סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

זכויות נכי צה"ל – עו"ד דנה נוף

לימודים

נכי צה"ל זכאים לקבלת סיוע במימון לימודיהם, וזאת בהתאם לתקנה 17-א' לחוק הנכים (תגמולים ושיקום). סיוע זה מיועד לצרכי לימודים לרכישת מקצוע והוא תקף גם ללימודי הכשרה מקצועית, גם ללימודי תואר ראשון במוסד להשכלה גבוהה. מעבר לסיוע בשכר הלימוד, נכי צה"ל זכאים לסיוע המיועד לרכישת ציוד לימודי וכן לתשלום בגין הוצאות המחיה לאורך תקופת הלימודים. להלן פירוט מורחב אודות משך הסיוע בהתאם למסלול הלימודים:

מכינות קדם אקדמיות- הסיוע מוענק לתקופה של שנה עד שנתיים בהתאם לאופי המכינה (חד שלבית או דו שלבית).

אוניברסיטה פתוחה- הסיוע מוענק לתקופה של עד חמש שנים, וזאת בתנאי שהיקף הסיוע איננו עולה על 300 אחוזים משכר הלימוד הרגיל לתואר ראשון באוניברסיטה.

תעודת הוראה- הסיוע יתנן עבור תואר ראשון לתקופה של עד 4 שנים.

לימודי הנדסה- הסיוע במימון שכר הלימוד ינתן עבר השלמת תואר מהנדס וזאת לאחר סיום לימודי ההנדסאות.

לימודים בחו"ל- שכר הלימוד יינתן אך ורק למוסדות אקדמאיים בחו"ל בהם התואר המוענק הינו מוכר בארץ. תקופת המימון הינה לאורך כל תקופת הלימודים וזאת בהתאם לסכום הסיוע המקובל לשכר לימוד במסלול לימודים מקביל בישראל.

חשוב לדעת: נכי צה"ל זכאים להשתתפות במימון לימודיהם העל תיכוניים ו/או האקדמאיים של ילדיהם, כאשר המענק עצמו משולם למשך תקופה של עד שלוש שנות לימוד לתואר ראשון או ללימודי תעודה. 

מיסים

על פי חוק, נכה צה"ל בשיער נכות של 100% ו/או למעלה מ-89 אחוזים, יהא זכאי לפטור מתשלומי מס הכנסה וזאת עד לתקרת ההכנסה המתעדכנת מעת לעת. הזכאות לפטור עומדת לרשותם של נכי צה"ל גם באופן רטרואקטיבי (עד שש שנים מיום הגשת הבקשה לפטור), וזאת במידה וזכאותם לפטור החלה בשנים אשר קדמו לשנת המס בה הם הגישו את הבקשה.

חשוב לדעת: עובד שבן זוגו הינו נטול הכנסות, זכאי לנקודת זיכוי אחת, וזאת בתנאי שאחד מבני הזוג הינו נכה צה"ל מעל 90%. הטבת מס זו מיועדת אך ורק לזוגות נשואים.

כמו כן, נכי צה"ל זכאים להנחה קבועה בארנונה, הנחה במס רכישה והנחה קבועה בחשבונות המים והחשמל.

דיור

משרד הבינוי והשיכון מעמיד לרשות נכי צה"ל סיוע במימון התאמת דירותיהם לצרכיהם היומיומיים. סיוע זה ניתן לזכאי הדיור הציבורי כמענק מלא ואילו ליתר ציבור הנכים הסיוע ניתן עד לגובה של 65,000 שקלים עבור שינויים פנימיים ו/או חיצוניים בשטח הדירה ועד 130 אלף שקלים לצורך התקנת מעלון בשטח הדירה.

סיוע זה ניתן לנכי צה"ל מיום ה-19.3.2015, והוא מורכב בחלקו מכספי מענק הניתנים לנכה ומכספי הלוואה אותה נוטל הנכה לצורך התאמת סביבת מגוריו לצרכיו האישיים.

תחבורה

נכי צה"ל זכאים לקבלת תג נכה המונפק על ידי משרד התחבורה. תג זה מאפשר לציבור הנכים להחנות את רכבכם במקומות המיועדים לכך. תג הנכה ניתן עבור שני כלי רכב המשמשים את הנכה דרך קבע. שימו לב- השימוש בתג הנכה מתאפשר אך ורק במקרים בהם הנכה נמצא ברכב, בין אם כנהג ובין אם כנוסע. 

במקביל, עבור אחד מכלי הרכב להם הונפק תג הנכה, יינתן פטור מתשלום אגרת הרישוי, כאשר התשלום הנדרש הינו 27 שקלים. את הבקשה לפטור תדרשו להגיע במעמד הגשת טופס הבקשה לתג החניה, כאשר ניתן לקבל גם החזר רטרואקטיבי בגין היחס החלקי מאגרת הרישוי אשר שולמה במלואה עוד טרם קבלת תג החנייה-נכה.

בנוסף, נכי צה"ל זכאים להנחה קבועה בעת השימוש בתחבורה ציבורית (רכבות ואוטובוסים), כאשר נכים המתניידים באמצעות בכיסאות גלגלים זכאים לפטור מלא מתשלום הנסיעה ברכבת.

תרבות ופנאי

נכי צה"ל זכאים לקבלת הנחה או הטבה מסוימת במגוון רחב של מוסדות תרבות ואומנות ברחבי המדינה, וזאת בנוסף להנחות הקבועות העומדות לרשותם במקומות בילוי ופנאי שונים ברחבי הארץ במסגרת חברותם בארגון נכי צה"ל.

גמלת נכות

בנוסף להטבות המופיעות לעיל, נכי צה"ל זכאים לקבלת גמלה חודשית או תשלום מענק חד פעמי וזאת בהתם לשיעור אחוזי הנכות אשר נקבעו להם. סכומי הגמלה החודשית ו/או המענק החד פעמי משתנה מעת לעת, כאשר נכים בשיעור שנע בין 10 ל-19% נכות זכאים לקבלת מענק חד פעמי בסכומים הנעים בין 36,000 שקלים ל-135,000 שקלים, ואילו תובעים שנקבע לגבהים שיעור נכות הגבוה יותר מ-20% יוכרו כנכי צה"ל ואף יהיו זכאים לקבלת גמלה חודשית.

לצורך מימוש מלוא זכויותיכם כנכי צה"ל, אנו ממליצים לכל אחד ואחת מכם, להיוועץ עם עורך דין צבאי המתמחה בניהול תביעות אל מול אגף השיקום. עורך הדין העוסק בעניין, הינה איש מקצוע הבקיא בכל פרטי הזכאות העומדים לרשותכם כנכי צה"ל, ובחלק מהמקרים הוא יוכל לסייע לכם ברמה המשפטית לצורך מימוש מלא (ואף רטרואקטיבי) של מכלול הזכויות והכספים להם אתם זכאים על פי חוק הנכים (תגמולים ושיקום).

כל מה שאתם צריכים לדעת על קצין התגמולים

אדם שנפגע במהלך שירותו הביטחוני זכאי להגיש תביעת נכות נגד קצין התגמולים. באילו תנאים זכאים נכי צה"ל להגיש את התביעה? על כך במאמר הבא:

חוק הנכים (תשי”ט-1959) – הוא חוק שמכוחו נגזרת הזכאות להגיש תביעה להכרה בנכות עקב השירות הצבאי, למי שנכותו נגרמה עקב שירות זה. על פי חוק זה, זכאים כאלה שנגרמה להם נכות עקב השירות הצבאי, להגיש תביעה להכרת נכות נגד קצין התגמולים – אגף השיקום. עם השנים הורחבה רשימת הזכאים להגשת תביעה, והיא כוללת היום גם עובדי שב"ס ומשטרה, נציגים בקונסוליות הישראליות בחו"ל, ואפילו עובדי משמר הכנסת, בנוסף לחיילים בקבעמילואיםוסדיר וחיילים משוחררים, וכמובן עובדי משרד הביטחון כמו שב"כ ומוסד.

כיצד ובאילו תנאים יש להגיש תביעה נגד קצין התגמולים? 

נכי צהנכי צה"ל

חוק הנכים מגדיר את התנאים שהעומדים בהם עשויים להיות זכאים להכרה בנכות. על פי החוק, הכרה בנכות אפשרית כאשר ניתן להוכיח שהנכות נגרמה במהלך השרות הצבאי ובגינו של השירות הצבאי, או במקרה של חבלה שגרמה לנכות במהלך השירות הצבאי, או במקרה של החמרה במחלה תוך כדי השירות; החמרה שגרמה לנכות נוספת על שהיתה קודם.
חוק הנכים מגדיר נכות כ"איבוד הכושר לפעול פעולה רגילה, בין גופנית ובין שכלית, וכן פחיתתו של כושר זה". אם וכאשר נגרמה נכות באחת מהדרכים האלו, כדי שהתביעה מקצין התגמולים תתקבל, יש להוכיח בראיות ממשיות כי הנכות או המחלה נגרמו במהלך השירות הצבאי ובגללו. כך, אם חייל תובע את קצין התגמולים בגין נכות שהוא סובל ממנה כעת אך הוא לא מצליח להוכיח כי הנכות נגרמה כפועל יוצא מתנאי השירות הצבאי – התביעה לא תתקבל. בנוסף, יש להוכיח כי הנכות או המחלה התחילו תוך כדי השירות הצבאי ולא לאחריו. ככל שהראיות יהיו מוצקות יותר, ויכללו חוות דעת רפואיות ומסמכים ברורים ונאמנים בדבר הנכות או המחלה – כך הסיכוי לקבלת התביעה יגבר.

את התביעה חשוב להגיש בעזרת עורך דין צבאי

את התביעה מומלץ מאוד להגיש בעזרת עורך דין צבאי בעל ניסיון בעניינים אלה. עו"ד צבאי דנה נוף היא בעלת ניסיון רב שנים בתביעות קצין תגמולים, ותדע ללוות אתכם ולבנות את התביעה כך שתזכה לסיכויים הטובים ביותר להתקבל אצל קצין התגמולים. לאחר הגשת התביעה, יכול קצין התגמולים לאשר את התביעה או לדחותה. אם קצין התגמולים אישר את התביעה, השלב הבא יהיה בדיקה בפני ועדה רפואית, כדי לקבוע את אחוזי הנכות של התובע.
אם נדחתה התביעה, התובע יכול להגיש ערעור על ההחלטה בתוך פרק זמן של עד 45 יום מקבלת ההודעה על הדחייה.

אם קצין התגמולים דחה את תביעתכם, כדאי מאוד שתפנו למשרדנו כדי להכין את הערעור בדרך הטובה ביותר. הערעור יוגש לוועדת הערעורים של בית משפט השלום.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: