסוד חשוב, לפיו נפגעי עבירה אינם רק אלה שנפגעו באופן ישיר מהעבירה, אלא גם אלה שנפגעו פגיעה חמורה באופן עקיף. ההגנה והזכויות המגיעות לנפגעי עבירה מוקנות לבני המשפחה על פי סדר מוגדר: ראשית, יהיה זכאי להגנה בן הזוג בשעת המוות של מי שנהרג כתוצאה מהעבירה, אם אין לנפגע בן זוג, יעברו הזכויות לילדים, ואחר כך להורי הנפגע ולאחיו. במקרה שאין למנוח שארים, הזכויות יעברו למי ששימש כאפוטרופוס המנוח לפני המוות.          

חוק זכויות נפגעי עבירה: זכויות הנפגעים

שני התחומים העיקריים בהם מטפל חוק זכויות נפגעי עבירה הם הזכות להגנה והזכות לקבלת מידע. על פי החוק, נפגעי עבירה זכאים לחיים תקינים ושלווים, ללא ניסיונות פגיעה והטרדה מן הצד הפוגע או שלוחיו. על יישומו של עיקרון זה בפועל אחראית המשטרה, שמחובתה להגן על נפגעי העבירה במקרה שיש חשש לשלומם. בנוסף לזכות להגנה, מקנה החוק לנפגעי עבירה זכות לקבלת מידע, העומדת להם מרגע הגשת התלונה ועד לסיום ההליך המשפטי. על פי החוק, נפגע עבירה זכאי לדרוש ולקבל כל מידע שקיים בעניין ההליך הפלילי – כל עוד זה אינו עשוי לשבש את החקירה או לפגוע במישהו. זכות זו כוללת את האפשרות לעיין בכתב האישום, וגם לדעת מה נעשה במהלך מעצרו של החשוד. בנוסף, נפגעי עבירה זכאים לכל המידע על זכויותיהם מרגע הגשת התלונה.
הגנת זכויות נפגעי עבירה היא עניין בעל חשיבות חיונית לחייהם של הנפגעים ובני משפחותיהם. במקרים רבים דרושה עזרת עו"ד כדי להגן על הנפגעים מפגיעה או הפרעה לחייהם, כמו גם כדי להנגיש לנפגעים את כל המידע הרלוונטי שיסייע להם לנהל את ההליך המשפטי בדרך הטובה ביותר. עורכת דין צבאי דנה נוף עסקה רבות בייצוג נפגעי עבירה, וניהלה בהצלחה תביעות רבות להגנה על נפגעי עבירה.
לפניה לעורכת דין צבאי דנה נוף, לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן