סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

הטרדה מינית בצבא - נלחמים בתופעה

החוק למניעת הטרדה מינית (התשנ"ח – 1988) מגדיר את המעשים והאמירות הנחשבים להטרדה מינית ומהווים עבירה פלילית. חוק זה מחייב כל אזרח במדינה, כולל את חיילי צה"ל. כמו כן, החוק מחייב את הגופים הציבוריים והממשלתיים ליישם את הוראות החוק ולהילחם בתופעת ההטרדה המינית. צה"ל אינו שונה מכל גוף אחר במדינה לעניין זה, ובשנים האחרונות צה"ל מגביר את המאבק בהטרדות מיניות ובמטרידים העוברים על החוק, כדי להגן על החיילים מפני תופעה חמורה זו. בהתאם לזאת, בשנים האחרונות הועמדו לדין פלילי חיילים רבים בסדיר ובקבע באישום של עבירה על החוק למניעת הטרדה מינית.

מהי הטרדה מינית בצבא? 

מה עושים נגד הטרדה מינית בצבא?ההגדרה למעשים ואמירות שייחשבו כהטרדה מינית בצה"ל אינה שונה מההגדרה שלה בחיים האזרחיים. ככלל, הטרדה מינית יכולה להיות מעשים מגונים; הצעות מיניות חוזרות לאדם שמראה להן חוסר הסכמה; התייחסויות חוזרות המתמקדות במיניותו של אדם המראה להן חוסר הסכמה; השפלתו וביזויו של אדם על רקע מינו, מיניותו או נטייתו המינית, ועוד מקרים אחרים שמוגדרים כהטרדה מינית על פי החוק – עבירה שעונשה עד שנתיים מאסר. במקרה של התנכלות לאדם על רקע הטרדה מינית או על רקע תלונה ותביעה שהוגשו בגין הטרדה מינית, העונש עשוי להגיע לשלוש שנים מאסר. תופעה של התנכלות למתלוננים על הטרדה מינית היא חלק מההפחדה וההשתקה הנלווים פעמים רבות לעבירות אלה, ולכן החוק מחמיר יותר עם עבירות מסוג זה. בשל האופי ההיררכי של הצבא, ישנם מקרים רבים של הטרדה מינית מצד מפקדים המטרידים את פקודיהם. פער הגילים ויחסי הכוח בין המפקד לפקוד תורמים את חלקם לריבוי מעשים אלה. תופעת ההטרדה המינית בצבא היא חמורה ביותר, בשל הניצול הציני של יחסי המרות; דבר שהחוק, כמו צה"ל, רואה אותו בחומרה רבה.
הטרדה מינית יכולה להיות מצד מפקד לפקוד או לחיילת שתחת פיקודו, מצד חייל באותה דרגה לחיילת, וגם מצד חיילים וחיילות המטרידים את בני מינם. לגבי הטרדה מינית אין כל משמעות מהו מין המטריד והמוטרד; הטרדה היא הטרדה.

אם נתקלתם בהטרדה מינית בצבא מכל סוג שהוא, עליכם לפנות מהר ככל האפשר למפקד, לגורמי כוח אדם ביחידה או לנציגת יוהל"ן. כמובן, ניתן גם להתלונן ישירות למצ"ח, שיתייחסו בחומרה רבה לדברים. במקביל גם חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין צבאי מומחה כדי לבחון את המשך הפעולה בעניין. הסיטואציה בה אתם נמצאים היא קשה מספיק, ואל תאפשרו לעצמכם לסבול מפחדים בנוסף לסבל הנפשי והפיזי הנגרם מהטרדות מיניות. העונש בצה"ל על הטרדה מינית הוא חמור ביותר. כל ביטוי מיני מצד המפקד, מרומז ככל שיהיה – סופו אישום פלילי והרשעה. מי שהורשע בצה"ל בעבירת הטרדה מינית צפוי לעונש מאסר, להורדה מכל הדרגות ולשחרור מבזה מהשירות.
אם אתם חוששים להתלונן מפחד להתנכלות, פנו עוד היום לעו"ד צבאי דנה נוף, שתבחן אתכם יחד בדיסקרטיות ובמקצועיות את הצעדים הבאים לטיפול במקרה.
לפנייה לעו"ד צבאי דנה נוף, לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן