סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

בית דין צבאי - כל מה שאתם צריכים לדעת

בית הדין הצבאי משמש כמקביל של בית המשפט האזרחי במערכת הצבאית

בתי הדין הצבאיים משמשים כמקבילה של בתי המשפט האזרחיים במערכת הצבאית. במסגרתם נשפ

טים כלל המשרתים לרבות חיילים בחובה, נגדים, קצינים ואף אנשי מילואים אשר עוברים עבירות על-פי חוק השיפוט הצבאי.

בניגוד לבתי המשפט במערכת האזרחית, בתי הדין הצבאיים מטפלים אך ורק בשאלות פליליות, ולא בסכסוכים בין צדדים. התובעת היא הפרקליטות הצבאית, אשר מנותקת מנהלית ופיקודית מיחידת בתי הדין הצבאיים אליה משויכים השופטים, והנתבעים הם אותם משרתים אשר מואשמים בעבירות השונות.

על בתי הדין הצבאיים מפקח קצין בדרגת אלוף, משפטן במקצועו, המשמש נשיא בית הדין לערעורים וראש יחידת בתי הדין הצבאיים. כיום משמש בתפקיד האלוף שי יניב ותחתיו ישנם בתי הדין המחוזיים "ערכאה ראשונה" עבור הנשפטים, ובית הדין המיוחד אשר בו נשפטים קצינים מדרגת סגן-אלוף או משרתים שביצעו עבירות חמורות במיוחד. משרת שמעוניין לערער על החלטת בתי הדין הללו רשאי לעשות כן בבית הדין לערעורים, המוצב, בדומה לבית הדין המיוחד, בבסיס הקריה בתל אביב.

בית דין צבאי מחוזי

ישנם שלושה בתי דין צבאיים מחוזיים: ביפו, שבו נשפטים משרתים מיחידות פיקוד המרכז, המטכ"ל, פיקוד העורף וחיל האוויר; בקסטינה, שבו נשפטים משרתים מפיקוד הדרום ומזרוע היבשה; ובחיפה, שבו נשפטים משרתים מפיקוד הצפון ומחיל הים. בראש כל בית דין מכהן נשיא או נשיאה בדרגת אלוף-משנה אשר שימשו קודם לכן שופטים במערכת הצבאית.

בדומה למערכת האזרחית, דיון בבית הדין הצבאי עשוי להתבצע או באמצעות דן יחיד, משפטן בהשכלתו, או באמצעות מותב של שלושה או חמישה שופטים. זאת, בהתאם לחומרת התיק. ההבדל, אם כן, בין המערכת הצבאית לאזרחית, בא לידי ביטוי באופיו של הרכב השופטים. חלק מחברי ההרכב הם קצינים שאינם משפטנים, בעלי זיקה יחידתית למשרת הנשפט. המגמה בבתי הדין, יש לציין, היא להשגת רוב לבעלי ההשכלה המשפטית.

מתחם הענישה של בתי הדין הללו רחב מעין כמותו: החל מקנסות, מחבוש ומאסר לתקופות ממושכות, וכלה ברישום פלילי שייוותר עם המשרת גם לאחר שישתחרר מצה"ל. בהתאם לזכות להליך הוגן, לכל משרת העומד לדין ישנה הזכות לייצוג הולם. הסניגוריה הצבאית מעמידה לרשות הנאשמים את שירותיה, אך משרת אשר מסיבותיו מעדיף לפנות לעורך דין צבאי חיצוני – רשאי על-פי דין לעשות כן. 

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן