סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-86820000

חיפוש
חיפוש

השתמטות מצה"ל

השירות הצבאי מתקיים לאחר הליך גיוס מקדים המתחיל בגיל 17 לערך עד לגיוסו של המועמד לשירות לצבא. גיוס החובה מיושם בהתאם לחוק שירות ביטחון הכולל בתוכו סעיפים שונים המתירים קבלת פטור משירות ואי-גיוס לכל אותם מלש"בים (מועמדים לשירות) הזכאים לכך בהתאם לסיבותיהם האישיות. לצד דרכים חוקיות לקבלת פטור משירות ישנה תופעה המכונה: השתמטות מצה"ל. תופעה זו כוללת בתוכה נקיטת פעולה בדרכים בלתי חוקיות על מנת להימנע משירות בצבא. כל פעולה שמטרתה השתמטות מצה"ל מהווה עבירה על חוק שירות ביטחון (נוסח משולב –התשמ"ו 1986), והיא עלולה להוביל להטלת עונשי מאסר, הרשעה בהליך  פלילי וגוררת עימה גם  רישום פלילי.

מעט מספרים על תופעת ההשתמטות מצה"ל

במהלך השנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר בני/בנות הנוער המשתמטים משירות צבאי, בין אם בדרכים חוקיות ובין אם בדרכים שאינן חוקיות. כיום, מספר המתגייסים עומד על מחצית מבני/בנות הנוער המיועדים לגיוס, כאשר מדי שנה מספר המועמדים לשירות שאינם מתגייסים עומד נע בין 7,000 ל-8,000 איש.

השתמטות מצה"ל – כיצד ניתן להימנע ממנה?

מעבר לעונשים הצפויים לכם, ההשתמטות מצה"ל מלווה בלא מעט השלכות העתידיות להשפיע על חייכם האזרחיים, ולכן מומלץ לעשות הכול על מנת להסדיר את הליך הגיוס או פטור מגיוס לשירות באחת מהדרכים החוקיות העומדות לרשותכם עוד בטרם נקיטת פעולה בלתי חוקית.

חשוב שתדעו: אי התייצבותכם לשירות במועד הגיוס אשר נקבע לכם תוביל להכרזתכם כמשתמטי גיוס, דבר הגורר אחריו הוצאת פקודת מעצר כנגדכם, ומרגע זה, המשטרה הצבאית בשיתוף משטרת ישראל יעשו הכול על מנת ללכוד אתכם ולהעמיד אתם לדין בגין השתמטות מצה"ל.

במידה ואינכם מסוגלים לשרת בצבא מסיבה כזו או אחרת, אנו ממליצים לכם להיוועץ בהקדם האפשרי עם עורך דין צבאי העוסק ומתמחה בליווי מלש"בים (מועמדים לשירות) בנושא. היוועצות מוקדמת ככל הניתן (מייד עם קבלת צו ראשון), תאפשר לכם לבחון את כל האפשרויות החוקיות העומדות לרשותכם לצרכי קבלת פטור משירות או דחיית שירות.

עומדת לרשותכם סיבה מוצדקת להגשת בקשה לקבלת פטור משירות צבאי? רוצים לבחון את סיכוייכם לקבלת פטור משירות? במשרדה של עורכת הדין-דנה נוף, תוכלו ליהנות משירותי ייעוץ והכוונה משפטית בכל הנוגע להסדרת פטור משירות צבאי, בין אם אתם מצויים טרם מועד גיוסכם ובין אם הינכם חיילים בצבא הסדיר.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן