סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

"העדר מן השירות שלא ברשות" – נפקדות? עריקות? השתמטות?

חוק השיפוט הצבאי קובע בסעיף 92 שחייל שערק מהצבא דינו 15 שנות מאסר. עריקה, לפי החוק, היא "העדר מן השירות בצבא מתוך כוונה שלא לחזור לצבא." החוק גם קובע שמי שנעדר מהצבא 21 ימים הרי שהוכיח את כוונתו שלא לחזור לצבא וממילא הוא נחשב עריק. בנוסף, סעיף 94 בחוק קובע שחייל שנעדר מהמקום בו הוא היה אמור להיות יקבל עונש מאסר של שלוש שנים. אלה הן עבירות שהינן ייחודית לצבא ואין דומה להן בדין האזרחי. בשורות הבאות נבחן את העבירה הזו במעט יותר פירוט.

האם ישנם סוגים שונים של היעדרות מהצבא? מהם? 

רשויות הצבא מבדילות בין סוגים שונים – או רמות חומרה שונות – של היעדרות מהשירות.  
  • נפקדות: היעדרות מהמקום שבו החייל אמור להימצא לתקופה של עד 21 ימים. ישנם שני סוגים של נפקדות: נפקדות עד 24 שעות ונפקדות של יותר מ-24 שעות.
  • עריקות: היעדרות מהמקום שבו החייל אמור להימצא לתקופה שמעל 21 ימים.

במה מתבטאים ההבדלים בין סוגי ההיעדרות השונים? 

לצורך הצגה ברורה של ההבדלים, ניעזר בטבלה הבאה.
תקופת ההיעדרותנפקדות "קלה"נפקדותעריקות
תקופת ההיעדרותעד 24 שעותבין 24 שעות ל-21 ימיםמעל 21 ימים
השלכות על אורך השירותההיעדרות נמנית כאילו היה בשירות צבאי.ההיעדרות איננה נמנית כאילו היה בשירות צבאי: על הנפקד יהיה להשלים את הימים שבהם נעדר מהצבא.ההיעדרות איננה נמנית כאילו היה בשירות צבאי: על הנפקד יהיה להשלים את הימים שבהם נעדר מהצבא.
הגורם המטפלהיחידה שלה שייך החייל.היחידה שלה שייך החייל.מדור עריקים/נפקדים במקשל"ר. המשטרה הצבאית מעורבת בטיפול בו.
הגורם השופטדין משמעתי ביחידה.עונש קל יחסית.דין משמעתי ביחידה.עונש שתלוי בנסיבות. ייתכן עונש מאסר.היעדרות ראשונה עד 75 ימים: דין משמעתי. ייתכן, בהתאם לנסיבות, עונש מאסר.
היעדרות שנייה ו/או תקופה של מעל 75 ימים: כתב אישום פלילי בפני בית דין צבאי.  ייתכן עונש מאסר ארוך.
משכורת צבאיתמשולמת גם על תקופת ההיעדרותלא משולמת על תקופת ההיעדרותלא משולמת על תקופת ההיעדרות
שירותי רפואה מהצבאמקבל באופן מלאמקבל באופן מלאעד 60 יום: מקבל באופן מלא.
מעל 60 יום: איננו מקבל.
רישום פלילילאלאכן. במקרה של עונש מאסר של פחות משלושה חודשים הרישום הוא רישום פלילי מופחת.
 

האם עבירות ההיעדרות מהשירות רלבנטית גם לחיילי מילואים?

כן, בהחלט. עם זאת הטיפול בה איננו תמיד זהה וישנה נטייה להחמיר מעט פחות עם חיילי מילואים. חייל מילואים שלא התייצב ביחידה שלו ייחשב כעריק החל מהיום ה-20. אם התייצב ביחידה ורק לאחר מכן החל את תקופת ההיעדרות, התקופה תיחשב כעריקות החל מהיום ה-15. כתב אישום נגד עריקים משירות מילואים מוגש ברוב המקרים רק לאחר היעדרות של מעל שנה מהשירות. 
מי שעדיין לא התגייס – האם גם הוא יכול להיות עריק? 
מי שלא התייצב בבקו"ם וממילא לא חויל, עדיין ייחשב כמי שנעדר מהשירות. הטיפול בו יחל לאחר שנה של היעדרות – דהיינו שנה מהיום שבו היה עליו להתייצב בבקו"ם. 

האם ניתן לטעון לנסיבות מקלות? 

כן. הצבא עשוי להתחשב בנסיבות אישיות כשמגיע הזמן לפסוק את העונש למי שביצע עבירה של היעדרות משירות. במקרים שבהם החייל חושש מעונש כבד במיוחד בגלל תקופת היעדרות ארוכה, כדאי לו להתייעץ עם מומחה בתחום השיפוט הצבאי שיידע כיצד לסייע לו בהצגת הנסיבות המקלות. בכל מקרה יש להביא אישורים רבים ככל האפשר שיעידו על הנסיבות האישיות שגרמו לחייל להיעדר מהשירות. 
חשוב לזכור: פניה אל עורך דין צבאי והתייעצות עימו מוקדם ככל הניתן יכולה לסייע לנאשם בכל הנוגע לשמירת הזכויות שלו בחקירה ובמשפט. התייעצות עם עורך דין אינה מלמדת על אשמה. כמו כן, באפשרותו של עורך דין המתמצא בהליכים המשפטיים בצבא לסייע לחייל בשרות סדיר או מילואים שלרוב אינו מבין את ההליך המתנהל נגדו ומתקשה להתמודד איתו.
*** 
ניצבים בפני אישום של היעדרות מהשירות? זקוקים לייעוץ מקצועי בענייני נפקדות ועריקות? עורך דין דנה נוף היא בעלת אישור לייצג חיילים בפני בתי דין צבאיים והיא בעלת ניסיון ארוך שנים בכל הנוגע למערכת המשפט הצבאית וידע רב ומעמיק בכל תחומי הדין הצבאי. 
לייעוץ משפטי צרו קשר בטלפון – 03-73-60-260 
אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושא. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעו"ד

זכרו! חשוב לפנות ולהיוועץ בעורך דין מוקדם ככל הניתן, על מנת להיטיב ולשמור על זכויותיכם בחקירה והמשפט. היוועצות בעורך דין אינה מלמדת על אשמה.
חשוב לציין כי עורך-דין המתמצא בהליכים המשפטיים בצבא, יכול לסייע רבות לחייל בשרות סדיר או מילואים שאינו מבין את ההליך המנוהל כנגדו או מתקשה להתמודד איתו.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן