סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-86820000

חיפוש
חיפוש

התייעצות עם עורך דין צבאי במהלך חקירת מצ"ח

רבים מהחיילים הנחקרים במצ"ח אינם מודעים לזכויותיהם הבסיסיות, כמו הזכות להתייעצות עם עורך דין צבאי, המחייבת את החוקר להפסיק את מהלך החקירה עד לוויתור עליה מצד הנאשם. 

זימון לחקירת מצ"ח בדרך כלל נעשה במהלכה של חקירה המתנהלת כנגד חייל החשוד בביצוע עבירה, במטרה להוציא מהחייל הודאה באשמתו והפללה שלו ושל חיילים נוספים. לעיתים, החקירה לא מתחילה במעצר, אלא ממשיכה את החקירה. יש לקחת בחשבון כי כל תנועה של החייל מאז המעצר יכולה לסייע לחוקרים לגבש את כתב האישום. פעמים רבות נשלחים מדובבים המתחזים לחיילים החשודים לכאורה בביצוע עבירה, והם מנסים ליזום שיחות ידידותיות במטרה להפליל את החייל החשוד. זהו רק אחד מהכלים העומדים לרשות החוקרים. עורך דין צבאי ידריך את החייל כיצד לנהוג מרגע המעצר ועד לחקירה, ויגן על זכויותיו מול גורמי החקירה הצבאית.חקירת מצ"ח היא ללא ספק אירוע משמעותי עבור חייל. מדובר בסיטואציה מלחיצה וטעונת מתח, שפעמים רבות מתחילה במעצר לצורך חקירה. שיטות החקירה הנהוגות במשטרה הצבאית החוקרת הן מגוונות ומתוחכמות, כמו אלו הנהוגות בחקירות משטרה רגילות. הדבר החשוב מכל עבור חייל שזומן או נעצר לחקירת מצ"ח – הוא יצירת קשר עם עורך דין צבאי. לזכות חשוד בביצוע עבירה עומדת האפשרות ליידע עורך דין צבאי על המעצר ועל מקום המעצר. למעשה, הזמן שיחלוף עד לשיחה עם עורך הדין יכולה לקבוע את גורל החשוד. 

שמירה על זכות השתיקה עד להתייעצות עם עורך דין צבאי

זכותו המלאה של החייל לשמור על שתיקה עד להתייעצות עם עורך דין צבאי, התייעצות שצריכה להתקיים בדרך בה רק החייל ומרשו שותפים לשיחה. שמירה על שתיקה אינה מלמדת על אשמה, גם אם ינסו להבהיר לכם את זה. שמירה על זכות השתיקה לאחר התייעצות עם עורך דין צבאי היא עניין מעט שונה, והיא יכולה להטיל משקל נגד החשוד, אבל כל עוד לא התייעצתם עם עו"ד, החוקר אינו רשאי להמשיך במהלך החקירה עד שיאפשרו לכם להתייעץ עם עורך דין.
לסיכום: בדרך לחקירת מצ"ח אל תמתינו רגע. פנו מיד להתייעצות עם עורך דין צבאי, שיוכל לסייע לכם לעבור את החקירה בשלום.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן