סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

הזכות להתייעצות

לכל חייל יש  זכות בסיסית להתייעץ עם עורך דין צבאי לפני ובמהלך חקירת מצ"ח, ולמעשה גם בדין המשמעתי, אך במקרים רבים חשודים מוותרים  על זכות זו  ויש לכך השלכות משמעותיות רבות על החקירה עצמה ועל הגשת כתב אישום. 

כמו במערכת השיפוט האזרחית, כך גם בזו הצבאית יש לחשודים זכויות המוקנות להם על פי דין, בהן הזכות להתייעץ עם עורך דין ולהיות מיוצג על ידו. עזרתו של עורך דין צבאי עבור חייל החשוד בעבירה היא חיונית, ועל פי החוק החוקרים חייבים ליידע את החשוד עם מעצרו כי הוא רשאי להתייעץ עם עורך דין. אם החשוד מעוניין בכך, החוקרים חייבים לאפשר לו להתייעץ באופן דיסקרטי עם עורך דין לפני המשך החקירה, שיחתו של החשוד עם פרקליטו היא חסויה גם בפני החוקרים ומוגנת במסגרת חיסיון עו"ד-  לקוח.
למרות זאת, לא פעם, במהלך החקירה, ישנם חוקרים שמודעים לזכות ההיוועצות עם עו"ד ולהשלכות אי מימוש הזכות  וחלקם אף רומז  לחייל החשוד, שהתייעצות עם עורך דין צבאי מלמדת על אשמה והיא עשויה להוסיף נדבך בחיזוק החשדות. דרך זו אינה עולה בקנה אחד עם הוראות החוק, ולמעשה, התייעצות עם איש מקצוע בתחום השיפוט הצבאי יכולה רק להועיל לכם שלא להפליל את עצמכם במענה לא נכון בחקירה, והיא זכות המוקנית לכל חייל. 

מותר לכם להתייעץ עם עורך דין צבאי גם בדין משמעתי  

למרות אופיו של הדין המשמעתי, לפיו רק הנאשם רשאי לייצג את עצמו מול קצין השיפוט, באפשרותכם להתייעץ עם עורך דין צבאי ולהכין את עצמכם להליך. בנוסף, תוכלו להציג בדיון חוות דעת מעורך דין צבאי, שתוכל לשפוך אור על עמדתכם בפני קצין השיפוט שחייב להתייחס לדברי עורך הדין בכתב. במצב זה, המשפט יופסק וקצין השיפוט י עביר את מכתב עורך הדין לפרקליטות צבאית לקבלת חוות דעת משפטית. יודגש  כי עומדת לזכות החייל האפשרות לבקש ארכה (מוגבלת למקסימום של שבעה ימים) שתאפשר לו להשיג חוות דעת מעורך דין צבאי, עוד לפני תחילת ההליך. כך שאם עדיין לא הספקתם לעשות זאת לפני מועד הדיון, לרוב תוכלו לדחות אותו בכמה ימים עד להמצאת חוות הדעת.

מתי צריך להתקשר לעורך דין צבאי?  

עצרו אתכם לחקירה במצ"ח? יש לכם את הזכות להתקשר לעורך דין צבאי וליידע אותו שעצרו אתכם והיכן עצרו אתכם. למעשה, כל עוד לא אפשרו לכם לעשות זאת, אסור לחוקר להתחיל בחקירה או להמשיך אותה, אלא אם ויתרתם על זכות זו באמצעות חתימה על תצהיר בדבר הוויתור. 
מרגע שנודע לכם כי אתם חשודים בעבירה כלשהי, אל תבזבזו זמן ואל תדברו עם שום אדם – כולל עם חיילים אחרים שעשויים להיות מדובבים. צרו קשר באופן מיידי עם עורך דין צבאי מומחה שיסייע לכם לעבור את החקירה בשלום.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן