סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

הסדרת מעמד בני שליחים

בני נוער השוהים דרך קבע יחד עם הוריהם בחו"ל (במסגרת שליחות ההורים) זכאים להסדרת מעמדם בכל הנוגע לגיוסם לצה"ל, וזאת במסגרת פניה לקונסוליה בבקשה להסדרת מעמד בני שליחים. בשורות הבאות תוכלו למצוא מידע משפטי מורחב בנושא.

חוק גיוס חובה

בישראל ובין אם הוא שוהה בחו"ל, מחויב בגיוס לשירות צבאי עם הגיעו לגיל 18. כמו כן, בהגיעו לגיל 17 הינו מחויב בהתייצבות בלשכות הגיוס השונות ברחבי המדינה לצורך קיומן של בדיקות רפואיות והתאמת נתונים אישיים. כפועל יוצא מכך, גם בני שליחים המוגדרים כאזרחיים ישראליים מחויבים בהתייצבות מקדימה בגיל 17 בלשכות הגיוס ולאחר מכן בהגיעם לגיל 18 לשירות צבאי מלא.

הליך הסדרת מעמדם של בני שליחים

החוק מאפשר לבני שליחים המיועדים לשירות צבאי להסדיר את מעמדם באופן כזה שיוביל לקבלת פטור משירות צבאי באורח זמני. הסדרת מעמד בני שליחים הינו הכרחי ואף חיוני לבני שליחים השוהים בחו"ל, וזאת מכיוון שאי הסדרת המעמד תחשב לעבירה על חוק הגיוס ותהפוך את בני השליחים ל"שוהים ללא רשות בחו"ל" או גרוע מכך, ל"משתמטים משירות צבאי". על פי הגדרת החוק, בן שליחים הינו אזרח ישראלי השוהה דרך קבע בחו"ל יחד עם הוריו (או אחד מהם), וזאת במסגרת שליחות ההורה כנציגו של גוף ממשלתי, ציבורי או פרטי לעבודה בחו"ל.
הסדרת המעמד מתבצעת אל מול הקונסוליה במקום המגורים בחו"ל ו/או באמצעות הגורמים המוסמכים בצה"ל. בחלק גדול מהמקרים ההליך מתנהל באמצעות עורך דין צבאי המייצג את בני השליחים.

הסדרת מעמדו של בן השליחים באמצעות עו"ד צבאי מתאפשרת גם בשעה בה האזרח המיועד לגיוס שוהה בחו"ל. אישור המעמד הינו הליך הנתון לשיקול דעתו של מפקד לשכת הגיוס, ולכן, ברוב המקרים מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין צבאי המתמחה בכל הנוגע לדיני החוק הצבאי והסדרת המעמד הצבאי. פנייה מוקדמת מצידו של בן השליחים (עוד בטרם הגיעו לגיל 17) לקבלת שירותיו של עו"ד צבאי, תאפשר לו לבצע את הליך הסדרת המעמד באופן היעיל והמקצועי ביותר, וזאת בטרם רישומו כמשתמט או כעריק מצו ההתחייבות הראשון.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן