סניף תל אביב: 03-7360260

|

 סניף חיפה: 04-8682000

חיפוש
חיפוש

תגמולי מילואים המשולמים על ידי הביטוח הלאומי מיועדים כדי לכסות הפסדים ונזקים הנגרמים למשרתים בשירות מילואים פעיל

חיילים המשרתים שירות מילואים פעיל מפסידים, מטבע הדברים, ימי עבודה רבים והזדמנויות עסקיות. עצמאיים הנקראים לשירות מילואים נאלצים לדחות עבודה, לפעמים אפילו לאבד לקוחות שלא מוכנים להמתין עד לחזרה מן המילואים. שכירים נאלצים פעמים רבות להתמודד מול בוס זועם ומול החשש כי יאבדו את מקום עבודתם בעקבות שירות המילואים. כנגד יחסו של הבוס אין הרבה מה לעשות (אלא אם הוא יבחר לפעול כנגדכם ולפטר אתכם, אז הוא ייאלץ לשלם פיצויים מוגדלים), אבל אין מקום לדאגה באשר לשכר שהפסדתם. חוק שירות המילואים קובע פיצוי מלא על ימי העבודה החסרים בדמות תגמולי מילואים – תשלומים המשולמים למשרתי המילואים על ידי המוסד לביטוח לאומי, במקביל לתגמולים המיוחדים המשולמים על ידי צה"ל ורשות המיסים, זאת כחלק מהזכויות המוקנות לחיילי מילואים.

גם אם מובטלים או אם אתם עובדים בשכר מינימום במשרה חלקית ובסוף החודש משכורתכם לא מגיעה לשכר המינימום – המחוקק חשב עליכם וקבע תשלום מינימום על שירות מילואים המשלים את הכנסתכם לשכר המינימום הקבוע בחוק, מעבר לתשלום על ימי העבודה לו אתם זכאים.

תגמולי מילואים – תשלומי הביטוח הלאומי 

תשלומי הביטוח הלאומי לחיילי מילואים חייבים במס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות. אם התשלום התקבל ישירות מן המוסד לביטוח לאומי, התשלומים יחויבו במס הכנסה ומס בריאות בלבד.על פי החוק, על המוסד לביטוח לאומי לשלם לחיילי מילואים את השכר בגין ימי העבודה אותם הפסידו. התשלום ניתן הן לשכירים והן לעצמאיים, והוא משולם על ידי המוסד לביטוח לאומי. שכירים העובדים במקום העבודה שלהם פרק זמן משמעותי יקבלו מן המעסיק את התשלום ואילו על המעסיק לתבוע את הביטוח הלאומי כדי לקבל החזר. עצמאיים, לעומת זאת, יקבלו את התשלום בגין ימי העבודה שהפסידו ישירות מן הביטוח הלאומי, לאחר שיגישו את המסמכים הנדרשים.

בכל הנוגע לשכירים, המעסיק מחויב לשלם שכר מלא עבור הימים בהם שירתו במילואים, כולל הפרשות לקופות גמל ולקרנות השתלמות.
 

כאמור, נקבע גם תשלום מינימום לאלו המרוויחים פחות משכר מינימום חודשי או לאלה שאינם מרוויחים כלל. שכר המינימום לחיילי מילואים עומד על 68% מן השכר הממוצע במשק, ומשרת מילואים שמרוויח פחות משכר זה בעבודתו על המדינה להשלים את השכר לשכר מינימום בהתאמה למספר הימים בהם שירת.

 
כמו כן, נקבע כי התשלום לחיילי מילואים לא יעלה על 5 פעמים השכר הממוצע במשק.

חישוב תשלומי הביטוח הלאומי לחיילי מילואים

תשלומי הביטוח הלאומי מחושבים על פי הנוסחה הבאה: ההכנסה ברבעון הקודם לחודש היציאה לשירות מילואים + תוספות יוקר, לחלק לתשעים, כפול מספר ימי המילואים. לאחר חישוב זה יש לחלק ב-7 את מספר ימי המילואים. אם לא נותרה שארית, התשלום כפי התוצאה המתקבלת מן הנוסחה המופיעה למעלה (הכנסה רבע שנתית חלקי תשעים כפול מספר ימי שירות). אם השארית שנותרה היא 6, יש להוסיף תשלום יום אחד על התוצאה. אם השארית הנותרת היא בין 1 ל-5, על כל יום שירות תשולם תוספת של 40%.

ניתן לבצע את החישוב גם במחשבון המילואים הנמצא באתר המוסד לביטוח לאומי.

ליצירת קשר עם עו"ד צבאי דנה נוף – לחצו כאן.

רוצים לדעת יותר על השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עורכת הדין דנה נוף בתחום המשפט הצבאי-פלילי? צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ:

צרו איתנו קשר במייל, בטופס, או בעניינים דחופים בטלפון או בווטסאפ: