סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-86820000

חיפוש
חיפוש

בדיקת סמים בצבא

נדרשים לבצע בדיקת סמים במהלך שירותכם הצבאי? בשורות שלפניכם ריכזנו עבורכם מידע מורחב אודות בדיקות סמים בצבא הנערכות באמצעות מתן דגימת שתן.

בדיקת סמים הנערכת באמצעות נטילת דגימת שתן הינה בדיקה פולשנית אשר איננה יכולה להתקיים אלא במקרים בהם ניתן צו המורה של ביצועה. צו זה ניתן בהוראת קצין שיפוט בכיר (קש"ב), וזאת בכל אותם מקרים בהם קיים יסוד סביר לחשדות כנגד חייל מסוים בדבר שימוש בסמים. על פי חוק השיפוט הצבאי, סירוב לביצוע בדיקת סמים בצבא מהווה עבירה שהדין עליה הוא שנתיים מאסר בפועל.

חשוב להדגיש ולציין כי בכל אותם מקרים בהם הדרישה לביצוע בדיקת סמים מתקיימת ללא צו קש"ב,  לרשות החייל עומדת הזכות לסירוב מתן דגימת שתן. זכות זו עומדת לרשות החייל גם במקרים בהם מתנהלת כנגדו חקירת מצ"ח בחשד לשימוש בסמים ובמהלכה הוא מתבקש ליתן בדיקת שתן. זכות הסירוב למתן דגימת שתן תקפה גם במקרים בהם מתקיימת ביחידתו של החייל בדיקה מניעתית במהלכה חיילי היחידה נדרשים לעבור בדיקת סמים. 

חשוב לדעת: סירוב למתן דגימת שתן במסגרת בדיקת סמים בצבא איננה מהווה הודאה בביצוע עבירה של שימוש בסמים, ולכן איננה מהווה ראיה קבילה בבתי הדין הצבאיים. כמו כן, דגימת שתן אשר ניתנה על ידי חייל מסוים לאחר איומים (בדיקת סמים בכפיייה), אף היא איננה מהווה ראיה קבילה בבית הדין הצבאי.

צו קש"ב לביצוע בדיקת סמים

כאמור לעיל, קצין שיפוט בעיר (בדרגת רב סרן ומעלה) מהווה את הסמכות הבלעדית המחייבת נתינת דגימת שתן, וזאת לאחר הנפקת צו המחייב את החייל בביצוע בדיקת סמים. יחד עם זאת, לרשות החייל עומדת הזכות לסרב לביצוע הבדיקה, וזאת במידה ולרשות החייל עומדות סיבות מוצדקות בכל הנוגע לסירובו האישי לביצוע הבדיקה. כמו כן, במקרים בהם הצו ניתן בהתבסס על מידע חסוי אשר לא הוצג לחייל הנדרש במתן דגימת שתן, לרשות אותו חייל עומדת הזכות לסרב לבקשה.

סירוב לצו קש"ב עלול לגרור הגשת כתב אישום והעונש מקביל עונש של שימוש חד פעמי בסם מסוכן.

רוצים לדעת יותר על הזכויות העומדות לרשותכם בכל הנוגע לסירוב מתן דגימת שתן במסגרת בדיקת סמים בצבא? במשרדה של עורכת הדין דנה נוף, סא"ל במיל', עוסקים ומתמחים בכל הנוגע למתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי לחיילי סדיר וקבע הנחשדים בביצוע עבירות סמים, לרבות, עבירות הנובעות כתוצאה מסירוב למתן דגימת שתן במסגרת בדיקת סמים. שירותי הייעוץ והייצוג המשפטי נועדו בין היתר לחשוף את החייל לכלל הזכויות החוקתיות העומדות לרשותו.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

דילוג לתוכן